2p

A Föld "életjeleinek" gyengülésére figyelmeztet szerdán a BioScience című szaklapban megjelent cikkben a világ több mint 10 ezer vezető kutatója.

A tudósok két évvel ezelőtt szólították fel a világ kormányait: nyilvánítsák ki, hogy globális klímavészhelyzet alakult ki. Ám most úgy látják, hogy a világ országainak vezetői kudarcot vallottak abban, hogy a probléma okával, a bolygó kizsákmányolásával foglalkozzanak. Kiemelik, hogy példa nélküli módon megemelkedett a klímaváltozáshoz köthető katasztrófák száma, kezdve a tikkasztó hőhullámoktól, az áradásokon és ciklonokon át a tűzvészekig.

A Föld életjeleinek tekintett 31 mutatóból 18 rekordszinten áll. Ezek között szerepel az üvegházhatású gázok kibocsátása, a gleccserek vastagsága és az erdőirtás is. Rámutatnak, hogy bár a koronavírus-járvány miatt az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkent, de a szén-dioxid és a metán szintje 2021-re rekordot döntött. A 15 évvel ezelőtti szinthez képest 31 százalékkal gyorsult a gleccserek olvadása, és 2020-ban rekordmértékben csökkent a brazíliai őserdők mérete, ami miatt az ottani esőerdő a szén-dioxid megkötése helyett nettó széndioxid-kibocsátó lett.

Gyengülő életjelek (Fotó: Pexels)
Gyengülő életjelek (Fotó: Pexels)

A kutatók arra is felhívják a figyelmet, hogy négymilliárd haszonállat él a bolygón, főleg marhák és birkák, és össztömegük immár meghaladja az összes ember és vadon élő állat össztömegét.

A cikk szerzői szerint a bizonyítékok arra utalnak, hogy vészesen közelít, de lehet, hogy már túl is léptük azt a pontot, amely után drámai és helyrehozhatatlan klímaváltozásra kell számítani. Például évszázadokra felolvadhat Grönland és az Antarktisz jégtakarója. Visszafordíthatatlan lehet a melegedés miatt veszélyeztetett korallzátonyok helyzete is, amelyektől félmillárd ember függ.

A tudósok gyors és radikális lépéseket sürgetnek; fel kell számolni a fosszilis energiahordozók felhasználását, mérsékelni kell a szennyezést, helyre kell állítani az ökoszisztémákat, növényi alapú étrendre kell áttérni, szakítani kell a jelenlegi növekedési modellekkel és stabilizálni kell a bolygó népességét.
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az USA 15 000 dolláros kauciót kérhet a vízumokért egyesektől
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 19:35
Az Egyesült Államok bizonyos országok állampolgáraitól 15 000 dollár (3,7 millió forint) letétet kérhet turisztikai vagy üzleti vízum igényléséhez.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozott az amerikai BMI-index
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 17:21
Az elemzők által vártnál kevésbé, már második hónapja nőtt az amerikai szolgáltatóipar teljesítménye júliusban, miután májusban 2024 júniusa óta először csökkent – az arizonai ISM gazdaságkutató intézet szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Makro / Külgazdaság Pluszban indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 16:05
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Makro / Külgazdaság Jó hírek jöttek Kínából
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 15:42
Júliusban már a 31. egymást követő hónapban, tavaly május óta a leggyorsabb ütemben nőtt a szolgáltatóipar teljesítménye Kínában az S&P Global gazdaságkutató intézet kedden publikált beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Makro / Külgazdaság Felpörgették a magyar vállalkozásokat az olcsóbb hitelek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 11:48
A minisztérium szerint látványos eredményeket hoztak az alacsonyabb kamatszintek.
Makro / Külgazdaság Valami megmozdult az európai gazdaságban? Meglepődtek az elemzők
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 11:26
Meglepően jó mutatók érkeztek, de aggodalomra is van ok az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Kikecmereghetünk valaha az inflációs spirálból? Ezt is kérdezzük Zsiday Viktortól a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 10:39
A Hold Alapkezelő és a Citadella Befektetési Alap portfóliókezelője augusztus 13-án szerdán 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Már közel 70 millió forinttal fogadtak Magyar Péterre – de a győzelmére vagy a vereségére?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 09:08
A világ legnagyobb fogadási tőzsdéjének előrejelzéseit a közvélemény-kutatásoknál is pontosabbnak tartják. De mekkora esélyt adnak most a Tisza elnökének a fogadók?
Makro / Külgazdaság Indiának üzent Donald Trump, de a magyar kormányban is rosszul alhatnak miatta
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 06:54
Nagyon nem tetszik az amerikai vezetésnek, hogy orosz energiát vesznek, és ráadásul haszonnal adják tovább. Ismerős?
Makro / Külgazdaság Vannak kockázatai és mellékhatásai a 3 százalékos lakáshitelnek?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 4. 18:58
A múlt héten a kormány végre rögzítette a nyilvánvalóan választási célzattal összeállított új, államilag támogatott, mindössze 3 százalékos kamatozású lakáshitel felvételének kondícióit. De vajon mindenki, aki él e lehetőséggel, tisztában van azzal, hosszabb távon milyen végkimenetelek lehetnek? Erről is elmondta a véleményét főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG