2p

Egy bírósági döntés miatt leállt az elnök diákhitel-elengedési programja.

Egy amerikai szövetségi fellebbezési bíróság jóváhagyta azt az elsőfokú döntést, amellyel felfüggesztették Joe Biden elnök diákhitel-elengedési programjának végrehajtását.

A St. Louis városában ülésező, háromtagú bírói testület hétfőn közölte, hogy az elnöki rendelet végrehajtását megtiltó bírósági végzés addig marad hatályban, amíg ugyanez a bíróság vagy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága másként nem határoz, amivel gyakorlatilag leállt az adósságelengedés folyamata.

Pénteken Texasban egy szövetségi bíró függesztette fel a rendelet végrehajtását azzal az indokkal, hogy Biden túllépte hatáskörét, amikor olyan ügyben döntött elnöki jogkörben, amely az Egyesült Államokban a kongresszus hatáskörébe tartozik. Mark Pittmann bíró az alkotmány rendelkezésére hivatkozva azzal indokolta ítéletét, hogy az "Egyesült Államokban a kormányzás három egymástól elválasztott és független hatalmi ág alapján történik".

A kormányzat a texasi ítélet ellen fellebbezést nyújtott be, és a Fehér Ház csalódottságának adott hangot. Karine Jean-Pierre szóvivő közölte, hogy 26 millióan még kérelmezték a diákhitelük elengedését, és közülük 16 millió esetében jóváhagyó döntést született.

Joe Biden elnök szeptemberben jelentette be, hogy a legnagyobb jövedelműeket kivéve 10 ezer dollárig - egyes esetekben 20 ezer dollárig - mindenkinek elengedik a tartozását, amiről elnöki rendelet formájában, saját hatáskörben hozott döntést.

A számítások szerint az intézkedés, több évre elhúzódóan, 300-500 milliárd dollár bevételkiesést jelentene az Egyesült Államok szövetségi költségvetésében.

A republikánusok szerint az adósságelengedési program bejelentése a demokrata elnök kampányának része volt a félidős kongresszusi választások előtt másfél hónappal, ráadásul annak ismeretében, hogy jogi kifogások merülnek majd fel ellene.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG