2p

Több napos tiltakozásra készülő rendőrök, dühös közalkalmazottak.

Romániában tüntetésekkel, spontán munkabeszüntetéssel tiltakoztak hétfőn a rendőrök, statisztikusok és más közalkalmazottak a kormány bérpolitikája ellen, és a kormányfő által beígért öt százaléknál magasabb béremelést követeltek - közölte a román média.

A rendőrök országos szakszervezete hétfőn a pénzügyminisztérium előtt kezdte meg négynaposra tervezett tüntetéssorozatát, amelyet a kormány adó- és pénzügyi intézkedéseket előirányzó tervezetének nyilvánosságra kerülése váltott ki. A rendőrök szerint a kormány "csúfot űz" belőlük azzal, hogy január elsejétől mindössze 5 százalékkal emeli meg a közszférában dolgozók, köztük a belügyi alkalmazottak bérét.

Sztrájkba kezdtek. Fotó: Depositphotos
Sztrájkba kezdtek. Fotó: Depositphotos

A statisztikai hivatal országos és területi irodáinak mintegy 900 alkalmazottja úgy döntött, hogy az ágazat alkalmazottjainak bérezéséről szóló megállapodás végrehajtásának elmaradása miatt hétfőn egy napra beszünteti a munkát. Érdekvédelmi szövetségük közlése szerint ezzel akarják felhívni a figyelmet arra, hogy a statisztikusok munkája nélkül nem lehet a jövő évi választásokat megszervezni.

Az Egészségügyi Szolidaritás nevű szakszervezeti szövetség hétfőn közleményben tudatta: a kormány, a munkaügyi, az egészségügyi és a pénzügyminisztérium székhelye előtt tervez jelképes sztrájkőrséget állítani jövő héten mivel az érdekképviseleti szervezet tagjai elégedetlenek a kormány által 2024-re bejelentett 5 százalékos közalkalmazotti béremeléssel, mivel az "messze elmarad az egészségügyi dolgozók várakozásaitól".

Hétfőtől a jegyzők és bírósági alkalmazottak az ügyfélfogadási idő felére csökkentésével, a túlórázás megtagadásával a telefonok munkaidőn kívüli kikapcsolásával követelnek magasabb béreket.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
Makro / Külgazdaság Vakarják a fejüket az elemzők a friss GDP-adat láttán
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:40
Bár a vártnál erősebben kezdte az évet a magyar gazdaság, a 2026-os előrejelzéseket ez nem módosítja felfelé. A Tisza-kormánytól várható élénkítés hatásait ugyanis az iráni háború keresztülhúzhatja.
Makro / Külgazdaság Aggódhatnak az állásukért az állami cégek NER-es vezérei
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:45
Főleg Kapitány István és Vitézy Dávid dönthet a sorsukról.
Makro / Külgazdaság Besegített az erős forint, de így sem örülhetünk ennek az adatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 10:00
Márciusban a külkereskedelmi termékforgalom aktívuma 924 millió euró volt, 773 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Euróban kifejezve az export értéke 3,6 százalékkal, az importé 11 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Varga Mihály az MNB-alapítványokról: „Igyekszünk menteni, ami ebből menthető”
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:10
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reputációját helyre kell állítani, a rendőrségi ügyekben a jegybank készen áll arra, hogy segítsék az igazságszolgáltatás munkáját. Emellett szeretnék a feleslegessé vált ingatlanjaikat értékesíteni – egyebek mellett ezekről beszélt Varga Mihály jegybankelnök.
Makro / Külgazdaság Most jött: több mint három éve nem láttunk ilyen GDP-számot Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint 1,7 százalékkal bővült a GDP idehaza az első negyedévben, 2025 azonos időszakához viszonyítva. Ennél magasabb, éves szintű növekedési ütemet legutóbb 2022 harmadik negyedévében láttunk.
Makro / Külgazdaság Erre az uniós pénzre is óriási szüksége lenne Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 08:05
A magyar védelmi ipar jelenleg még nem tekinthető kellően versenyképesnek a nemzetközi hadiipari beszállítói piacon, ami indokolttá teszi a célzott, hozzáadott értékre épülő specializációt – írja a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzésében. A finanszírozási környezet – különösen a SAFE-program forrásainak elérhetősége és azok stratégiai, állami koordinációja – meghatározó lesz abban, hogy a magyar védelmi ipar képes-e a következő évtizedben érdemi növekedési pályára állni.
Makro / Külgazdaság Megnyílik a 400 millió dolláros amerikai támogatás Ukrajna előtt
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 07:05
Az Egyesült Államok engedélyezte, hogy Kijev felhasználja a korábban jóváhagyott több százmillió dolláros támogatást. A kifizetések üteme attól függ, milyen beszerzésekről dönt az ukrán fél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG