3p

Első olvasatban megszavazták az izraeli parlament, a kneszet feloszlatását - jelentette a Kan közszolgálati rádió szerdán.

A 120 tagú törvényhozásból 110-en támogatták az indítványt, és senki sem szavazott ellene. Ha a képviselők mind a három olvasatban elfogadják a törvényhozás feloszlatásának javaslatát, akkor kevesebb mint három és fél éven belül ötödször is parlamenti választásokat írnak ki Izraelben.

Izraelben három és fél éven belül az ötödik előrehozott választás jöhet. Fotó: Depositphotos
Izraelben három és fél éven belül az ötödik előrehozott választás jöhet. Fotó: Depositphotos

A koalíció azt próbálja elérni, hogy a parlament már jövő héten megszavazza második és harmadik olvasatban is a feloszlatásáról született törvényt, s a koalíciós megállapodás alapján Jaír Lapid jelenlegi külügyminiszter vegye át az átmeneti kormány irányítását.

Nir Orbach, a Jobbra (Jamina) párt koalícióból távozott "lázadó" tagja, a kneszet ügyeit összehangoló bizottság elnöke, a Jediót Ahronót című újság hírportáljának, a ynetnek az értesülése szerint azt mondta zárt körökben, hogy néhány napig "pihenteti" majd a törvényjavaslatot a következő szavazás előtt, hogy időt hagyjon a jelenlegi kneszetben egy új kormány megalakítására Benjámin Netanjahu, az ellenzéki jobboldali Likud párt vezetésével.

Emiatt a koalíció megpróbálja Orbach megkerülésével a koalíciót támogató munkapárti politikus vezetése alatt álló Alkotmányozási, Jogi és Igazságügyi Bizottság hatáskörébe utalni a kneszet feloszlatásának folytatását a minél gyorsabb lebonyolítás érdekében.

Ugyanez a jogalkotó bizottság szerdai ülésének napirendjére vette a "vádlott-törvényt", mely szerint köztörvényes vádlott nem alakíthat kormányt Izraelben. Ez a törvény megakadályozná Benjámin Netanjahu kormányalakítását a következő választások után. Izraelben jelenleg vádlott nem lehet miniszter, illetve ha vádat nyújtanak be ellene, akkor le kell mondania tárcájáról. A bizottság azt szeretné, ha előkészítő olvasatban már szerdán szavazna a kneszet ebben a kérdésben.

Lapid várhatóan jövő héten veszi át a miniszterelnöki hivatal irányítását a vele évek óta együtt dolgozó munkatársaival, és arra törekszik, hogy azonnal áttegye székhelyét a jeruzsálemi miniszterelnöki rezidenciába is a Balfour utcában, ahová Bennett az ott folytatott felújítási munkák és gyermekeinek otthonukhoz közeli, Raananán lévő iskolái miatt nem költözött be.

A Balfour utca elfoglalása a Sin Bét belbiztonsági szolgálat engedélyétől függ, ugyanis ők csak az épület biztonsági berendezéseinek elkészülte után adnak zöld utat a jövendő miniszterelnöknek.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint kellemetlen fejlemény várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 11:27
Akkor, ha piaci áron tankol. Ott ugyanis azonos mértékű változás lesz a különböző üzemanyagoknál. A védett áraknál marad minden változatlan,
Makro / Külgazdaság Hasított a magyar autópiac
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 09:38
Márciusban rég nem látott erős növekedést produkált az EU autópiaca. Az elektromos autók értékesítése nőtt leginkább, ez vélhetőleg nem független az iráni háború okozta olajpiaci helyzettől. A magyar adatok is látványos bővülésről szólnak.
Makro / Külgazdaság Már csak ez hiányzott: Zelenszkij a világra zúdíthatja a tengernyi ukrán fegyvert
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 08:38
Ebből akarnak pénzhez jutni, nekik úgyis sok a felesleg.
Makro / Külgazdaság Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 19:01
A vagyonvisszaszerzés lehetőségéről, az új Fidesz-frakció friss tagjairól és nagy hiányzóiról, a „poloskázás” miatti bocsánatkérésről, illetve az eddigi kormánypropaganda háttérbe szorulásáról is beszélgetett az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kollégánk, Dobos Zoltán Rangos Katalinnal és Rónai Egonnal.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes lépésre szánta el magát az Egyesült Arab Emírségek
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 17:45
Az Egyesült Arab Emírségek kilép a Kőolajexportáló Országok Szervezetéből (OPEC), valamint az OPEC+ -ból is – közölte kedden az emírségek energiaügyi minisztere.
Makro / Külgazdaság Záporoztak az új kormánnyal és az euróval kapcsolatos kérdések Varga Mihály felé
Imre Lőrinc | 2026. április 28. 16:45
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,25 százalékon hagyta az irányadó rátát a választások utáni első kamatdöntő ülésén. A 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón Varga Mihály jegybankelnök a monetáris politikai irányvonalai mellett számos kérdést kapott a legfontosabb aktuálpolitikai kérdésekkel és a Tisza gazdasági ígéreteivel kapcsolatban is.
Makro / Külgazdaság Tényleg jó ötlet az euró bevezetése?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 16:35
A Tisza-kormány elkötelezett az euró bevezetését illetően, a leendő pénzügyminiszter, Kármán András szerint 2030-ra elérhetőek a csatlakozás feltételei. Hogy milyen hatása lehet a magyar gazdaságra ennek, arról munkatársunk, Király Béla beszélt az ATV Start műsorában. Az euróbevezetés mellett a Tisza agrárprogramjának központi eleme, a zöldségek és gyümölcsök áfacsökkentése is terítékre került.
Makro / Külgazdaság A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 15:11
Egységes tervvel állhat az Európai Parlament a tagállamok állam- és kormányfői elé: elfogadták az MFF-jelentést. Az ellentét azonban nem csak a Parlament és a Bizottság között éleződött ki, a pártcsaládok is eltérő irányba húznak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor volt szövetségese is uniós bírósághoz fordult
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:45
Szlovákia pénteken beadta panaszát az Európai Unió bíróságához az orosz gáz importját tiltó és az orosz kőolaj behozatalának leállítására való felkészülést előirányzó, idén januárban hozott uniós döntés miatt – jelentette be Boris Susko szlovák igazságügy-miniszter közösségi médiaplatformján kedden.
Makro / Külgazdaság Először döntöttek a kamatokról Varga Mihályék a választás óta
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 14:01
Első kamatdöntő ülését tartotta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az április 12-i választás és a Tisza Párt kétharmados győzelme óta. A jegybank a politikai változás ellenére nem módosított a 6,25 százalékon álló alapkamaton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG