1p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Törvényt hoztak Ausztriában a strukturális hiány megengedhető legnagyobb mértékéről. A kormánypártok szavazataival elfogadott és "adósságféknek" is nevezett jogszabály előírja, hogy 2017-től kezdődően nem lehet a GDP 0,35 százalékánál több a konjunkturális hatásoktól megtisztított költségvetési hiány. Az értéknek 2016-ig fokozatosan kell erre a szintre csökkennie.

A pénzügyi piacok bizalmának megerősítését szem előtt tartó intézkedést eredetileg alkotmányos erejű, kétharmados többséget igénylő törvényben akarta szabályozni az osztrák kormánykoalíció, de nem sikerült elnyernie az ellenzék támogatását. A szavazásra az év utolsó parlamenti ülésnapján, törvényhozási hajrában került sor.

A kormánypártoknak - az Osztrák Néppártnak és az Osztrák Szociáldemokrata Pártnak - a gyakorlatilag az utolsó pillanatig folytatott tárgyalások ellenére sem sikerült maguk mögé állítani egyet sem a három parlamenti ellenzéki párt közül. Az ellenzék annak ellenére sem támogatta kormányoldali javaslatot, hogy előző nap Heinz Fischer szövetségi elnök is erre ösztönözte őket.

A kormány felelőtlen magatartással vádolta az ellenzéket, az ellenzék viszont hiányolta az adósságcsökkentéshez vezető út részleteinek kidolgozását. Parázs vita alakult ki a törvényjavaslat szerdai vitáján is, miután a vezető kormánytagok egy elhúzódó bizottsági ülés után késve érkeztek a plenáris ülésre. A legnagyobb ellenzéki erő, a nagyobbik kormánypárttal, az SPÖ-vel azonos (27 százalékos) támogatottságot élvező populista Osztrák Szabadságpárt lemondásra szólította fel a kormányt.

Az adósságféket a költségvetés általános céljai és alapelvei között rögzítik. Ha a hiány meghaladja a 0,35 százalékos határt, a különbséget egy külön számlán könyvelik el, ahogyan az esetleges többletet is. Az előírástól való eltérés alól a parlament adhat felhatalmazást a kormánynak egyszerű többséggel, természeti katasztrófa és "a kormány ellenőrzését igénylő rendkívüli helyzetek", így gazdasági válság esetén. Túllépés esetén legfeljebb a GDP 1,25 százaléka lehet a strukturális deficit.

Egyes szakértők korábban az alkotmányos szintű szabályozás jogi és tartalmi problémáira figyelmeztettek. Egyikük, Stephan Schulmeister közgazdász az MTI-nek nyilatkozva a múlt hét végén arra hívta fel a figyelmet, hogy a strukturális deficit meghatározására nincsen egységes módszertan. Más szakértők szerint attól lehet tartani, hogy az egyszerű törvénnyel elfogadott adósságféknek csak szimbolikus jellege lehet majd.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez az alapanyag sem jut át a Hormuzi-szoroson – és majdnem olyan fontos, mint az olaj
Privátbankár.hu | 2026. március 22. 11:50
A műtrágyaforgalom fennakadása egyelőre nem okoz áremelkedést a magyar mezőgazdaságban, de az agrárminiszter már az Európai Bizottsághoz fordult egy termék importengedélyezése miatt. A tankolásnál is tapasztal fennakadást a gazdák egy része.
Makro / Külgazdaság Egészségügyi digitalizáció: az egész világ útkeresésben van
Kormos Olga | 2026. március 22. 06:04
Bár sokan csak a tehetősek divathóbortnak tartják a longevity-t, a hosszú élettel foglalkozó tudományt, valójában sokkal mélyebb rétegeket érintő szegmens. Mindeközben a mesterséges intelligencia megjelenésével még inkább gellert kapnak az ezzel foglalkozó innovációk – a március 26-i Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia pedig épp ilyen fókuszból tekint a témára, melyről a résztvevők közül két szakértő beszél.
Makro / Külgazdaság Újabb rémálmok várhatnak a benzinkutakon azokra, akik piaci áron tankolnak
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:49
További áremelkedés jöhet.
Makro / Külgazdaság Fontos döntést hoztak az iráni olajról Washingtonban
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 08:54
A tengeren szállított olajt érinti a szankciók felfüggesztése.
Makro / Külgazdaság Megvágja az üzemanyagok áfáját egy nagy uniós ország az iráni háború miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 17:01
A spanyol kormány 80 pontból álló, 5 milliárd euró értékű intézkedéscsomagot fogadott el a közel-keleti konfliktus gazdasági hatásainak ellensúlyozására rendkívüli ülésén pénteken Madridban.
Makro / Külgazdaság Rekordösszeget költ Csehország honvédelemre, de még ez is kevés lehet a NATO-nak – az államfő aláírta a költségvetést
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 15:01
Fenntartásokkal, de aláírta az idei költségvetést Petr Pavel cseh köztársasági elnök pénteken – közölte az elnöki hivatal.
Makro / Külgazdaság Bezárás, két literes plafon, tüntetés: a kisebb benzinkutasok egyre elkeseredettebb eszközökhöz fordulhatnak
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:41
Tanácstalanok a független benzinkutasok: a kormány azt ígérte, a magyar tartalékból felszabadított gázolajból kaphatnak a hatósági árnál alacsonyabban, de eddig ez nem jutott el hozzájuk. Így viszont egyre inkább veszteséges a kutak működése, és úgy érzik, egy figyelemfelhívó akciónak a következő három héten belül lenne értelme.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor tartós energiaválságra készül
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:13
De ha megnyeri a választásokat, jönni fog Ukrajnán keresztül az orosz olaj, ígéri. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Vágják a centit az áprilisi választásokig Brüsszelben – addig nem látnak esélyt Orbán Viktor megtörésére
Litván Dániel | 2026. március 20. 10:52
Zárt ajtók mögött hangzottak el az igazán kemény szavak az uniós csúcson. Nem akarják tovább erőltetni a dolgot az uniós vezetők, hogy ne játsszanak Orbán Viktor kezére.
Makro / Külgazdaság Egy vagyont hagyhat a benzinkúton, aki magyar rendszám nélkül tankol
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 10:35
A benzin és a gázolaj piaci ára 119, illetve 159 forinttal emelkedett az elmúlt másfél hónap során. A rögzített hatósági árak pedig csak a magyar rendszámú autókat tankolókra vonatkoznak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG