5p
Különös emberkísérlet zajlik az Indiához tartozó Dzsammu és Kasmír államban, mióta az indiai kormány augusztus elején úgy döntött, hogy visszavonja a tartomány különleges kiváltságait. Az indiai vezetés kijárási tilalmat rendelt el, nem nyithattak ki az iskolák, betiltották a nyilvános gyülekezést, és blokkolták az internet- és mobiltelefon-hálózatot.
Illusztráció (Forrás: Depositphotos)

A cikk eredetileg a G7-en jelent meg.

A telekommunikáció korlátozása azt jelenti, hogy közel három hónapja mintegy nyolcmillió ember hirtelen visszacsöppent az internet előtti világba. Korábban a kasmíriak mindennapjaihoz ugyanúgy hozzátartoztak az okostelefonok, mint bárhol máshol a világban. A fiatalok ott is az interneten nőttek fel, online tájékozódtak a világról, játszottak egymással vagy ismerkedtek másokkal. Az egyetlen különbséget talán csak az jelentette a világ többi részéhez képest, hogy már korábban is rendszeresen blokkolták az internetet, de ez rendszerint néhány napot jelentett.

Az augusztus eleji szigorítások közül néhányat már feloldottak. Vonalas telefonon már lehet beszélni, igaz, a nyugati világhoz hasonlóan alig használják, a lakosság öt százaléka rendelkezik ilyennel egy becslés szerint. Jelentősebb változás, hogy egy hete a mobilokat lehet használni telefonálásra és sms-küldésre, de az internetet továbbra is blokkolják.

Quartz, a Vice és a Buzzfeed is több helyivel beszélt arról, hogy milyen visszacsöppenni az internet előtti világba. Többen is beszámoltak rendkívüli esetekről, például hogy milyen nehéz mentőt hívni egy baleset esetén. Az általános hangulatot viszont sokkal inkább a hétköznapi kihívások uralták, mint a Google vagy az internetes játékok hiánya.

Magáról a telefonhoz való nexusáról azt mondta a Quartznak egy helyi férfi, hogy nagyjából tíz napig reflexből nézegette a képernyőjét, ezt követően megfeledkezett róla. Személyesen azonban két okból is jelentős befolyással volt életére a blokkolás.

Egyrészt erre az időszakra volt időzítve az esküvője, de a lakodalmi bulit el kellett halasztania a kijárási tilalom miatt. A lemondás miatt személyesen kellett felkeresnie a rokonait, és szerinte ezek a megszaporodó, bejelentés nélküli látogatások jelentették az első nagyobb változást az internet nélküli világban.

Másrészt az internet lelövése romba döntötte a vállalkozását. Bútorok gyártásával és kereskedelmével foglalkozott, és azt követően indult be igazán az üzlet, hogy helyi lapokban kezdett el hirdetni. Majd amikor egy nap kipróbálta a Facebookon való hirdetést, a forgalma négyszeresére nőtt, az egész tartományból jöttek megrendelések. Az internet blokkolása azonban teljesen ellehetetlenítette a vevőszerzést, és a forgalma ötödére-tizedére esett augusztus eleje óta.

Számos megkérdezett beszélt arról, hogy a letölthető sorozatok vagy a számítógépes játékok hiányában unatkoztak vagy álmatlanul szenvedtek éjszakákon át. „Próbáltam könyveket olvasni, de nem ment” – mondta egy kasmíri egyetemista, aki Dubajban tanult, és éppen a rokonait látogatta meg. „Az unokatestvéreim megőrültek. A legfiatalabb 11 éves, és általában YouTube-videókkal tölti az idejét. A 16 éves általában számítógépes játékokkal játszik, a 20 éves pedig mindig a közösségi médián van vagy online néz filmeket. Egyszerűen nem tudtak semmit csinálni” – mondta.

A kasmíri fiatalok körben általános a hasonló kétségbeesés az internet hiánya miatt, bár többen is mondták, hogy hozzászoktak már a helyzethez. Visszatérő érzés, hogy a mindenre választ adó Google és a világ híreinek hiányában elveszettnek érzik magukat. „Úgy éreztem magam, mint egy láncdohányos, aki nem tud cigit venni magának” – mondta egy 29 éves pszichológus.

Van, akinek a legfrissebb mémtrendek hiányoznak a legjobban, és mindig ezekről kérdez, ha vonalas telefonon fel tudja hívni az unokatestvéreit. „Ezekben a napokban végiggörgetem a régi WhatsApp-csoportbeszélgetéseimet, megnézem a videókat és a csoportfotókat, nézetegem a mémeket. Néhányuk nagyon jó” – mondta egy 20 éves tanuló.

A hasonló, újonnan fogant igényekre pedig több leleményes vállalkozó is lecsapott. Néhányan például elutaztak az első olyan helyre, ahol már van internet, és tömeges letöltésbe kezdtek. A letöltött, népszerűbb tévésorozatokat pedig pendrive-okon árulják nagyjából négyszáz forintnyi rúpiáért. „Elmentem egy ilyen boltba, és vettem tíz szezont különböző sorozatokból. A szórakozásom megoldódott” – mondta egy elégedett kasmíri vásárló. Szerinte minden kasmíri fiatal ezeknek a cserélgetésével van elfoglalva, akit éppen nem vegzálnak az indiai biztonsági erők.

Szintén új üzleti lehetőség a parabola antennák beüzemeltetése. „Az emberek korábban az interneten nézték a pakisztáni hírműsorokat. Most viszont drága műholdas kapcsolatot vásárolnak, hogy tudják nézni a pakisztáni csatornákat a tévéjükön. Minél jobban felidegesítik magukat a kasmíriak iránt az indiai tévékből áradó gyűlöletre, annál többet nézik a pakisztáni adókat” – folytatta. Leegyszerűsítve a konfliktus is ebből az ellentétből származik: a hindu többségű India korábban többször is azzal vádolta a muszlim Pakisztánt, hogy támogatja a szakadár fegyveres csoportokat a muszlim többségű Kasmírban.

Amíg a mobiltelefonokat nem lehetett használni, a vonalas hálózaton is nyerészkedhetett az a kevés ember, akinek volt ilyen kapcsolata. A vonalas telefonnal rendelkező házak előtt olykor sorok alakultak ki, nagyjából 40 forintnyi rúpiát kértek el egy telefonálásért.

(G7)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentésének sokan fognak örülni
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 08:16
A Flydubai délután már Magyarországra is járatot indít.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij megszólalt: Orbán Viktor látja, hogy mi történik a csővel a föld alatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 07:26
Nem lehet műholdról látni a Barátság kőolajvezeték irányítóközpontját?
Makro / Külgazdaság GKI-elemzés: jót tett a forinterősödés az inflációnak
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 07:01
A GKI elemzése szerint a forint 2025-ben végbement erősödése mérsékelte a fogyasztói árindexet, ugyanakkor ez a hatás nem azonnali.
Makro / Külgazdaság Hernádi Zsolt: Folyamatos a tárgyalás az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 06:41
A Mol elnöke szerint a vezeték nem sérült.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nagyot üt Indián az iráni csapásokkal, de nem ezért tüntetnek
Bózsó Péter | 2026. március 2. 18:31
India számos részén tüntetésekre került sor, ahol az emberek gyászolták Ali Khamenei ajatollah, Irán legfelsőbb vezetőjének halálát, és elítélték a gyilkosságot. Delhiben is fokozták a biztonsági intézkedéseket, miközben az ország gazdasága felkészül a háború súlyos negatív hatásaira.
Makro / Külgazdaság Fájó áremelkedés jöhet a benzinkutaknál
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 14:22
Az iráni háború miatt durván megugrottak az olajárak, ezt viszont hétfőn még nem reagálta le az üzemanyagpiac. Ugyanakkor szinte biztos, hogy hétközben akár nagyobb áremelkedés is jöhet a magyar piacon. Az, hogy a következő hetekben a helyzet tovább eszkalálódik-e, vagy elindul a békés megegyezés felé, egyelőre kérdéses, ettől ugyanis érdemben függ, hogy milyen mértékben és milyen tartósan drágul itthon a tankolás. Többek között erről is beszélt kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Makro / Külgazdaság Csak valamivel lettek optimistábbak a feldolgozóipari menedzserek
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 09:00
Januárhoz képest mérsékelt bővülésről számolt be a megkérdezett száz beszerzési menedzser, noha a februári BMI így is ugyanakkora lett, mint az előző három évben.
Makro / Külgazdaság Nem örülhetünk: jóval kevesebb áru hagyta el Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 08:36
Közel 10 százalékkal esett az export januárban, a termék-külkereskedelmi többlet pedig 12 millió euró volt úgy, hogy a behozatal 2,3 százalékkal lett magasabb az előző év azonos időszakiénál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Nem fognak a szívükhöz kapni a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. március 2. 05:57
Beköszöntött a stagnálás időszaka a diszkontokban.
Makro / Külgazdaság Vészhelyzet a Hormuzi-szorosban: találat ért egy hajót
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 13:54
A híradások ellentmondóak, de az biztosnak látszik, hogy találat ért egy kereskedelmi olajtankert a Hormuzi-szorosban. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG