2p

Az előzetesen becsült stagnálás helyett nőtt az euróövezet GDP-je a tavalyi negyedik negyedévben negyedéves összevetésben, míg éves szinten a korábbi becsléssel összhangban bővült – közölte felülvizsgált, de nem végleges adatként az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.

A pénteken közzétett adatok szerint az euróövezetben 0,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a negyedik negyedévben negyedéves összevetésben, miután a harmadik negyedévben 0,4 százalékos bővülést regisztráltak. A január 30-án közzétett előzetes becslésben még stagnálás szerepelt negyedéves összehasonlításban a negyedik negyedévben, írja az MTI.  

Éves szinten az euróövezetben a GDP-növekedés az előző negyedévivel megegyező mértékű, 0,9 százalék volt a tavalyi negyedik negyedévben, összhangban a január 30-án közzétett előzetes becsléssel.

Az EU egészében 0,2 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a negyedik negyedévben negyedéves összevetésben, miután a harmadik negyedévben 0,4 százalékos bővülést mértek. Az előzetes becslésben negyedéves szinten 0,1 százalékos GDP-növekedés szerepelt a negyedik negyedévre.

Éves összevetésben az Európai Unióban 1,1 százalékkal nőtt a GDP a tavalyi negyedik negyedévben a harmadik negyedévben jegyzett 1,0 százalékos bővülést követően.

A tavalyi negyedik negyedévben negyedéves szinten a GDP a nagyobb euróövezeti gazdaságok közül Németországban 0,2 százalékkal csökkent, Olaszországban stagnált, Franciaországban 0,1 százalékkal zsugorodott, Spanyolországban ugyanakkor 0,8 százalékos bővülést regisztráltak.

2024-ben a GDP az euróövezetben 0,7 százalékkal, az Európai Unióban 0,9 százalékkal nőtt az Eurostat nem végleges számításai szerint. Ami Magyarországot illeti, 2024-ben a hazai gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,5, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,6 százalékkal haladta meg az előző évit a KSH szerint.

Az Eurostat március 7-én teszi közzé a tavalyi negyedik negyedévre vonatkozó felülvizsgált GDP-adatokat.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kaphatnak a magyar vállalkozások
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 16:12
Könnyebbek lehetnek mindennapjaik.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentette, hogy haladékot kaptunk
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 15:55
Májusig érvényben marad a Gazprombank elleni szankciók alóli mentesség.
Makro / Külgazdaság Rohamtempóban emelkednek az újépítésű lakások árai – budapesti körkép
Natív tartalom | 2025. március 21. 15:21
Az újépítésű lakások piacán hónapok óta két határozott trend rajzolódik ki: a kínálat drasztikus csökkenése és ezzel párhuzamosan pedig meredek áremelkedés. A március eleji adatok sem mutatnak eltérést ettől a mintázattól – sőt, az irányok még élesebbé váltak.
Makro / Külgazdaság Pocsék hír az autósoknak hétvégére: még most kell tankolni
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 13:29
Érdemes figyelni a változásokra.
Makro / Külgazdaság Mi folyik Lengyelországban? Meglepődhettek az elemzők
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 10:48
Az ipari termelésről és az ipari termelői árakról is meglepő hírek érkeztek.
Makro / Külgazdaság Az élelmiszerek után a bankolás is olcsóbb lehet?
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 09:08
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint „nem indokolható” mértékben nőttek a banki szolgáltatások díjai. Még tárgyalnak a bankokkal.
Makro / Külgazdaság Mentené a menthetőt a török jegybank, rendkívüli ülésen döntöttek
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 07:12
Megemelték a kamatot, hogy ne zuhanjon tovább a líra.
Makro / Külgazdaság Ami késik, nem múlik, figyelmeztetett Von der Leyen az uniós vámokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 06:58
Csak halasztják az Egyesült Államok vámjaira az uniós választ, de jönnek az ellenvámok – ígérte Ursula von der Leyen az uniós csúcs első napja után.
Makro / Külgazdaság Lezárták Európa legnagyobb repterét, teljes káosz jöhet
Privátbankár.hu | 2025. március 21. 06:21
Tűz miatt nincs áram a londoni Heathrow repülőtéren, péntek éjfélig egyetlen repülő se fel-, se le nem fog szállni. Borulhat a kontinens légiforgalma.
Makro / Külgazdaság Bojár Gábor: Az EU-ból való kilépésnél is sokkal rosszabbat csinál Orbán Viktor – belülről veri szét
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. március 20. 19:13
Ezt a fizikus, vállalkozó, üzletember a Klasszis Klub Live adásában azon felvetés kapcsán mondta, hogy tartja-e a még évekkel ezelőtti kijelentését, miszerint Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az Európai Unióból. A Huxitra keresztelt aktus mellett Bojár Gábor beszélt Magyar Péter március 15-én meghirdetett programjáról, a Pride betiltásáról, a kata esetleges visszahozataláról, a hétfőtől ketyegő árrésstopról és elárulta, szerinte mi a magyar gazdaság legfőbb baja. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG