1p

Az osztrák fogyasztók bizton számíthatnak a Gazprom által szállítandó orosz gázra a tél folyamán - ígérte meg az orosz energetikai konszern szóvivője egy csütörtöki bécsi sajtóbeszélgetésen. Szergej Kuprijanov egyidejűleg megjósolhatatlannak minősítette, hogy milyen eredménnyel végződnek a gázszállításokról kezdett orosz-ukrán tárgyalások. Érzékeltette, hogy ha Ukrajna tartja magát a hosszú lejáratú tranzitszerződéshez, akkor probléma nem keletkezhet az európai ellátásban, elvégre a Gazprom fizet a vezeték használatáért. Ráadásul január elsejétől az Ukrajnának történő gázszállítást is hosszú távú megállapodásnak kell szavatolnia, ám ennek feltétele az, hogy Kijev kiegyenlítse a fennálló 2,27 milliárd eurós tartozását.

Végleges megoldás még nem született, de legalább a közvetítő kereskedőként ténykedő RosUkrEnergo céggel folytatott régi keletű vitát sikerült kiiktatni. A jövőben a Gazprom ugyanis közvetlenül az ukrán Naftogaznak szándékozik szállítani. Az orosz óriásvállalat bízik abban, hogy az év végéig az összes akadályt el tudják hárítani az útból, és a szerződés tető alá kerülhet.

A földgáz áráról folytatott orosz-ukrán alkudozás miatt 2006.  januárban néhány napig szünetelt Európa földgázellátása Oroszországból. Most nem az árról vitáznak, hanem az ukrán adósságról. Oroszország szerint Ukrajna több mint 2,2 milliárd dollárral tartozik kamatostul a szeptemberben, októberben és novemberben neki szállított földgázért. Ukrajna csak 2 milliárd dollárt ismer el.

A szóvivő a sajtóbeszélgetésen megismételte azt a Gazprom-álláspontot, amely szerint a tervbe vett Nabucco-földgázvezeték nem jelent közvetlen konkurenciát az orosz gázra támaszkodó Északi és Déli Áramlat számára. Az elképzelések szerint a Közel-Keletet és Közép-Ázsiát az Európai Unióval Törökországon és Dél-Európán keresztül összekötő Nabucco összesen 3.300 kilométer hosszú lesz, a beruházás költsége pedig 7,9 milliárd eurót tesz ki.

A Gazprom mind az Északi, mind a Déli Áramlatban részt vesz. Kuprijanov azt mondta, hogy cége megítélése szerint a Nabucco fontos elem az európai gázellátás diverzifikálásában. Azt azonban nagyon valószínűtlennek nevezte, hogy az orosz vállalat a Nabucco-projektbe is beszállna.

Elmaradt a karbantartás: komoly gáz lehet télen
Villámtempó: 2015-re kész a Déli Áramlat  
Újramelegítették az ukrán-orosz gázárvitát

MTI

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG