3p
Japán, Kína és Dél-Korea háromoldalú csúcstalálkozót tartott, amelynek fő témája az Észak-Korea és az Egyesült Államok között Phenjan atomfegyvereinek leszereléséről folyó, zsákutcába jutott tárgyalás. Ha már ott voltak, Japán igyekezett megbeszélni a többiekkel saját problémáját is.
Abe Sindzó japán kormányfő Csengtuban kínai kollégájával, Li Ko-csianggal 2019. december 25-én. A két kormányfő a Dél-Koreával tartott háromoldalú csúcstalálkozó szünetében tárgyalt egymással a délnyugat-kínai városban, amelynek fő témája az Észak-Korea és az Egyesült Államok között Phenjan atomfegyvereinek leszereléséről folyó, zsákutcába jutott tárgyalás. Fotó: EPA / Wang Zhao

Japán vs Kína

Nem lesz javulás a kétoldalú kapcsolatokban a Kelet-kínai-tenger stabilitása nélkül - közölte a japán külügyminisztérium tájékoztatása szerint Abe Sindzó japán kormányfő kínai kollégájával, Li Ko-csianggal folytatott tárgyalások után.

Abe felszólította Lit, hogy haladéktalanul oldják fel a japán élelmiszerekre kirótt importkorlátozásokat - közölte a japán külügyminisztérium. Li a közlemény szerint kijelentette, hogy megragadták ezt az alkalmat a kínai-japán kapcsolatok javítására. Hozzátette, hogy "azok ismét a rendes úton haladnak".    Hszi Csin-ping kínai elnök a tervek szerint tavasszal Japánba látogat.

Japán vs Dél-Korea

A japán kormányfő a kínai városban a dél-koreai elnökkel találkozva arra kérte Mun Dzse Int, hogy hozzanak intézkedéseket a 15 hónapja a kétoldalú kapcsolatokra nehezedő vita megoldása érdekében. A félórásra tervezett, de 45 perces találkozón mind Abe, mind Mun Dzse In kijelentette, hogy javítani kell a két ország között évtizedek óta legrosszabb viszonyon.

A kapcsolatok tavaly váltak feszültebbé, miután a dél-koreai legfelsőbb bíróság elrendelte, hogy a japán cégek fizessenek kárpótlást a japáni gyarmati időben (1910-1945) kényszermunkára kényszerített dél-koreaiaknak. Japán álláspontja szerint a kérdést egy 1965-ben megkötött szerződésben rendezték, és a bíróság megsértette a nemzetközi jogot. A bírósági döntés után Japán korlátozásokat rendelt el az információs technológiai alkatrészek dél-koreai exportjára, súlyosbítva a vitát, amely már a két ország biztonsági együttműködését is fenyegette.

Abe és Mun most megállapodott, hogy a történelmi és kereskedelmi nézeteltérések ellenére sűrűbben találkoznak - közölte Csengtuban Ko Ming Dzsun, a dél-koreai elnök szóvivője, hozzátéve, hogy mindkét fél párbeszéd útján kívánja a vitás kérdéseket rendezni.

Semmit nem ért a sok jópofizás Trump és Kim Dzsongun között

Abe kijelentette, hogy az Egyesült Államokkal folytatott szoros biztonsági együttműködés "rendkívül fontos" az Észak-Koreával kapcsolatos problémák rendezésében. Kedden a kínai külügyminiszter felszólította az Egyesült Államokat, hogy azonnal intézkedjen az Észak-Koreával tartott tavalyi szingapúri csúcstalálkozón elért eredmények megvalósítása érdekében. "Arra ösztönözzük a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot és az Egyesült Államokat, hogy dolgozzanak ki megvalósítható útitervet az állandó béke megteremtése és a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése érdekében" - mondta Vang Ji a Zsenmin Zsipaónak, a kommunista párt lapjának.

Észak-Korea decemberben figyelmeztette Washingtont: elképzelhető, hogy "karácsonyi ajándékot" ad az Egyesült Államoknak, miután a phenjani vezető, Kim Dzsong Un az év végéig adott határidőt az atomprogramjával kapcsolatos új tárgyalási engedmények felajánlására.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A szomszédban már energia vészforgatókönyvön dolgoznak
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:27
Nicusor Dan szerint jelenleg még nincsenek ellátási problémák, azonban vészforgatókönyvvel kell készülniük egy esetleges válság kezelésére.
Makro / Külgazdaság Ha teheti, ne Szlovéniában tankoljon
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:12
Kedd éjféltől emelkednek a szabályozott üzemanyagárak Szlovéniában az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli benzinkutakon – közölte kedden a környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi minisztérium.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Japánból
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 18:08
A japán gazdaság összetett teljesítményindexe emelkedett februárban, sorban a 9. hónapban, 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre.
Makro / Külgazdaság J. D. Vance a „brüsszeli bürokratákhoz” is szólt a sajtótájékoztatón
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 15:29
Orbán Viktor élenjárt az energiabiztonság és az energiafüggetlenség terén, és az európai vezetőknek, akik az energiaválsággal küzdenek, csupán követniük kellett volna a magyar miniszterelnök példáját – jelentette ki kedden budapesti látogatásán J.D. Vance amerikai alelnök a Karmelita kolostorban Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Terrorcselekmény történt Isztambulban
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 15:08
Egy támadó meghalt, kettő pedig megsebesült egy keddi lövöldözésben az isztambuli főkonzulátusnak otthont adó toronyháznál, két rendőr könnyebb sérüléseket szenvedett – derült ki az első hivatalos jelentésből.
Makro / Külgazdaság Itt az egyik ok, ami miatt Budapestre jött J. D. Vance
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 13:59
Kiszivárgott: hatalmas üzletre készül Budapesten Orbán Viktor és J. D. Vance.
Makro / Külgazdaság Jön az önálló Egészségügyi MI stratégia
Kormos Olga | 2026. április 7. 10:31
Magyarország 2020-ban kidolgozott első Mesterséges Intelligencia (MI) Stratégiája után készül az egészségügyi területet érintő MI Stratégia, ennek megjelenése a nyárra várható – jelentette be Kádár Magdolna, a Belügyminisztérium Egészségügyi Fejlesztéspolitikai és Ágazati Informatikai Főosztályának vezetője a Klasszis Média Longevity és Egészséggazdaság című konferenciáján.
Makro / Külgazdaság Az iráni háború világszerte elhozza a háborús inflációt
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 06:26
A közel-keleti konfliktus a Nemzetközi Valutaalap (IMF) értékelése szerint magasabb inflációt és lassabb globális növekedést fog eredményezni – közölte hétfőn Kristalina Georgieva, az IMF vezetője.
Makro / Külgazdaság Bezuhantak a Szegeden is jelen lévő kínai autógyár eladásai
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 14:31
Csökkentek márciusban a kínai BYD Co. és az XPeng járműeladásai az egy évvel korábbihoz képest, eközben növelte értékesítését a Li Auto és a Nio.
Makro / Külgazdaság Minimálisan csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 6. 13:01
A vártnál több munkahely jött létre az Egyesült Államokban márciusban a mezőgazdasági szektoron kívül, miközben a munkanélküliség csökkent februárhoz képest a munkaügyi minisztérium adatai szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG