2p

Van, amiben javult a hangulat.

Decemberben javult a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban - derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) felméréséből.

Az EU gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) az előző havihoz képest 1,8 ponttal, 95,6 pontra, az euróövezetben pedig 2,4 ponttal, 96,4 pontra erősödött decemberben.

Az EU legnagyobb nemzetgazdaságai közül Olaszországban 2,6 ponttal, Spanyolországban és Németországban egyaránt 2,4 ponttal emelkedett, míg Hollandiában 1,1 ponttal, Franciaországban pedig 0,5 ponttal csökkent az ESI. A foglalkoztatási várakozások indexe (Employment Expectations Indicator, EEI) az EU-ban a novemberi 101,9 pontról 102,4 pontra, az euróövezetben 102,7 pontról 102,8 pontra javult.

Az Európai Unióban a fogyasztói hangulatindex a novemberi mínusz 17,5 pontról, mínusz 16 pontra emelkedett, az euróövezetben mínusz 16,9 pontról mínusz 15 pontra erősödött decemberben.

Összességében javulást tapasztaltak Európában. Fotó: Depositphotos
Összességében javulást tapasztaltak Európában. Fotó: Depositphotos

Felemás kép Magyarországon

Magyarországon decemberben az ESI 97,6 pontra erősödött a novemberi 95,7 pontról. A foglalkoztatási hangulatindex (EEI) 105,7 pontról 105,3 pontra esett. Az ipari mutató a novemberi mínusz 8,1 pontról mínusz 6,8 pontra javult, a szolgáltatóipari pedig mínusz 10 pontról mínusz 7,2 pontra erősödött decemberre. A fogyasztói hangulat is javult, mínusz 29,8 pontról mínusz 29,2 pontra, a kiskereskedelem hangulati mutatója pedig mínusz 14,5 pontról mínusz 13 pontra erősödött. Az építőipari hangulatindex mínusz 16,8 pontra javult decemberben a novemberi mínusz 21,3 pontról.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új szelek fújnak, hihetetlen pénzeket önthetnek a német gazdaságba
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 11:18
A német Bundestag költségvetési bizottsága péntek reggel véglegesítette a 2026-os büdzsét, amely jelentős gazdaságélénkítő beruházásokat tartalmaz.
Makro / Külgazdaság A franciák tényleg földre vitték az inflációt
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 10:50
1 százalék alá esett az éves szintű áremelkedési ütem Franciaországban.
Makro / Külgazdaság Több száz milliárd forintos mozgástere lett a kormánynak
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 10:03
Egészen pontosan 860 milliárd forintnyi.
Makro / Külgazdaság Ennek Trump nagyon nem örülne, kétségek gyötrik a befektetőket
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 09:45
Elbizonytalanodtak a befektetők a decemberi Fed-kamatvágással kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Jó napot csinált Lázár Jánosnak az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 08:30
A miniszter által irányított építőipar a két számjegyű augusztusi zuhanás után szeptemberben ugyanilyen mértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva,
Makro / Külgazdaság Hivatalos: ezeket a termékeket vásárolhatjuk meg olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 07:15
Még három hónapig biztosan velünk marad az árrésstop.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Telített betli a kínai gazdaságtól
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 06:50
Több fontos szektorban is lassult, vagy éppen visszaesett a kínai gazdaság, amelynek vezetése azonban továbbra sem tesz le az 5 százalékos GDP-céjáról.
Makro / Külgazdaság Simor András: A bankadóval az Orbán-kormány első megszorító intézkedése már meg is történt
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. november 14. 05:44
A volt jegybankelnök, közgazdász a november 12-ei élő műsorunk vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 87. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Jöhet a vámtarifa, vége lehet az olcsó kínai áruknak
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 18:41
Az Európai Unión kívülről érkező csomagokra jön rá a tarifa. 
Makro / Külgazdaság Várják a jelentkezőket: 100 milliárddal megfejelték a kkv-k hitelkeretét
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 18:21
A kormány mindent megtesz a hazai kis- és középvállalkozások támogatása érdekében, ezért 100 milliárd forinttal emeli a Demján Sándor Exportösztönző Hitelprogram keretét, ugyanis a befogadott kérelmek értéke már elérte a rendelkezésre álló 600 milliárd forintos keretösszeget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG