4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

A nap legfontosabb háborús eseménye egyértelműen az oroszok által márciusban elfoglalt ukrán megyeszékhely, Herszon feladása volt. Igaz, nagy árat kellett érte fizetni, a Dnyeper bal partjára visszavonuló orosz haderő a folyó hídjait felrobbantotta.

  • Ujjongó tömegek fogadták a katonákat a dél-ukrajnai Herszon városában, miután a fegyveres erők az elmúlt napokban folytatódtak. Az ukrán erők 41 települést szabadítottak fel, miközben előrenyomultak délen – mondta Volodimir Zelenszkij elnök csütörtök esti beszédében. Ukrán zászlót tűztek ki a Szabadság téren, a regionális közigazgatás székhelye közelében. Egy másikat a város rendőr-főkapitánysága elé tűztek ki.
  • Az orosz hadsereg herszoni kivonulását Kijevben is ünnepelték:
  • Az ukrán védelmi minisztérium szóvivője a BBC-nek azt mondta, hogy az ukrán erők szinte teljes ellenőrzésük alatt tartják Herszont. Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatósága megerősítette pénteken, hogy az ukrán fegyveres erők egységei már beléptek a márciusban orosz megszállás alá került Herszon városába – számolt be az UNIAN hírügynökség. „Herszon visszatér Ukrajna ellenőrzése alá, az ukrán fegyveres erők egységei belépnek a városba. Az orosz megszállók visszavonulási útvonalai az ukrán hadsereg tűzellenőrzése alatt állnak. Minden orosz katona, aki ellenáll az ukrán fegyveres erőknek, megsemmisül. Az egyetlen esélye, hogy elkerülje a halált, ha azonnal megadja magát” – idézett az UNIAN a hírszerzés közleményéből. Felbukkantak hírek arról, hogy néhány orosz katonát Ukrajnában hagytak, és civil ruhába öltöztek. Az ukrán védelmi minisztérium hírszerzése felszólította az orosz katonákat, hogy adják meg magukat.

Az ukrán főváros főterén, a Majdanon is ünnepelnek (Fotó: Twitter)
Az ukrán főváros főterén, a Majdanon is ünnepelnek (Fotó: Twitter)

  • Vlagyimir Putyin sajtószóvivője, Dmitrij Peszkov péntek délelőtt újságíróknak nyilatkozva tagadta, hogy az orosz kivonulás Herszonból megalázó lenne a Kreml számára. Peszkov azt mondta, nem bánták meg, hogy a dél-ukrajnai várost egy szeptember végi pazar ünnepség keretében Oroszország annektálta.
  • Felrobbantották az Antonivszkij hidat, az egyetlen közeli útátjárót, amely a dél-ukrajnai Herszon várostól a Dnyeper folyó orosz ellenőrzése alatt álló keleti partjához vezet.

Ukrán és uniós zászló Herszon főterén (Fotó: Twitter)
Ukrán és uniós zászló Herszon főterén (Fotó: Twitter)

  • Az Egyesült Királyság védelmi minisztériumának legfrissebb értékelése szerint az elektromos létesítmények elleni orosz támadások aránytalanul nagy hatással vannak az ukrajnai civilekre, és válogatás nélkül hatnak az olyan kritikus funkciókra, mint az egészségügy és a fűtés.
  • Negyvenöt ukrán katonát szabadítottak ki az Oroszországgal folytatott fogolycserében, és két megölt ukrán katona holttestét is hazaszállították – közölte az ukrán elnöki hivatal vezetője. „Minden ukránt hazahozunk” – szögezte le üzenetében Andrij Jermak. Tájékoztatása szerint a kiszabadultak között „katonák és őrmesterek vannak, akik harccal védték” az ukrán államot. Arra nem tért ki, hogy cserébe hány orosz katonát adtak át Moszkvának.
  • Az orosz Wagner-zsoldoscsoport vezetője, Jevgenyij Prigozsin elmondta, hogy szervezete megkezdte a civilek képzését az Ukrajnával határos orosz régiókban milícia megalakítására és erődítmények építésére.
  • Az ukrán főváros kezelésében lévő óvodák, általános és középiskolák tantervéből teljesen kiveszik az orosz nyelv oktatását – döntött a városi önkormányzat közgyűlése pénteken. Az elfogadott határozattervezet olyan szervezeti és jogi lépések végrehajtását irányozza elő, amelyek célja az óvodai csoportok és az iskolai osztályok „orosz nyelvről az államnyelvre való átállása” – olvasható a kijevi város tanács hivatalos honlapján. Vadim Vaszilcsuk közgyűlési képviselő, az oktatási, tudományos, családügyi, ifjúsági és sportbizottság elnöke kijelentette, hogy az Oroszországgal vívott háború idején a nyelv kérdése nemzetbiztonsági kérdés. Hozzátette, hogy jelenleg nem célszerű és nem helyes az orosz nyelv oktatása és tanulása. A kijevi közgyűlési képviselők szerint a döntéssel megelőzhető a társadalomban meglévő feszültségek felerősödése.

(MTI, The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetés az orosz jegybanktól
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 14:01
Az orosz jegybank pénteken 16,0 százalékról 15,5 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot, miközben a szakértők a kamat szinten tartására számítottak.
Makro / Külgazdaság Lesújtó ítéletet mondott Bod Péter Ákos a hazai korrupció okairól
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 13:01
A korrupció intézményesülésének megfordítása erkölcsileg, társadalmilag és gazdaságilag is hasznos lenne.
Makro / Külgazdaság Megnézhetjük, mennyibe kerül a rezsivédelem
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 12:19
A villamosenergia-, a földgáz- és a távhőszolgáltatók is pénzt kapnak rezsivédelmi szolgáltatásra, együttesen több mint 363 milliárd forintot. Ennek nagy része csak az idei első negyedév költsége.
Makro / Külgazdaság Nézőpont: 6 százalékkal vezet a Fidesz a Tisza előtt
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 11:27
A Fidesz-KDNP listájának népszerűségét 46 százalékra, a Tisza Pártét 40 százalékra mérte a Nézőpont Intézet februárban. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt az előző felmérésük szerint bejutott volna a parlamentbe, de azóta csökkent a népszerűségük.
Makro / Külgazdaság Vadul hullámzik a magyar építőipar teljesítménye – elemzői verdikt a KSH-adatról
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 11:07
A novemberi nagy zuhanás után decemberben ismét növekedett az építőipari termelés. 
Makro / Külgazdaság Ennyivel drágult a benzin péntekre
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 10:31
Február 13-ára, péntekre 5 forinttal emelkedett a 95-ös benzin átlagára, szombaton viszont nem várható változás a nagykereskedelmi árakban.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb a bizonytalan választó, erősödhetnek a kis pártok
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 09:57
Közzétette friss közvélemény-kutatási adatait az Idea Intézet: eszerint a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP között továbbra is 10 százalékos a különbség, de egyre kevesebb a bizonytalan szavazó, ami a kis pártok népszerűségét növelheti.
Makro / Külgazdaság Európai bajnokvállalalatokat szeretne von der Leyen
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 08:47
Az Európai Unió 2027 végéig meg kívánja valósítani az „egy Európa, egy piac” célt – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a belgiumi Bilzenben csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Jó számokat hozott a december a hazai építőiparban
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 08:30
Decemberben kilábalt a gödörből a miniszteri teendőit a választásokig felfüggesztő politikus, Lázár János által eddig irányított hazai építőipar.
Makro / Külgazdaság Sasszemekkel figyelik az amerikai munkaerőpiacot – a vártnál jobb hír jött
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 17:25
A vártnál kellemesebb adat érkezett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG