3p
Három miniszter-jelöltjét hallgatják meg ma a szenátusban.
Rex Tillerson. (Kép forrása: EPA)

Jeff Sessions igazságügyi és John Kelly belbiztonsági miniszterjelölt mellett a külügyi tárca élére jelölt Rex Tillersont is meghallgatják szerdán.

A külügyminisztérium élére jelölt Tillersont, aki eddig az ExxonMobil olajipari cég vezetője volt várhatóan az Oroszországhoz és elnökéhez, Vlagyimir Putyinhoz fűződő üzleti és személyes kapcsolatairól és a szerinte kialakítandó amerikai-orosz viszonyról faggatják majd.

Donald Trump megválasztott elnöknek a hatalomátadást levezénylő csapatától származó információk szerint a meghallgatáson Tillerson először írásos nyilatkozatot tesz, amelyben indokolni fogja, hogy Trump miért híve egy szorosabb és barátságosabb amerikai-orosz viszonynak.

Kemény harc vár Trumpra az áhított orosz barátságért>>>>

Van miért félni

Tillersonnak eddig fenntartásai voltak Oroszországgal kapcsolatban, értesülések szerint az írásos nyilatkozatban is hangsúlyozza majd, hogy az Egyesült Államok NATO-szövetségeseinek van okuk az aggodalomra az erősödő Oroszország miatt. A külügyminiszter-jelöltnek azonban az az álláspontja, hogy ennek a helyzetnek az előidézéséhez az eddigi amerikai vezetés hiányosságai is hozzájárultak.

Rex Tillerson várhatóan kudarcnak nevezi majd a szíriai elnök elleni fellépés elmaradását 2012-ben, amikor Bassár el-Aszad állítólag vegyi fegyvereket vetett be saját népe ellen. Az amerikai reagálás hiánya - Tillerson álláspontja szerint - jelzés volt Moszkvának.

"Kihátráltunk szövetségeseink mögül, vegyes jelzéseket küldtünk nekik, s nem ismertük fel, hogy Oroszország nem úgy gondolkodik, mint mi" - idézi az amerikai sajtó a szerdán elmondandó expozé részleteit.

Tillerson várhatóan agresszívnak minősíti majd Kínának a Dél-kínai-tengeren tapasztalható aktivitását, szóba hozza az észak-koreai atomfegyverprogram féken tartásának szükségességét, és elemzi az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentette kihívásokat.

Jeff Sessions igazságügyminiszter-jelöltet és John Kelly tábornokot, a belbiztonsági tárca kijelölt vezetőjét már kedden elkezdték meghallgatni a szenátusban, ez szerdán folytatódik. Mindketten nehéz kérdéseket kaptak, Sessionsnek védekeznie kellett az állítólagos rasszizmusa miatti régi keletű vád ellen, de hitet tett az egyéni szabadságjogok és a kisebbségek védelme mellett. Elutasította például azt is, hogy olyan törvényt hozzanak, amely megtiltaná muszlimok belépését az Egyesült Államokba, s elutasította a vízbefojtás szimulálásával járó kínzást is, amelynek újbóli bevezetését mint a terrorizmus elleni harc egyik eszközét Donald Trump a választási kampányban megpendítette.

Határvédelem és a jó viszony

A belbiztonsági tárca élére jelölt John Kelly visszavonult tábornok meghallgatásán azt erősítette meg, hogy miniszterként egyik legfontosabb feladatának tartja majd az amerikai-mexikói határ biztonságának megerősítését, de hozzátette, hogy a latin-amerikai országokkal fenntartott jó viszony fontosabb, mint egy fal felhúzása az amerikai-mexikói határon. Kelly ugyancsak elutasította a vízbefojtás szimulálásával történő kínzást, hatékony terrorellenes stratégiát sürgetett, az orosz hackertámadásokat illetően pedig egyetértett az amerikai hírszerzés megállapításaival.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes, hogy egy év alatt mennyi magyarral lett kevesebb
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:58
A becsült természetes fogyás 52 200 fő 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Itt a friss GDP-szám: Nagy Mártonék erre nem lehetnek büszkék
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:30
2025 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit Magyarországon. Az év egészében, szintén a nyers adatok alapján, 0,4 százalékkal, kiigazítással pedig mindössze 0,3 százalékkal bővült a GDP.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG