3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A nyugdíjemelésnél nagyobb lesz az MNB szerint az infláció jövőre, így már az év induláskor emelni kellene a kormánynak. 

Szinte még meg sem száradt a tinta a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb makroprognózisán, annyira friss a jelentés, amelyben egyebek mellett arról tájékoztatják a közvéleményt, hogy idén és jövőre is 3,5 százalék körül alakulhat az infláció Magyarországon.

Ami azt jelenti, hogy a jövő évre tervezett 3 százalékos nyugdíjemelés már most elértéktelenedett.

Jöhet a nyugdíjemelés? (Illusztráció - Fotó: EPA/Quique Garcia)
Jöhet a nyugdíjemelés? (Illusztráció - Fotó: EPA/Quique Garcia)

Köztudott, hogy a parlament a nyáron egy olyan költségvetést hagyott jóvá 2021-re, amelyben 3 százalékos inflációval számoltak. A nyugdíjasok járandósága tehát ennyivel emelkedik januártól, az idevágó jogszabályok értelmében.

Idén 2,8 százalékos emelést hajtottak végre, de mivel nagyobb lett az idei infláció, mint amit a kormány tervezett (erre még visszatérünk), így a különbözetet is be kell kalkulálni, amit novemberben kapnak meg a jogosultak. Egyben ezzel a mértékkel emelkedik is az év hátralévő részében a nyugdíjak összege. Így végül 4 százalék körüli emelkedés jön ki erre az évre, amire rárakódik a jövő évi 3 százalék.

Hasonló folyamatokra lehet számítani jövőre is a jelek szerint. A jegybank ugyanis frissítette előrejelzését - amely amúgy tarthatatlan számokat tartalmazott - és az új pálya szerint idén 3,5-3,6 százalékos lehet az infláció,míg jövőre 3,4-3,6 százalékot vár a jegybank.

Vagyis mint jeleztük, miközben a hatályos törvény 3 százalékos nyugdíjemelést ír elő, az árfolyamatokat árgus szemmel figyelő nemzeti bank szerint a középértéket nézve 3,5 százalék lehet az áremelkedés mértéke a következő évben. S rögtön tegyük hozzá, hogy a nyugdíjasok kosara szerint számolt infláció ettől eltérő lehet - mint történt az idén, amikor az év első nyolc hónapjában utóbbi 4 százalékos volt, miközben az összes aktív háztartásra 3,5 százalékot számolt a statisztikai hivatal ugyanebben az időszakban.

Ez azért fordulhat elő, mert egyes termékek és szolgáltatások, amelyek az idősek fogyasztásában nagyobb súlyt képviselnek (mint például az élelmiszerek), nagyobb ütemben drágulnak, mint más fogyasztási cikkek.

Ott tartunk tehát, hogy már most, szeptember vége felé 0,5 százalékpontos veszteség néz ki a nyugdíjasoknak, amennyiben a jegybank előrejelzése helytállónak bizonyul.

Ezen a ponton érdemes felidézni az egy évvel ezelőtti inflációs jelentést: akkor szeptemberben a jegybank 3,4 százalékos inflációt várt 2020-ra, miközben a kormány 2,8 százalékot. Utóbbi értékkel emelték a nyugdíjakat januárban, de már az év elején nyilvánvaló volt - lapunk számos cikket is írt e tárgyban, például itt és itt - hogy ez kevés lesz, s az év végén muszáj lesz kompenzációt fizetni az időseknek.

Az élet minket és a jegybankot igazolta, és könnyen lehet, hogy jövőre is ez a helyzet áll elő.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzés: a magyarok többsége hat évnél gyorsabban eredményeket vár az NVVH-tól
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 09:35
Megjelent az Europion új kutatása, amelyben Unger Anna Róza személyéről és a hivatal munkájáról is kérdeztek.
Makro / Külgazdaság Ők szerzik vissza a vagyonokat: közzétették az Unger Anna és Tasnády Katalin megválasztásáról szóló döntést
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 09:03
A péntek esti Magyar Közlönyben jelent meg az Országgyűlés erről szóló határozata, amelyet Forsthoffer Ágnes házelnök, és az Országgyűlés két jegyzője jegyez.
Makro / Külgazdaság Trump örülhet: méretes olajvagyonra tette rá a kezét Amerika
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 08:35
A becslések szerint Venezuela olajkészletének mintegy egyötödét jelenti.
Makro / Külgazdaság Felfoghatatlan összeg nyomába indul az NVVH, Unger Anna első interjúját adta elnökként
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 19:43
Arról is beszélt, miért tarthatnak egyes eljárások akár hat évnél is tovább.
Makro / Külgazdaság Az NVVH elnöke és helyettese is 24 órás rendőri védelmet kap
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 17:42
Éjjel-nappal vigyáznak Unger Anna Rózára és Tasnády Katalinra.
Makro / Külgazdaság Csökkent a dízelár, de a benzinesek nem örülhetnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 16:36
A dízel nagykereskedelmi ára változatlan marad, a benziné emelkedik szombaton.
Makro / Külgazdaság Olasz sztárcsapatok lesznek a Ferencváros ellenfelei az Európa Ligában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 14:11
Kisorsolták az Európa Liga 2026-27-es kiírásában a ligaszakasz párosításait, a Ferencváros két olasz nagycsapattal is szembenézhet a következő időszakban.
Makro / Külgazdaság Napokon belül Budapestre jön az Európai Tanács elnöke
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 13:17
António Costa Magyar Péterrel tárgyal, a fő kérdés az Európai Unió következő hosszútávú költségvetése lesz.
Makro / Külgazdaság Unger Annát megválasztotta a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 12:55
Ő lett a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal elnöke.
Makro / Külgazdaság Júliusban is gyenge maradt a külső kereslet
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 10:51
Egyre kevesebb marad a külkereskedelmi többletből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG