3p

Az adózás szempontjából túl olcsó volt az olaj, így 2020 negyedik negyedévében is marad a magasabb adótétel az üzemanyagok esetében.

Miközben az autósok idén rég nem látott számokkal találkozhattak a benzinkutaknál tavasszal, hiszen az üzemanyagok ára 300 forint alatt is járt, maradéktalanul nem örülhettek. Egyrészt azért nem, mert az árak a kijárási korlátozások alatt voltak mélyponton, amikor behatárolt volt az emberek mozgása. Másrészt az olcsó üzemanyagárak hátterében az olajár esése állt. Emiatt viszont a jövedéki adó mértéke változott év közben.

Az üzemanyagokra kivetett jövedéki adó jelenti az áfa mellett a legnagyobb tételt az árakban, mely a benzin esetében fix 120 forint literenként, a gázolajnál fix 110,35 forint. Ez növekedett év közben, az árakat ugyanis negyedévente vizsgálják felül. Az év elején magasabb olajárat jegyeztek fel - az első három hónap átlaga 50 dollár felett volt -, később azonban ez az adómegállapítás szempontjából fontos szint alá csúszott, így adóemelésre került sor. A szabályok szerint, ha az olaj ára tartósan 50 dollár vagy az alá csökken, akkor a benzin jövedéki adómértéke literenként 5 forinttal, a gázolajé pedig literenként 10 forinttal nő.

Az autósok számára ráadásul fejfájást okozott, hogy nem csak az adó mértéke növekedett, de az olaj ára is emelkedett a nyár folyamán. Így az árak ismét a 370-es szint körül alakultak. Igaz, idén megtörtént az a rég látott eset is, hogy helyet cserélt a benzin és a gázolaj ára, hiszen korábban hosszú évekig a dízelért kellett többet fizetni, most viszont a 95-ös benzin drágább.

Hiába nőtt azonban az üzemanyagok és az olaj ára is az utóbbi időszakban, a negyedéves átlagára az 50 dolláros szint alatt maradt, így az autósok az utolsó negyedévben is a megemelt jövedéki adót fogják a költségvetésnek fizetni.

A tavaszi korlátozások és a gazdasági visszaesés egyébként az első kilenc hónap fogyasztási statisztikáiban is visszaköszönnek. A Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) napokban közzétett adatai szerint 5,8 százalékkal kevesebb motorbenzin és 8,6 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott idén az első kilenc hónapban, mint egy évvel korábban, az üzemanyag-fogyasztás így átlagosan 7,5 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz képest.

Érdekesség, hogy miközben a fogyasztás összességében csökkent, a prémium szegmensben mind a benzin, mind a gázolaj esetében növekedést mértek. Prémium motorbenzinből 234,2 millió liter fogyott, 180,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A gázolaj esetében a magasabb minőségű termékekből 186,1 millió liter kelt el az első kilenc hónapban, ami 15,2 százalékos bővülés a tavalyi azonos időszakhoz képes.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aggódhat Donald Trump a fogyasztók miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:45
Az Egyesült Államokban 2014 óta a legalacsonyabb szintre csökkent a fogyasztói bizalom januárban.
Makro / Külgazdaság Szaúd-Arábia elveti a „Kockát”
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:00
Szaúd-Arábia felfüggesztette egy monumentális, kocka alakú felhőkarcoló tervezett építését Rijád belvárosának egyik fejlesztési központjában, miközben újraértékeli a projekt finanszírozását és megvalósíthatóságát – mondta az ügyet ismerő négy forrás.
Makro / Külgazdaság Majdnem szomorú rekordot döntött Románia
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 17:20
146 milliárd lejes (mintegy 10 948 milliárd forint) deficittel zárta a 2025-ös évet a román központi költségvetés – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Makro / Külgazdaság A cseh devizakereskedő idén növekedési fordulatot vár Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:40
A magyar gazdaság 2026-ban a hároméves stagnálást követően várhatóan visszatér a növekedéshez. A GDP ütemének várható gyorsulását azonban elsősorban átmeneti tényezők hajtják: a választási fiskális ösztönzők, az alacsony infláció rövid időszaka és az új ipari kapacitások fokozatos beindulása – írja az Akcenta.
Makro / Külgazdaság A német vállalatok kínai beruházásai négyéves csúcsra emelkedtek Amerika kereskedelmi háborújának hatására
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:20
A Reuters számára összeállított adatok szerint 2025-ben négyéves csúcsra emelkedtek a német vállalatok kínai beruházásai, ami rávilágít arra, hogy Donald Trump amerikai elnök kereskedelempolitikája arra ösztönzi az iparágakat és a kormányokat, hogy máshol erősítsék üzleti kapcsolataikat.
Makro / Külgazdaság Kipukkanhat a vámlufi? Nem véletlenül lett sietős Donald Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:21
Néhány napon belül, egészen pontosan február 1-jétől tovább szélesedhet a vámháború az Egyesült Államok és Európa között. Donald Trump amerikai elnök a Grönlanddal kapcsolatos területi és erőforrásigényeit hátráltató európai országokkal szemben 10 százalékos, pótlólagos vámokat jelentett be, amelyek adott esetben június 1-jétől még tovább emelkedhetnek. De az is könnyen elképzelhető, hogy az újabb kereskedelmi szankciókból végül semmi sem lesz.
Makro / Külgazdaság Itt az év első kamatdöntése, Varga Mihályék nagy fordulat előtt állhatnak
Imre Lőrinc | 2026. január 27. 14:00
A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó rátán az év első kamatdöntő ülésén.
Makro / Külgazdaság Kell változtatni az szja-n a választások után? Mellár Tamással ezt is megvitatjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:30
A közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke február 4-én, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média 6. évfolyamban járó egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Von der Leyen megint megcsinálta – mit szólnak majd a Karmelitában?
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:10
Történelmi megállapodást hozott tető alá az Európai Bizottság elnöke.
Makro / Külgazdaság Jó üzletre váltja a Mol Trump és Putyin barátságát – nagyot kaszálhat a NIS megszerzésén a magyar olajcég
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:57
Nem csak egy finomítót szerez meg a magyar olajcég – és az ár is nagyon kedvezőnek tűnik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG