2p

Kína 65 millió állampolgárát helyezte vesztegzár alá a koronavírus-járvány miatt, és eltanácsolja az embereket attól, hogy utazzanak az országban a közelgő nemzeti ünnep alkalmából.

A délnyugati Csengtu tartományi székhely 21 millió lakosának többségét a lakásában vagy lakóövezetében maradásra kárhoztatták, és Tiencsin kelet-kínai kikötővárosban az iskolák online oktatásra tértek át, miután 14 újabb fertőzöttet jelentettek a városban.

Kína, amely a koronavírus-járvánnyal szemben az úgynevezett "zéró-Covid" politikáját folytatja, hétfőn országszerte összesen 1552 megbetegedést jelentett, ami viszonylag elenyésző szám az 1,4 milliárdos összlakossághoz képest. Ennek ellenére ahol a fertőzés megjelenik, a hatóságok azonnal karantént vagy vesztegzárat vezetnek be, és elkülönítik azokat a személyeket, akik közeli kapcsolatba kerültek akárcsak egyetlen fertőzöttel.

A koronavírus okoz gondot már megint. Fotó: MTI/AP/Andy Wong
A koronavírus okoz gondot már megint. Fotó: MTI/AP/Andy Wong

Az országban szeptember 10-12-én tartják a hagyományos közép-őszi, más néven holdkék fesztivált, amely a második legnagyobb ünnep a holdújév után. A vírusellenes intézkedések súlyos áldozatokat követelnek a gazdaságtól, a turizmustól és a társadalomtól általában, de az országot irányító Kommunista Párt szerint elengedhetetlenek ahhoz, hogy sikerüljön megakadályozni a járvány szélesebb körű elterjedését.

Az országban összesen 33 városban vezettek be korlátozó intézkedéseket a lakosok számára. Mióta Vuhanban 2019-ben kitört a járvány, Kína-szerte emberek tízmilliói kerültek karanténba vagy vesztegzár alá, amelyet a hatóságok kíméletlenül keresztülvittek, gyakran megakadályozva a lakosokat abban, hogy élelmiszerhez, egészségügyi ellátáshoz vagy alapvető létszükségleti cikkekhez jussanak. A legnagyobb kínai város, Sanghaj öthetes zárlata megbénította a helyi gazdaságot, tiltakozásokhoz és a külföldi állampolgárok elvándorlásához vezetett. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
Makro / Külgazdaság Ruszin-Szendi Romuluszék már a háború utánra is készülnek
Litván Dániel | 2026. június 25. 14:39
Mindenki várja a békét, de bizonyos problémák csak akkor kezdődnek igazán. Erről is volt szó a V4 országok honvédelmi minisztereinek találkozóján.
Makro / Külgazdaság Ekkor dönthetnek az Airbnb-k sorsáról Józsefvárosban
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:37
Októberben dönt Józsefváros vezetése a rövidtávú lakáskiadás szabályozásáról. A kerület, a lakónegyedek és a társasházak szintjén is kvótákat vezetnének be.
Makro / Külgazdaság Egyelőre nem lesz még olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 13:10
Péntektől sem a benzin, sem a gázolaj nagykereskedelmi ára nem változik.
Makro / Külgazdaság Sokéves csúcson az ingázók száma, emelkedhet a munkanélküliség idehaza
Imre Lőrinc | 2026. június 25. 12:33
Hiába közölt a vártnál kedvezőbb munkaerőpiaci adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban, az elemzők szerint ez nem feltétlenül utal trendfordulóra. A demográfiai folyamatok, a vendégmunkások behozatalának szigorítása is kockázatot jelentenek, tartalék pedig a fiatalok és az idősek, valamint a külföldön dolgozók hazacsábításában lehet. Az ingázók száma egyébként több mint 6 éves csúcsra ugrott.
Makro / Külgazdaság Az MNB szerint simán ki lehetne vezetni az árstopokat
Herman Bernadett | 2026. június 25. 12:20
Ha most júniusban kivezetnék az árrésstopokat és árstopokat, akkor is csak 2 százalékos lenne az idén az infláció a friss Inflációs Jelentés szerint. Olyan jó a helyzet, hogy március óta 2 százalékponttal csökkent a jegybank inflációs várakozása. 
Makro / Külgazdaság K&H: 5 tipp, hogy okosan gazdálkodj az első fizetéseddel
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:56
A nyári diákmunka jó alkalom a tudatos pénzügyi szokások kialakítására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG