4p

A Takarékbank vezető elemzője hiánytpótló táblázatot tett fel Facebook-oldalára. Suppan Gergely a jelenlegi információk birtokában úgy saccol, hogy június végére akár teljesülhetne is a 70 százalékos átoltottság Magyarországon.

Múltkor Hollandia transzparens, remek oltási ütemezéséről írtunk. Ők is egy remek táblázatba foglalták, mikor, hol és milyen oltóanyaggal kezdik meg a különböző társadalmi csoportok vagy korosztályok oltását. De nem csak ezt tüntetik fel, hanem azt is, hogy ki fogja beadni a vakcinát az érintett lakosoknak: üzemorvos vagy éppenséggel háziorvos.

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ oldalán mindössze egy lakossági tájékoztató található, amely a szakemberek szerint nem oltási, hanem sokkal inkább egy prioritási terv. Ennél jóval átláthatóbb, informatív, s főleg transzparens oltási tervet sürgetnek, ezért is figyelemreméltó ez a táblázat.

Hiszen Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője - aki eddig makrogazdasági folyamatokat analizált - saját érdeklődése okán meglepetésre most olyan oltási tervet tett össze közösségi oldalán, amelyen komolyan el is lehet gondolkozni.  

Suppan egy francia oltási menetrend alapján készítette el a lakosságarányosan (ezer főre) kiszámolt, magyar viszonyokra lehetséges ütemtervét, mely alapján nyáron – ahogy fogalmaz -, már jöhetne a teljes nyitás és eufória. Azzal ő is tisztában van, hogy sok a bizonytalanság a szállításokkal kapcsolatban (a Pfizer és az AstraZenaca is csökkentette az első negyedéves leszállítási mennyiséget), a CureVac és a Johnson & Johnson és Novavax kérelmének beadása pedig még nem ismert. Táblázatához hozzáteszi: lehetnek csúszások, de remélhetőleg a tavasz végére a legveszélyeztetettebbek már védve lesznek. 

Az elemző úgy véli, az oltási hajlandóságon sokat segíthet majd az oltási igazolások átmeneti bevezetése a nyaralásokhoz, utazásokhoz, szabadidős programokhoz. Sőt, múlt héten Gulyás Gergely a múlt heti Kormányinfón azt ígérte, lehet majd választani a vakcinák között. Igaz, hogy ez azzal jár majd, hogy ha nincs épp az országban a választott oltóanyag, várni kell az újabb szállítmányra. Bár Kásler Miklós szombati Facebook-videójában annak adott hangot, reméli, oldódik majd Magyarországon ez a „vakcinaválogatósdi magatartás.”

A vakcinák szállítási késedelmével kapcsolatban közben Charles Michel, az Európai Tanács elnöke vasárnap a francia Europe 1 rádiónak úgy nyilatkozott, hogy az Európai Unió be fogja tartatni a koronavírus elleni oltóanyaggyártókkal a velük kötött szerződésekben foglalt kötelezettségeket – írja a Telex.

„Jogi eszközeinket felhasználva el fogjuk érni, hogy a gyártók tiszteletben tartsák a szerződésben foglaltakat. Keményen az asztalra csaptunk, így elértük, hogy több hét várakozási idő helyett csak a szállítás lassulása várható” – mondta az elnök.

Mindez azért is kedvező fejlemény, mert lapunk kérdésére, miszerint támadható-e a Pfizer-szerződés a késlekedő vakcinák miatt, Gulyás Gergely azt válaszolta, a megállapodás nem ad lehetőséget a szállítói felelősség megállapítására. Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint ennek hátterében valószínűleg az állhat, hogy a Pfizer rugalmassági klauzulákat építhetett a szerződésbe:

„A világjárványt okozó betegség elleni vakcina nem normál termék, és krízishelyzetben mindkét szerződő fél tudta, hogy felléphetnek problémák, például a gyártókapacitással. Nem hiszem, hogy a gyógyszerszállító aláírt volna olyan megállapodást, amiben felelősséget vállal arra, hogy a megfelelő mennyiség és kapacitás minden körülmények között garantálható” – mondta a jogász szakértő.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG