2p
Az autonóm gépek mellett drónok is védhetik a hazát a migránsoktól, pedig már a kabinet szerint sincs migrációs válság.

Illusztráció.

Autonóm robotokat és drónokat vethet be a kormány 2021 végétől a déli határon, írja a Népszava. A lap a kormány.hu-ra feltöltött Magyarország Nemzeti Integrált Határigazgatási Stratégiája nevű dokumentumból olvasta ki, hogy Magyarország részt vesz az úgynevezett „határőrizet célú autonóm robotrajok” kifejlesztésében.

A rendőrség honlapja szerint egyébként a robotrajok technikai kialakítása már 2017 óta tart, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) 83,7 millió forinttal szállt be a fejlesztésbe, a szakmai munkában pedig a Magyar Közszolgálati Egyetem (MKE) is részt vesz. A határvédelmi rendszer a "Roborder" nevet kapta, kialakítását az Európai Unió Horizon 2020 alapja támogatja.

A Népszava szerint a rendszer működésére vonatkozó adatok jó része minősített, azaz titkos információ, ugyanakkor az már tudható, hogy a Roborder szolgálat földi mozgó robotegységekből és megfigyelő drónokból áll majd. A robotok felvételeket készítenek a határmenti állapotokról, és az illetékesek ezek alapján döntik majd el, szükséges-e élő haderőt a helyszínre vezényelni.

Mindeközben valójában már a kormány szerint sincs migrációs válsághelyzet, a Magyarország Nemzeti Integrált Határigazgatási Stratégiája című dokumentumból ugyanis azt olvasta ki a lap, hogy az ország vezetése a "jelenlegihez hasonló mértékű illegális migrációs tendenciák" folytatódására számít. Márpedig míg a 2015-ös menekülthullám idején 456 ezer határrendészeti intézkedést hajtottak végre a hatóságok, tavaly már mindössze 5600-an közelítették meg vagy lépték át a magyar államhatárt.

A határvédelemben bevethető drónokról épp tegnap írtunk, akkor búvárrobotokról is szó esett.

(Népszava)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ki hozza a csákányt és a lapátot a mesterséges intelligenciához?
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 18:28
Mi a válasz a 21 ezer milliárd dolláros kérdésre?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nagy ígéretet tett
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 15:23
Január 5-én minden kiderül?
Makro / Külgazdaság Visszaléptetnék Nagy-Britanniát az EU vámuniójába
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 11:21
A brit országos szakszervezeti szövetség (Trades Union Congress, TUC) vezetője szerint a munkáspárti brit kormánynak nem szabad elzárkóznia attól, hogy Nagy-Britannia visszalépjen az Európai Unió vámuniójába.
Makro / Külgazdaság Azt állítja az NGM, hogy negyedmillió hazai cégnek csökkentek az adóterhei
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 10:31
Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter a mi sikerlistánkat is dominálja – a Klasszis Podcast legnézettebb adásai
Litván Dániel | 2025. december 28. 07:31
Magyar Péter, Magyar Péter, Magyar Péter, Trump, Magyar Péter. És persze Orbán Viktor is ott van a háttérben a Klasszis Podcast legtöbb nézőt vonzó adásainak sorában. De nagyon mást mondott Pogátsa Zoltán, Somogyi Zoltán, Puzsér Róbert, Yaro Patrice vagy éppen Nagy Attila Tibor. 
Makro / Külgazdaság Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 16:28
Orbán Viktor és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök telefonon egyeztettek szombaton – azt nem tudni, hogy a NIS felvásárlása is szóba került-e.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG