4p

Egyre durvulnak az események.

  • Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kemény beszédet mondott nemzetéhez vasárnap este, és figyelmeztette az orosz csapatokat, hogy meg fogják büntetni azokat, akik atrocitásokat követtek el Ukrajnában, miközben azt mondta, hogy az „egyetlen csendes hely”, amely rájuk vár, a sír. „Nem bocsátunk meg. Nem felejtjük el. Meg fogunk büntetni mindenkit, aki szörnyűségeket követett el ebben a háborúban a mi földünkön" - jelentte ki.

Ukrán polgári személyek homokzsákokból építenek védővonalat Kijev belvárosában 2022. március 6-án. Fotó: MTI/EPA
Ukrán polgári személyek homokzsákokból építenek védővonalat Kijev belvárosában 2022. március 6-án. Fotó: MTI/EPA

  • Zelenszkij egy család haláláról beszélt, akik megpróbáltak elmenekülni az észak-ukrajnai Kijev közelében található ukrán Irpin városból, érzelmes könyörgéssel, hogy tiszteljék azokat a humanitárius folyosókat, amelyeket az orosz erők úgy tűnik, figyelmen kívül hagytak. Olekszandr Markushin polgármester szerint nyolc civil vesztette életét a városban, amikor az evakuálás folymatban volt. 
  • Az ukrán elnök bírálta a nyugati vezetőket, amiért nem reagáltak az orosz védelmi minisztérium azon bejelentésére, hogy csapást mérnek Ukrajna hadiipari komplexumára. „Egyetlen világvezetőt sem hallottam reagálni erre. Az agresszor merészsége világos jelzés a nyugat felé, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók nem elegendőek."
  • Flight Radar24 adatai szerint egy, az Egyesült Államok által kiutasított orosz diplomatákat szállító repülőgép elhagyta a New York -i John F Kennedy nemzetközi repülőteret Moszkvába tartva.
  • Az Egyesült Államok nem hiszi, hogy küszöbön áll egy orosz kétéltű támadás az ukrán Ogyessza városában vagy annak közelében – mondta egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő. Egyre nagyobb az aggodalom a város elleni esetleges támadás miatt.
  • Oroszország utasította az összes állami tulajdonban lévő webhelyet és szolgáltatást , hogy március 11-ig térjenek át az orosz domain névrendszerre az orosz állami sajtóorgánumok szerint. Sokan attól tartanak, hogy a lépés annak a jele, hogy Oroszország aktív előkészületeket kezd a globális internetről való leválasztásra.
  • Eközben az Anonymous hackercsoport azt állította, hogy feltörte a Wink és az Ivi orosz streaming szolgáltatásokat, valamint a Russia 24, a Channel One és a Moscow 24 élő tévécsatornákat, hogy Ukrajnából sugározzanak felvételeket .
  • Ukrajna hétfőn kérni fogja az ENSZ legfelsőbb bíróságát, hogy sürgősségi határozatot hozzon Oroszországnak, hogy állítsa le invázióját , azzal érvelve, hogy Moszkva indoklása a támadásra a népirtás törvényének hibás értelmezésén alapul.
  • Boris Johnson brit miniszterelnök ígéretet tett arra , hogy több védelmi felszerelést és 100 millió dollárt küld Ukrajnának, az orosz csapatok feltartóztatása és az országra nehezedő pénzügyi nyomás mérséklése érdekében, de azzal vádolták, hogy túl lassan és félénken próbálja visszaszorítani az oligarchák piszkos pénzét az Egyesült Királyságban. .
  • Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma közzétette legfrissebb hírszerzési jelentését, amelyben azt feltételezi, hogy az orosz erők „minimális szárazföldi előrenyomulást” hajtottak végre a hétvégén, miközben „nagy szintű orosz légi és tüzérségi csapások” továbbra is katonai és polgári helyszíneket értek Harkiv városaiban. Mikolajiv, Csernyihiv és Mariupol.
  • Ivan Kuliak orosz tornászt, aki Ukrajna inváziójához köthető jelvényt viselt a dobogón egy ukrán versenyző mellett, „megdöbbentő viselkedése” miatt megszólták. 
  • Több mint 4300 embert tartóztattak le Oroszországban, miután tüntetők 21 városban vonultak utcára, hogy elítéljék Vlagyimir Putyin ukrajnai invázióját .
  • Ukrajna illetékesei szerint hétfőn újabb tárgyalási forduló esedékes Ukrajna és Oroszország között. Putyin Recep Tayyip Erdoğan török ​​elnökkel folytatott telefonbeszélgetésében azonban kijelentette, hogy a konfliktus csak akkor szűnik meg, ha Ukrajna felhagy a harcokkal, és teljesítik Oroszország követeléseit. Az orosz elnök azt is elmondta, hogy Ukrajna tárgyalóinak „konstruktívabb” megközelítést kellene alkalmazniuk a Moszkvával folytatott tárgyalásain, hogy figyelembe vegyék a valóságot. Ukrajna kijelentette, hogy nem hajlandó kompromisszumot kötni területi integritását illetően.
  • Az olajárak több, mint 10 százalékot emelkedtek, és közelednek történelmi csúcsértékükhöz, miután az orosz nyersolaj amerikai és európai betiltása stagflációs sokkal fenyegette a világpiacokat. 

(via The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az év egyik leggyengébb teljesítményét produkálta az ipar novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 08:30
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kínában is megtorpant az autóeladás
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:23
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
Makro / Külgazdaság Visszavettek a tempóból a románok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 13:49
Romániában 2,6 százalékkal kevesebb személygépkocsit gyártottak tavaly mint egy évvel korábban – közölte a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Makro / Külgazdaság Már az euróbevezetés első hetében boldogok lehetnek a bolgárok
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 10:37
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Egyelőre hiába unszolja Trump az amerikai olajcégeket venezuelai beruházásokra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 08:12
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.
Makro / Külgazdaság A bécsi kutató megbecsülte az EU-Mercosur megállapodás ausztriai hatását
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 17:25
Oliver Reiter közgazdász, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlítások Intézetének (wiiw) munkatársa fejtette ki véleményét.
Makro / Külgazdaság Többen dolgoznak az Egyesült Államokban, de van, akiknek ez sem elég
Privátbankár.hu | 2026. január 9. 16:45
A vártnál kevesebb munkahely jött létre, de a munkanélküliség csökkent decemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG