3p
Felfüggesztették a palesztinok belépési engedélyét, körbevették a támadók szülőfaluját és a családtagokat is megfosztották a munkavállalói jogoktól.

Az izraeli kormány bejelentette csütörtökön, hogy felfüggeszti a belépési engedélyét annak a 83 ezer ciszjordániai palesztinnak, aki a muzulmán böjti hónap, a ramadán idejére előzőleg megkapta ezt, főleg családlátogatás céljára. Az intézkedésről a szerdai tel-avivi merénylet miatt döntött az izraeli kormány. A lövöldözésnek négy halálos áldozata és legkevesebb 18 sebesültje volt.

Kemény retorzió jöhet

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy-két órával korábban, csütörtök hajnalban határozott választ ígért a merényletre, hozzátéve, hogy a biztonsági erők fel fognak kutatni mindenkit, aki segíthette a két palesztin lövöldözőt. Csütörtök délre a kormányfő összehívta a biztonsági kabinet rendkívüli ülését.

További büntetőintézkedésként visszavonták a Gázai övezetben kiosztott ötszáz, a jeruzsálemi al-Aksza mecset ramadáni pénteki meglátogatására kiadott engedélyét, és bevonták kétszáz gázainak ciszjordániai családlátogatásra, és ötszáz ciszjordániainak gázai rokonok felkeresésére átadott belépő-igazolványát is.

A biztonsági erők felfüggesztették a két elkövető összes családtagjának, 204 embernek az izraeli munkavállalási engedélyét, továbbá nem utazhat külföldre a tel-avivi Ben Gurion repülőtérről a korábban engedélyt kapott ötszáz ciszjordániai, valamint nem látogathat el a Gázai övezetbe az oda készülő kétszáz külföldi rokon sem.

Az egész falut körbevették

Az izraeli hadsereg - válaszul a halálos kimenetelű támadásra - már éjjel körülvette a Hebrontól délre fekvő, ciszjordániai Jatta falut, ahonnan a merénylet két elkövetője érkezett, és várható lerombolásuk előkészítéseként kiürítették a két lövöldöző lakóhelyét - közölte a katonai rádió. A falut a zárlat idején nem hagyhatják el lakói, és kívülről sem fogadhatnak látogatókat.

Ez volt az ősszel kezdődött erőszakhullám egyik eddigi legveszélyesebb merénylete, és a Haarec című izraeli lap értesülése szerint az izraeli biztonságiak attól tartanak, hogy megismétlődhet. A szerdai akciót azért tekintik különösen veszélyesnek, mert az a késeléses merényletekhez képest jóval több áldozatot szedett, az elkövetők fegyverek beszerzésével és átalakításával, valamint a hely alapos kiválasztásával előre gondosan felkészültek rá, és még öltözékükkel - öltönyös-nyakkendős üzletembernek álcázott megjelenésükkel - is biztosították a tömegben való könnyebb elvegyülésüket, nehezebb felismerésüket.

Szerda esti médiaértesülések szerint a két merénylő korábban évekig Jordániában tartózkodott, ami külföldi terrorszervezetekkel, esetleg az Iszlám Állammal fenntartott kapcsolatukra is utalhat.

Nem vállalták

A Gázai övezetet irányító palesztin iszlamista szervezet, a Hamász és a Ciszjordániát ellenőrző Fatah egyaránt méltatta a tel-avivi támadást, anélkül, hogy felelősséget vállalt volna a négy izraeli civil halálát okozó és további, legalább 18 embert megsebesítő terrorcselekményért. Hivatalos nyilatkozatában a Hamász egyenesen azzal fenyegette meg az izraelieket, hogy a hétfőn kezdődött muzulmán böjti hónap, a ramadán idején "még számos meglepetéssel" szolgál majd nekik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rég láttunk ilyen statisztikát Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 13:24
Romlott a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban augusztusban az előző hónaphoz képest, miközben Magyarországon javult – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) csütörtökön ismertetett felméréséből.
Makro / Külgazdaság GKI: bő éve tartó trend fordult meg a gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 12:27
Kijött a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb jelentése. 
Makro / Külgazdaság Hivatalos: 14,7 milliárd forintot költött a kormány a Voks2025-re
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 10:59
Új rekord született a nemzeti konzultáció költségeiben.
Makro / Külgazdaság Szép lassan kihal az ország, kevés gyerek születik
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 08:56
Kevesebb ember kevesebb gyereket tud szülni.
Makro / Külgazdaság A fél ország robotol, mégsem működik a gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 08:32
Gyerekeket és nyugdíjasokat is számol a KSH.
Makro / Külgazdaság Baljós adat érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 19:59
Nem jó irányba tart a munkaerőpiac.
Makro / Külgazdaság Ha a Barátság vezeték leáll, nem fog újraindulni? Hernádi Zsolt megszólalt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 17:41
A Mol-vezér aggódik a Barátság vezeték miatt.
Makro / Külgazdaság Barátság vezeték: Szijjártó Péter nagy bejelentést tett
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 16:53
Részben újraindul a szállítás.
Makro / Külgazdaság Újabb pofon Ukrajnának? Pert indít a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 15:54
Ukrajnának szánt támogatások kifizetését támadja meg a kormány.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor magával vitte nyaralni a GDP-bővülést? Irigykedhetünk a horvát adatra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 27. 12:59
Ez volt a 18. negyedév sorozatban, amikor bővült a gazdaság, és az első negyedévhez képest is tudtak még javítani.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG