2p

Szlovákiában óriási kérelemhullámot indított el az a jogszabály, amely lehetővé tette a férfiaknak, hogy 40 év szolgálati idővel nyugdíjba vonuljanak. A lehetőséget kevésbé kívánatossá kellett tenni.

A tavalyi év utolsó hónapjaiban valóságos lavinaként zúdultak a szlovákiai szociális biztosítóra a korkedvezményes nyugdíj iránti kérelmek, miután Eduard Heger kormánya lehetővé tette a nyugdíjba vonulást 40 ledolgozott év után – írta a Parameter.sk hírportál. A korkedvezményes nyugdíjazás iránti hatalmas érdeklődés elsősorban az ipart és a közlekedést hozta nehéz helyzetbe.

Ezekben az ágazatokban egyébként is kevesebb volt a kelleténél a szakképzett munkaerő. A munkaügyi minisztérium már tavaly év végén jelezte, hogy szigorítani fogják a szabályokat, amit idén május közepén megtettek. A statisztikák egyelőre azt mutatják, hogy bizonyos mértékig sikerült csökkenteni a korkedvezményes nyugdíj iránti érdeklődést.

A szociális biztosító adatai szerint az érdeklődés a törvénymódosítás előtti hetekben tetőzött. Április utolsó hetében 1683, a következő két hétben 1317 és 1411 új kérelmet regisztráltak. A következő időszakban, egészen július végéig heti 82 és 313 között mozgott a számuk. „A szociális biztosító nem vizsgálja ennek okait, de feltételezhető, hogy ezt a májusi jogszabályváltozás okozta” – mondta a biztosító szóvivője, Martin Kontúr a Hospodárske novinynek.

Megjött a szlovák lépés eredménye
Megjött a szlovák lépés eredménye
Fotó: Depositphotos

A májusi módosítás lényegében megnehezíti a korkedvezményes nyugdíjba vonulást 40 ledolgozott év után. Szlovákiában a rendes nyugdíjkorhatár az 1967 után születettek esetén a várható élettartam növekedésének arányában emelkedik. Ezt a szabályt a 40 ledolgozott év után járó korkedvezményes nyugdíjjogosultság esetében is érvényesítik.

Emellett emelkedett a korkedvezményes nyugdíjba vonulás miatti levonás. A rendes nyugdíjkorhatár előtti minden egyes hónap után 0,5 százalékot vonnak le a korkedvezményes nyugdíj kiszámításakor. Korábban ez az arány 0,3 volt. Ennek ellenére következő hónapokban újabb kérelemhullám indulhat, amit az újonnan megítélt nyugdíjak idei nagyvonalú valorizálása magarázhat. A nyugdíjak összege ugyanis 14,5 százalékkal emelkedik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság TASZ: gond van a 12 éves képviselői mandátumlimit időzítésével
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:09
Lehet beszélni a korlátozásról, de még nincs itt az ideje a döntésnek, a 12 éves képviselői mandátumlimitet ki kell venni a mostani Alaptörvény-módosításból – áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogposztjában. 
Makro / Külgazdaság Nem mindennapi, ami a benzinkutakon történik
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:19
A nagykereskedelmi árak már két napja bebetonozódtak.
Makro / Külgazdaság Felmondja a minisztérium Balásy Gyula cégeinek szerződéseit – a közpénz védelmében
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:02
Súlyos kockázatokat látnak a szerződések teljesítése körül.
Makro / Külgazdaság Árakat emel a Szerencsejáték Zrt.: drágább lesz lottózni, de mennyivel lehet többet nyerni?
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 12:37
Három év után emelnek árakat, nem csak a lottó drágul.
Makro / Külgazdaság Bemondták, mennyit nőhet a GDP és mennyibe fog kerülni az euró
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 11:12
Az ING szakértői erre számítanak.
Makro / Külgazdaság Erre jutottak egymással a Visegrádi Négyek
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 09:22
Szoros együttműködésre törekszenek.
Makro / Külgazdaság Nem kivezeti, hanem felcsavarja az extraprofit adóját a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 08:44
A Mol terhei nőnének az új javaslat értelmében.
Makro / Külgazdaság Hirtelen betoppant több ezer magyar dolgozó Ausztriába
Kollár Dóra | 2026. június 24. 05:44
Elindult a nyári szezon a szomszédos országban.
Makro / Külgazdaság A Visegrádi Négyek Magyarországon találkozott, a hétéves EU-s költségvetés kiemelt téma volt
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 19:51
A Visegrádi Négyek (V4) magyarországi csúcstalálkozója után tartottak közös tájékoztatót a miniszterelnökök.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: „mini kamatcsökkentési ciklus indul”
Imre Lőrinc | 2026. június 23. 17:50
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az óvatosabb, 25 bázispontos csökkentés mellett döntött a júniusi ülésén, Varga Mihály jegybankelnök bejelentette, hogy egy „mini kamatcsökkentési ciklus” indul, amibe 3, egyenként 25 bázispontos vágás is beleférhet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG