Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p
Az európai biztonságpolitikának el kell kerülnie a 2001 utáni amerikai ‘terror elleni háború’ otromba hibáit. Az EU-diplomácia feladata a közel-keleti térség politikai rendezésének elősegítése, beleértve a palesztin államiság és a szaúdi radikalizmus kérdését. De miért nem osztják meg az EU nagy játékosai érzékeny információikat Budapesttel?
Fegyveres katonák és rendőrök járőröznek Brüsszel belvárosában 2015. november 21-én. (MTI/EPA/Stephanie Lecocq)

Európát továbbra is sokkban tartják a párizsi merényletek és a brüsszeli fenyegetések. Az egy héttel a párizsi terrortámadások után, francia kezdeményezésre elfogadott ENSZ BT határozat arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy hangolja össze erőfeszítéseit a terrorizmus jelentette globális fenyegetés ellen, akadályozza meg a külföldi fegyveresek áramlását és csapjon le a terroristák pénzügyi hálózataira. Fennkölt szavak, miközben hanyagság uralkodik az intézményi szinteken.

Az Európai Bizottság belső biztonsági információs rendszere szombaton a belga biztonsági riadó után csaknem nyolc órás késéssel küldött figyelmeztetést az alkalmazottaknak a legmagasabb szintű fenyegetettségi szintről.

Ne árts!

Ezért is fontos, hogy röviden elemezzük az európai biztonságpolitikai válaszokat. Létfontosságú ugyanis, hogy Európa elkerülje azokat a stratégiai hibákat, amelyeket George W. Bush kormánya követett el a 2001 szeptember 11-i terrortámadás után. Az amerikai ‘terror elleni háború’ ködös céljai, hamis bizonyítékai és otromba hibái eredményeképpen a térségben megsemmisült az iraki állam, és egy centiméterrel sem jutottunk közelebb a palesztin kérdés megoldásához, vagy Szaúd-Arábia vallási fanatizmusának megregulázásához. Összefoglalva: a regionális biztonságpolitikai káosz az eltelt tizennégy év alatt csak tovább fokozódott.

Amerikával ellentétben Franciaországnak először is konzultálnia kell a többi EU-tagállammal. Ahogy a múlt pénteki rendkívüli EU igazságügyi- és belügyminiszteri tanácskozás is mutatta, nem csekély feladat vár az európai biztonsági szervekre. Az EU biztonságpolitikája csupán egy toldozott-foldozott keretrendszer, amely a legkülönfélébb kompetenciákat, szabályokat és nemzetközi megállapodásokat foglalja magában.

Miért nem kooperálnak Budapesttel?

Ráadásul a rendőrségi- és biztonsági szerveknek okuk van rá, hogy vonakodjanak megosztani az információkat egymással. A jelentős európai szereplők inkább Washingtonnal osztják meg az információikat, mint mondjuk Budapesttel. Vajon miért? Példának okáért 2014 januárjában a magyar miniszterelnök olyan titokban és konspiratív módon írt alá stratégiai államközi szerződést Moszkvával Paks II. ügyében, hogy arról még a Fidesz parlamenti frakció sem tudott előzetesen – a magyar népről már nem is szólva! Az ilyen esetek bizony rombolják az EU-partnerekkel a kölcsönös bizalmat.

Holott az idő sürget, mert az európai polgárok határozott válaszokat várnak több területen, így az Európát ellenőrizetlenül elözönlő menekültek és migránsok ügyében is. A populista jobboldal Európa-szerte komoly hátszelet kapott, a vita kiéleződött. Ahogyan Geert Wilders, a holland eurószkeptikus párt vezetője a múlt héten az International New York Times hasábjain megfogalmazta, a párizsi támadások megmutatták Európa sérülékenységét, amely “az iszlám országokból beözönlő tömeges bevándorlás eredménye”.

Az európai diplomácia feladatai

A párizsi merényletek súlyos kihívást jelentenek az európai biztonságpolitika számára, de fontos kijelenteni, hogy Európa nem áll hadban. Már csak azért is állna rendkívül bizonytalan lábakon egy Iszlám Államnak (IS) küldött hadüzenet, mert a párizsi merényletek elkövetőinek túlnyomó többsége EU-s állampolgár volt. Nem a közel-keleti háborús övezetből származnak és ráadásul a fölmenőik is Észak-Afrikából jöttek. Párizs közben továbbra is mélyen hallgat politikai felelősségéről a líbiai polgárháborúval és az ott megtelepedett Iszlám Állammal kapcsolatban.

Amint tehát az európai vezetők lefektetik az ‘Európai biztonsági stratégia’ alapjait, létfontosságú, hogy elkerüljük az amerikai neokonzervatívok 2001 utáni katasztrofális kimenetelű forgatókönyvét. A ‘terror-ellenes háborút’ a Bush-doktrína alapján nem szabad Európának újraindítania a térségben. Az európai diplomácia feladata a térség politikai rendezésének elősegítése, beleértve az elhallgatott és a feszültséget folyamatosan szító palesztin államiság, valamint a szaúdi vahhabita radikalizmus kérdéseiben. Az ENSZ-re pedig a végén béketeremtő és a helyi közigazgatást konszolidáló szerep vár.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lemondott a világ 4. legerősebb gazdaságának vezetője
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 7. 14:23
A japán kormányfő távozása a világ negyedik legnagyobb gazdaságában elhúzódó politikai bizonytalanságot okozhat.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter egy mondatban reagált az ukrán támadásra
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 7. 13:02
Ez a csapás most tényleg csak az oroszoknak fájt, a magyaroknak nem.
Makro / Külgazdaság Összeszorított foggal várhatják a jövő hetet a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 7. 08:41
Megtudhatjuk, mekkora az államháztartási hiány, mennyivel drágul az életünk, és mi történik a bukdácsoló iparban.
Makro / Külgazdaság A kormány azzal vádolja Magyar Pétert, a Valutaalap kottájából játszik
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 16:23
A Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője szerint az IMF ihlette az úgynevezett Tisza-adót.
Makro / Külgazdaság Remek lehet a csillagállás a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 09:53
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten csökkenhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Trump adhat egy lökést a magyar akkumulátorgyártásnak?
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 09:28
Az amerikai elnök rendeletében a nulla vámtételek között szerepelnek az elektromos járművek akkumulátorainak kulcsfontosságú összetevői.
Makro / Külgazdaság Sokba kerülhet a lengyeleknek ez a londoni döntés
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 09:22
Negatívra rontotta a lengyel államadósosztályzat kilátását a brit Fitch Ratings hitelminősítő cég.
Makro / Külgazdaság Nagy haragra gerjesztette Trumpot a Google uniós megabírsága
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 09:06
Az amerikai elnök azzal fenyegetőzött, hogy semmissé teszi azt a közel 3 milliárd eurós bírságot is tartalmazó büntetéseket, amelyket az amerikai multinacionális technológiai vállalatra rótt ki az Európai Bizottság.
Makro / Külgazdaság Már bizsereg Trump tenyere
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 6. 08:36
Az amerikai elnök megnevezte, kik közül kerülhet ki jövő májusban a Fed új elnöke, akinek irányításával a jegybank Trump szája-íze szerint hozza meg a döntéseit.
Makro / Külgazdaság Hazájából kapott rossz hírt Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 5. 16:23
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál jelentősen kevesebb új munkahely jött létre augusztusban a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várttal összhangban emelkedett az előző havihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG