3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A franciák békekezdeményezése úgy oldaná meg a konfliktust, hogy izraeli és palesztin képviselők jelen sem lennének. Egyre feszültebb a viszony.
(MTI/EPA/Abir Szultan)

Továbbra is ellenzi közel-keleti francia békekezdeményezést az izraeli miniszterelnök. Erről tájékoztatta Benjámín Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap délelőtt Jeruzsálemben Jean-Marc Ayrault francia külügyminisztert.

Fejük felett

Netanjahu a kormány szokásos vasárnapi ülésén ismertette a francia politikussal folytatott megbeszélésén történteket. Az izraeli katonai rádió szerint kifejtette:  a hónap végére a nagyhatalmak részvételével, de izraeli és palesztin jelenlét nélkül tervezett "békecsúcs" nem oldja meg a béke ügyét, mert ahhoz "csak közvetlen tárgyalások vezethetnek el, ahogy Egyiptommal és Jordániával történt."

Az izraeli kormányfő szerint a francia megközelítés kibúvót jelenthet a palesztinok számára  és  tovább nehezíítené a megegyezést. Jean-Marc Ayrault Jeruzsálemből Rámalláhba utazott, ahol Mahmúd Abbásszal tárgyalt a Párizsban tervezett konferenciáról, ahol sokkal kedvezőbben fogadták a békefolyamat beindításának legújabb próbálkozását.

Valakinek lépnie kell?

A francia külügyminiszter munkatársai azt közölték a Jediót Ahronót című izraeli újság honlapjával, hogy Izrael állításával szemben Franciaországnak nem áll szándékában előre meghatározni a  békét ígérő  közvetlen izraeli-palesztin tárgyalások eredményeit, azonban jelenleg nem folynak izraeli-palesztin egyezkedések.

A francia békekezdeményezés elfogadtatása érdekében május 21-től 24-ig Izraelbe és a Palesztin Hatóság területére látogat Manuel Valls francia miniszterelnök is.

Rosszul szavaztak

Jeruzsálem és Párizs viszonya erősen megromlott az utóbbi hetekben, miután a francia diplomaták is megszavazták az ENSZ kulturális szervezetének, az UNESCO-nak azt a döntését, amely nem ismerte el a zsidók kapcsolatát Jeruzsálemhez és a Siratófalhoz.

Benjámin Netanjahu több hete kemény hangú levelet küldött ebben az ügyben Francois Hollande francia elnöknek, - amit az izraeli kettes kereskedelmi tévécsatorna szombaton nyilvánosságra hozott. Az izraeli kormányfő levelében "elképesztőnek" nevezte, hogy Párizs támogatta az UNESCO határozatát, amely a szöveg szerint "az igazság történelmi eltorzítása, rendkívül elfogult és támadó" Izraellel szemben.

Válaszul Hollande francia elnök kijelentette, hogy Franciaország szavazata "félreértés" volt  és nem fog megismétlődni, majd néhány nappal később Manuel Walls is szabadkozott a francia szavazat miatt: kínosnak és szerencsétlennek nevezte az ENSZ kulturális szervezetének határozatát.

Béke jöhet?

Franciaország május  végére egy nagyszabású nemzetközi konferenciát hívott össze, hogy azon mozgósítsa a nemzetközi közösséget a palesztin-izraeli viszály "a két népnek két államot" tervező megoldásáért. A franciák úgy vélik, hogy a nagyhatalmak közreműködésével az év végéig sikerülhet a lehető legjobb feltételekkel újraindítani a 2014 tavaszán megszakadt közvetlen palesztin-izraeli tárgyalásokat.

A párizsi nemzetközi találkozón a tervek szerint nem lesznek jelen Izrael és a Palesztin Hatóság képviselői, viszont meghívták rá a közel-keleti "kvartett" (Egyesült Nemzetek Szervezete, az Európai Unió, az Egyesült Államok és Oroszország), az Arab Liga, az ENSZ Biztonsági Tanácsa, és mintegy húsz ország képviselőit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Csehországból „importálunk” vírust?
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 14:47
Az idén, november elejéig több mint 1600 ember kapta el Magyarországon a Hepatitis-A nevű betegséget.
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: tovább zuhanhatnak a benzinárak
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 11:54
A szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelője szerint a korábbi hetek komolyabb áremelkedése után akár 3-5 forintos olcsóbbodás is reális lehet.
Makro / Külgazdaság Borzasztó tragédia történt
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 11:34
Vietnamban legalább 55 ember halt meg, 13 pedig eltűnt a természeti katasztrófában.
Makro / Külgazdaság Olasz meló lehet Magyarországon is?
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 09:29
Felminősítette Itáliát a Moody's, amely napokon belül hazánkról is nyilvánosságra hozza a döntését.
Makro / Külgazdaság Itt a nagy amerikai bejelentés Paks–2-ről
Privátbankár.hu | 2025. november 22. 08:59
Az atomerőmű-projekttel kapcsolatos egyes tranzakciók mentesültek az oroszokkal szembeni amerikai szankciók alól.
Makro / Külgazdaság Putyin is megszólalt az amerikai béketervről
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 19:51
Támogatóan beszélt Vlagyimir Putyin a 28 pontos amerikai béketervről. Az orosz elnök a biztonsági tanács moszkvai ülésén reagált a tervezetre, és azt is elmondta, hogy Trumppal már augusztusban egyeztettek róla.
Makro / Külgazdaság Valamit elfelejtett a magyar kormány az amerikai szankciókkal kapcsolatban?
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 18:07
Papír nincs, mentesség van? Valami nem áll össze az orosz olajra vonatkozó amerikai szankciók ügyében.
Makro / Külgazdaság Eljárás indult Magyarországgal szemben a Mohu-koncesszió miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 16:54
Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött a magyar kormánynak: gond van a Mohu-koncesszióval, a kiberbiztonsági törvényekkel és az autópálya-matricával is.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a nyomás Zelenszkijen: bekeményített az USA
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 15:49
Eleshet az amerikai fegyverszállítmányoktól és hírszerzési információktól Ukrajna, ha nem írja alá a 28 pontos békeszerződést – írja a Reuters. Az amerikaiak azonban egy olyan korábbi ukrán védelmi miniszterre hivatkoznak, aki közölte: nem vett részt a béketerv kidolgozásában.
Makro / Külgazdaság Mit gondol, kik gyártják a legtöbb fegyvert a világon?
Bózsó Péter | 2025. november 21. 15:07
A fegyvergyárak Európa-szerte szorgosan működnek, a megrendelések száma növekszik, az exportengedélyek pedig történelmi csúcsokat érnek el.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG