2p

Fehéroroszország GDP-je májusban 8,8 százalékkal esett tavaly májussal összevetve, a gazdaság zsugorodása gyorsult áprilishoz képest, amikor 6,5 százalékos visszaesést mértek -  áll az Eurázsiai Fejlesztési Bank (EDB) hétfői jelentésében.

Az EDB szakértői rámutattak arra, hogy a Minszkkel szemben bevezetett külföldi szankciók és a termelési, illetve logisztikai láncok megszakadása a feldolgozóipari termelés 11,8 százalékos csökkenéséhez vezetett éves összevetésben, miközben a nagykereskedelmi forgalom 25,4 százalékkal esett.

Aljakszandr Lukasenka. Fotó: Depositphotos
Aljakszandr Lukasenka. Fotó: Depositphotos

Az EDB szerint az IT szektor folyamatos növekedése májusban támogatta a GDP-t, és mérsékelte a gazdasági visszaesést a raktári készletek növekedése is.

A bank elemzői szerint a beruházások 25 százalékkal csökkentek a múlt hónapban.

Az EDB előrejelzése szerint a következő hónapokban tovább csökkenhet a gazdasági aktivitás Fehéroroszországban a gyengülő fogyasztói és beruházási kereslet, valamint az export esése miatt.

A bank fenntartotta azt a várakozását, hogy idén 6,5 százalékkal csökken a fehérorosz GDP.

A fehérorosz statisztikai hivatal (Belstat) nem tesz közzé adatokat a GDP havi alakulásáról. Hivatalos adatok szerint  január-májusban 3,4 százalékkal  csökkent Fehéroroszország GDP-je tavaly január-májushoz képest.

Az IMF arra számít, hogy Fehéroroszország GDP-je idén 6,4 százalékkal, az EBRD szerint pedig 4 százalékkal csökken, míg

az S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő akár 15 százalékos esést is elképzelhetőnek tart a nyugati szankciók hatására.


Fehéroroszország GDP-je tavaly 2,3 százalékkal nőtt, miután 2020-ban 0,9 százalékkal csökkent, 2019-ben pedig 1,2 százalékkal emelkedett.

Az Eurázsiai Fejlesztési Bank egy Oroszország és Kazahsztán által 2006 januárjában létrehozott nemzetközi pénzügyi szervezet, amelynek célja a tagországok gazdasági növekedésének elősegítése, a köztük lévő kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok bővítése, valamint az integrációs folyamatok fejlesztése az eurázsiai térben befektetési tevékenységekkel. A bank jelenlegi részvényesei Oroszország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Örményország, Kirgizisztán és Tádzsikisztán.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG