3p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Két uniós szervezettől is komolyabb figyelmeztetés érkezett a kormány tervei miatt.

Az Európai Parlament által szerkesztőségünkhez eljuttatott közleményben az Állampolgári Jogi Bizottság hangsúlyozta, hogy a magyar kormány által a COVID-19 járvány kapcsán javasolt rendkívüli intézkedéseknek tiszteletben kell tartania az Unió alapértékeit.

A bizottság aggasztónak találja a a „veszélyhelyzet” kiterjesztését. Juan Fernando López Aguilar elnök szerint:

„Az Állampolgári Jogi Bizottság nevében aggodalmamat szeretném kifejezni azzal kapcsolatban, hogy a magyar Országgyűlés szavazni szándékozik a 'veszélyhelyzet' meghosszabbításáról és a büntető törvénykönyv megváltoztatásáról. Elismerjük, hogy a tagállamok felelőssége, hogy ebben a nehéz időszakban védelmükről gondoskodjanak, azonban az intézkedéseknek minden esetben biztosítaniuk kell az alapvető jogok, a jogállamiság és a demokratikus alapelvek érvényesülését."

A testület ezért felszólította az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg, vajon a javaslatok összhangban állnak-e az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkével.

Levelet küldött az Európa Tanács

A koronavírus-járvány okozta különleges helyzetben hozott tagállami intézkedéseknek meg kell felelniük mind az adott ország alkotmányának, mind pedig a nemzetközi normáknak, és tiszteletben kell tartaniuk a demokratikus alapelveket - hangsúlyozta az Európa Tanács főtitkára Orbán Viktor miniszterelnöknek írt levelében kedden. Marija Pejcinovic Buric azt írta, nagy figyelmet fordít a rendkívüli helyzet magyarországi alakulására.

A főtitkár szerint egy pontosan meg nem határozott és ellenőrzések nélküli vészhelyzet nem garantálja a demokrácia alapelveinek tiszteletben tartását, és azt, hogy az alapvető emberi jogokat korlátozó sürgősségi intézkedések szigorúan arányosak legyenek a leküzdeni kívánt fenyegetéssel.

Arra emlékeztetett, hogy a nemzeti parlamentekben, a médiában és az internetes felületeken folytatott demokratikus vita, valamint a hivatalos információkhoz és dokumentumokhoz való hozzáférés biztosítása minden szabad és demokratikus rendszer alapvető eleme. Válsághelyzetben különösen fontos a társadalom hitének és bizalmának fenntartása - mondta.

Buric leszögezte: a koronavírus-járvány megfékezése iránti elkötelezettség jegyében hozott  tagállami intézkedéseknek tiszteletben kell tartaniuk az Európa Tanács alapvető értékeit: a demokráciát, a jogállamiságot és az emberi jogokat. Az Európa Tanács továbbra is készen áll arra, hogy segítse a tagállamok erre irányuló törekvésit, többek között azáltal, hogy minden szükséges ismeretet és segítséget rendelkezésükre bocsát.

„Arra szólítom fel a magyar hatóságokat, hogy ragadják meg ezt a lehetőséget” - fogalmazott Marija Pejcinovic Buric.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megmarad a 13. havi nyugdíj, a családi adókedvezmények, de jön a vagyonadó
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 13:37
Ezeket is egyértelművé tette a Tisza-kormány pénzügyminiszter-jelöltje, Kármán András a parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Makro / Külgazdaság Gyermekvédelem, esélyegyenlőség, munkaerőpiac – ismertette terveit a Tisza leendő minisztere
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 10:44
Lezajlott egy újabb miniszteri meghallgatás. 
Makro / Külgazdaság Napokon belül kényszerhelyzetbe hozhatja a Tisza-kormányt a védett üzemanyagár
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 08:51
Magyar Péter arról beszélt, hogy a Tisza-kormány ragaszkodik az üzemanyagok hatósági áraihoz. A helyzet azonban egyre inkább hasonlít a 2022 végére jellemző káoszhoz, amikor a benzinkutak előtt hosszú kocsisorok várakoztak, és az előző kormánynak meg kellett szüntetnie az árstopot.
Makro / Külgazdaság Nincs könnyű helyzetben a magyar gazdaság, gyenge a termelékenység
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 06:59
A magyar gazdaság termelékenysége akkor zárkózhat föl az európai szintre, ha tartósan magas növekedési ütemet ér el, a széles körű felzárkózás az elmúlt másfél évtizedben annak ellenére sem sikerült, hogy a gazdasági teljesítmény több ágazatban is javult – állapította meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. MTI-hez eljutatott elemzésében.  
Makro / Külgazdaság Kemenesi Gábor: Iszonyú konteó- és dezinformációs zaj van a hantavírus körül
Kormos Olga | 2026. május 11. 18:54
Igaz, hogy a hantavírus miatt Tenerifén veszteglő óceánjáró hajó evakuálásának első üteme befejeződött, de a három haláleset mellett a kiszállt utasok közül kettőnek pozitív lett a tesztje. Ám a pánikhelyzet közepette Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint nem árt józan ésszel közelíteni ezt a rágcsálók okozta tengerentúli vírust, hiszen nagy eséllyel ezt a járványt is a korábbiakhoz hasonlóan kezelni lehet.
Makro / Külgazdaság Több mint 700 millió eurónyi EU-s pénz veszhet el, ha itt nem kapnak észbe
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:55
A balkáni országoknak is figyelnie kell. 
Makro / Külgazdaság Lannert Judit saját kérésére nevezték el minisztériumát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 16:29
Az Oktatási Bizottság meghallgatta Lannert Judit leendő oktatási és gyermekügyi minisztert. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter leendő belügyminiszterét arról is kérdezték, miért vállalta el a munkát
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 14:59
Elmondta azt is, mit tekint az új Belügyminisztérium legfontosabb feladatának.
Makro / Külgazdaság Könnyedén vette az első akadályát Ruszin-Szendi Romulusz
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 14:11
Tmogató tartózkodásokat is kapott a Tisza-kormány honvédelmi miniszterjelöltje.
Makro / Külgazdaság Kapitány István felfedte lapjait: ez várható a gazdaságban a Tisza-kormánytól
Imre Lőrinc | 2026. május 11. 13:52
Május 11-én hétfőn, a Tisza leendő minisztereinek bizottsági meghallgatásával kezdődött el az első igazi munkanap az Országgyűlésben az alakuló új kormány számára. Kapitány István, a Tisza gazdasági és energetikai miniszterjelöltje is felfedte a következő 4 év legfontosabb célkitűzéseit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG