2p

Meglepő eredményt hoz a bruttó képviselői tiszteletdíjak összevetése.az egyes gazdasági tevékenységek végzésével szerezhető bruttó átlagkeresetekkel.

Leegyszerűsítő, mégis praktikus munkamodell egy ország közjogi berendezkedésének és a részvénytársaságok működésének párhuzamba állítása – írja laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor. A tulajdonosok (választópolgárok) a rendes vagy rendkívüli közgyűléseken (általános, időközi vagy előrehozott országgyűlési választásokon) ítéletet mondanak az igazgatótanács (Országgyűlés), illetve ezzel szoros összefüggésben a vezérigazgató (miniszterelnök) teljesítményéről.

A cikk szerzője azt vizsgálta meg, hogy a tőkebefektetésük után kapott osztalékkal (munkabefektetésük után kapott keresettel) mennyire elégedettek, pontosabban hogy ennek szintje igazolja-e az igazgatósági fizetések (képviselői tiszteletdíjak) szintjét. Jól ismert jelenség persze az, hogy a kisrészvényesek szervezetlen és alulinformált többségének érdekérvényesítő képessége nagyságrendekkel kisebb, mint a részvénypakett kisebbségét, de azt szervezett módon birtoklóké.

Egy 2018-as törvénymódosítás óta az országgyűlési képviselők tiszteletdíja a tárgyévet megelőző év nemzetgazdasági havi átlagos bruttó keresetének háromszorosa (ezt kapják tárgyév márciusától a következő év februárjáig). Ez de facto csak az alapjuttatás, hiszen bizottsági helyekkel már ennek az összegnek – a bizottság típusától és/vagy a bizottsági tagsághalmozástól függően – az 1,2-1,4-szeresére jogosultak. Mivel az Országgyűlésben 16 állandó bizottság van, ezért minden állampolgár megnyugodhat, hogy a képviselők túlnyomó többsége (de az is lehet, hogy mindegyike) megkapja legalább az átlagkereset x 3 x 1,2 forintos havi apanázst. Ehhez jön még a lakhatási támogatás, a bemondásra, azaz igazolás nélkül elszámolható üzemanyagköltség-térítés stb. Cseresznye a habon, hogy a különböző ellátmányok, így a tiszteletdíj alapját képező „átlagkeresetet” csak a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásokban (teljes munkaidőben) alkalmazottak körét figyelembe véve, vagyis a sokasághoz képest egy magasabb kereseteket tartalmazó minta alapján számolják. Csak ez önmagában több tízezer forintos többletet jelent.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bemondta az S&P, hogy mi a legvalószínűbb forgatókönyv Grönlanddal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:10
Megerősítette Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” szintű besorolásait az S&P Global Ratings, ami mellé továbbra is stabil kilátást mellékelt. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG