2p
Egy belsős dokumentum szerint hajlandóak elállni a merkeli migránspolitikától, hogy feloldják az évek óta húzódó patthelyzetet, mely mások mellett Magyarország heves ellenállása miatt alakult ki. Az új tervezet is a migránsok elosztásával számol, de most már "megfelelő indokkal" ki lehetne bújni alóla.

Németország elvetette a migránskvóta tervét, hogy feloldja a két és fél éve fennálló patthelyzetet, ami az EU-s menekültügyi tárgyalásokon alakult ki. Ezzel komoly sebet kap Angela Merkel megosztó, befogadó migránspolitikája, Orbán Viktor és a menekültek kötelező befogadását ellenző társai viszont tovább erősödnek az államszövetségen belül.

A fejleményről a Financial Times számolt be egy, a birtokukba jutott német-francia vitairat alapján, melyet a kétnapos, csütörtökön kezdődő uniós csúcson tárgyalnak majd. A jegyzet szerint az új koncepció megtartana egy "szolidaritási mechanizmust" azon uniós tagállamok számára, melyek nagy számú migránst kezelnek. Ennek része lenne a menedékkérők áthelyezése - tehát átvétele, befogadása - a belépési országokból, vagyis azokból a tagállamokból, ahol a menedékkérők belépnek az EU területére. Ugyanakkor a tagállamnak megfelelő indok megléte esetén lehetősége lenne ettől eltérni, és a befogadás helyett "alternatív szolidaritási eszközöket" alkalmazni. Utóbbi részt vélhetően Magyarország és Lengyelország kedvéért foglalták a jegyzetbe, miután mi és V4-es társországunk a kezdetektől fogva hevesen elleneztük a migránskvótát, megakasztva ezzel a téma tárgyalásait.

Az új dokumentum azt is kiköti, hogy a migránskvótáktól való eltéréseknek "korlátozott idejű kivételeknek" kell lenniük, melyek attól kell függjenek, hogy a többi ország részvétele mennyire lesz sikeres a menekültügy kezelésében.

Németország ezen kívül el akarja érni, hogy a 2021-2027-es időszakra megállapított, az előző ciklusnál 25 százalékkal magasabb uniós költségvetési keretből a tagállamok a migrációs tehervállalásuknak megfelelően részesüljenek. Mint ismert, Németország egy ideje hangoztatja már, hogy a szolidaritásnak kétirányú utcának kell lennie, és itt ismét a közép- és Kelet-Európai tagállamokra gondolnak, köztük Magyarországra, melyek az uniós pénzek legnagyobb haszonélvezői, miközben a migránsok elosztásának leghangosabb ellenzői.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb magyar dolgozik a friss adatok szerint
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 08:30
A munkanélküliek száma 219 ezer fő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG