4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Bruttó és nettó átlagban is csaknem 14 százalékos volt a növekedés.

Az év első hónapjában az átlagkereset mintegy 13,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése és bizonyos keretrendezések voltak hatással – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal közleményéből.

A teljes munkaidőben foglalkoztatottak átlagos bruttó keresete 310 800 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 323 600 forint volt. A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb 570 000 forinttal, míg a legalacsonyabb fizetéseket a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén mérték, itt 203 100 forint volt az átlagbér. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó kereset 296 200 forint volt.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 206 700 forint volt családi kedvezmény nélkül, míg a kedvezményt is figyelembe véve 2015 200 forintra becsülhető a nettó kereseti átlag. 2018-ban a családi adókedvezmény a kétgyermekes családok esetében tovább emelkedett.

A bruttó és a (kedvezmények nélkül számított) nettó átlagkereset egyaránt 13,8 százalékkal, a rendszeres bruttó kereset ennél kisebb mértékben, 13,4 százalékkal nőtt éves alapon. A fogyasztói árak éves alapú több mint 2 százalékos növekedése mellett a reálkereset mintegy 11,5 százalékkal emelkedett.

Kevesebb az közfoglalkoztatott

Az ING vezető elemzője szerint az idei év első adatközlése felülmúlja a 12 százalékos piaci várakozást, valamint az előző év egészének átlagát 0,9 százalékponttal. A versenyszférában 13,2 százalékkal, a közszférában pedig 15,3 százalékkal emelkedtek a bérek. Az állami szféra egyes területein zajló bérrendezés továbbra is magasabban tartja a bérdinamikát, mint az üzleti szférában tapasztalt mutató. Hozzátette: a tavalyi év elején főként az állami vállalatok esetében jelentősen csúszott a bérmegállapodás.

Nézz bele a tárcádba – te is érzed, hogy többet keresel?

Megállíthatatlanul nőttek a magyar fizetések decemberben és 2017-ben. De mennyit érzünk ebből? Tovább >>>

Virovácz Péter elmondta: az elsődleges munkaerőpiacon egy év alatt több mint 118 ezer fővel nőtt a foglalkoztattak száma, mindeközben a közfoglalkoztatottak esetében pozitív folyamatként tekinthetünk arra, hogy a létszám 41 ezer fővel, 149 ezerre csökkent. Az alacsony bázis miatt az első negyedévben lehet a legerősebb a bérdinamika, de átlagosan a nettó bérek akár megint kétszámjegyű növekedést mutathatnak.

Erősödik a verseny a hiányszakmákban

A Takarékbank elemzője elmondta: a nemzetgazdaságban a foglalkoztatásban állók száma 2.7 százalékkal növekedett, a versenyszféra létszámnövekedése 3 százalék volt, míg a közszférában 1,5 százalékkal nőtt ugyanez a létszám az előző év azonos hónapjához képest, így a gazdaság folyamatosan el tud mozdulni egy egészségesebb foglalkoztatási szerkezet irányába, mivel gyorsabban nő a versenyszféra létszáma. Hozzátette: 9 százalék feletti éves bérnövekedést várunk a képzett munkaerő hiánya, a közszféra idén is zajló jelentős bérrendezései illetve a további bérminimum-emelkedés miatt.

Horváth András kiemelte, idén a várt 2.5 százalékos éves infláció mellett ez 6 százalék feletti reálbér növekedést jelent, míg 2013-tól 2018 végéig összesen 40 százalékkal, közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 42 százalékkal nőnek a reálbérek. A bérnövekedésre azonban felfelé mutató kockázatot jelent, hogy egyes hiányszakmákban további gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a képzett munkaerőért folytatott összeurópai versenyben – tette hozzá.

Rekordméretű lehet a növekedés, csak közbe ne jöjjön valami

Tavaly a vártnál gyorsabban, 4 százalékkal bővült a magyar gazdaság, ami jóval ugyan jóval magasabb volt az unió átlagánál, a régióban azonban csak a középmezőnyre volt elég az ütem. A GKI várakozásai szerint a növekedés idén is megközelítheti a 4 százalékot, a tervek szerint pedig idén az EU harmadik legmagasabb (2,4 százalékos) GDP-arányos deficitje lehet Magyarországon, ami azonban nem tartalmaz kellő tartalékot a nehezebb időkre. Részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közel másfél éve nem volt ilyen alacsony a fontos euróövezeti mutató
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 12:45
Januárban az előzetes becslésnek megfelelően mérséklődött az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Ennek örülni fog, ha ma tervezne tankolni
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 11:30
A héten többször is drágultak az üzemanyagok, most végre megállt a trend. Igaz, az árak csökkenéséről még sajnos nem beszélhetünk.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a végleges számok Berlinből, innen kellene elrugaszkodni
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 11:00
0,4 százalékkal nőtt a német GDP a negyedik negyedévben. 2025 egészében pedig a kiigazított adatok szerint 0,3 százalékkal – közölte a végleges adatokat a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal.
Makro / Külgazdaság Merre mozdulnak Varga Mihályék az MNB-kamatcsökkentés után? Bod Péter Ákost és Pleschinger Gyulát kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 09:56
A jegybankban korábban elnökként, illetve a Monetáris Tanács tagjaként dolgozott két szakember március 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Tényleg nem is olyan magas az államadósságunk, de van egy kis gond
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 08:25
Bár egyes európai uniós tagállamok – jelesül Spanyolország, Belgium, Franciaország, Olaszország és Görögország – adóssága bőven meghaladja az országuk éves GDP-jét, sőt Japáné a 220 százalékot is, amihez képest a 75 százalék körüli magyar ráta nem is olyan vészes, csakhogy annak finanszírozása, a magas kamatok miatt nagyon sokba kerül.
Makro / Külgazdaság A kormány a szerb együttműködés felgyorsításával reagált a Barátság kőolajvezeték ügyére
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 07:45
Az iraki katonai szerepvállalást érintő parlamenti határozat és a szerb-magyar energetikai együttműködésről szóló kormányfői rendelet látott napvilágot a Magyar Közlönyben.
Makro / Külgazdaság Mintha csak Vlagyimir Putyin kottájából játszott volna az amerikai Legfelsőbb Bíróság
Imre Lőrinc | 2026. február 25. 06:54
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának döntése – amely jogellenesnek minősítette Donald Trump elnök importvámjait – beszűkítette az elnök kereskedelempolitikai mozgásterét. India ezért várhatóan továbbra is vásárolni fog orosz olajat, bár a korábbinál talán kisebb mértékben. 
Makro / Külgazdaság Végre elismerően csettinthetnek Brüsszelben e magyar fejlemény láttán
Csabai Károly | 2026. február 25. 05:43
Az Európai Bizottság statisztikai hivatala által ma délelőtt publikálandó februári uniós inflációs rangsornak már majdnem a közepén lehetünk, ami azért nagy szó, mert egy éve ilyenkor még az utolsók voltunk. Európa egészét tekintve pedig még jobban állunk a 2,1 százalékos éves fogyasztóiár-indexünkkel, miközben a keddi kamatcsökkentés ellenére is megtartottuk az előkelő helyünket a visszatekintő reálkamatok összevetésében – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc autópályás cégeket rakott az új magántőkealapjába
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 20:05
Hatalmas cégekről van szó: az MKIF Üzemeltető például 2024-ben 36,6 milliárd forintos forgalommal zárt.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: nem indítottunk kamatcsökkentési ciklust
Imre Lőrinc | 2026. február 24. 17:20
A Magyar Nemzeti Bank közel másfél év után ismét 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. Az irányadó ráta így 6,25 százalékra került, azonban a jegybank kommunikációja alapján egyáltalán nem vehető készpénznek, hogy máricusban is lejjebb szállítja majd a kamatokat a monetáris tanács.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG