Az euróövezetben sorban a második hónapban emelkedett a fogyasztói hangulatindex júniusban – közölte az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) előzetes adatokon alapuló hétfői jelentésében.
Az euróövezeti fogyasztói hangulatindex mínusz 17,7 pontra emelkedett júniusban az előző hónapban jegyzett mínusz 19,0 pontról, azonban a javulás ellenére a mutató továbbra is jóval a hosszú távú átlaga és a közel-keleti konfliktus kitörése előtti szint alatt állt. Az elemzők előzetesen némileg kedvezőbb mutatóra, mínusz 17,5 pontra számítottak.
Egy évvel korábban, 2025 júniusában mínusz 13,9 ponton állt az euróövezeti fogyasztói hangulatindex, tavalyi mélypontját áprilisban érte el mínusz 15,2 ponton.
Fotó: Pixabay
Idén áprilisban az euróövezeti fogyasztói hangulatindex 2022 decembere óta a legalacsonyabb szinten, mínusz 20,6 ponton állt. A márciusi és áprilisi erőteljes hangulatromlás a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban fokozódó aggodalmakat tükrözte, mivel a közel-keleti konfliktusok növelik az energiaárakat és fokozzák az inflációs nyomást.
Az euróövezeti fogyasztói hangulatmutató az évet mínusz 12,5 ponton indította, történelmi mélypontját pedig 2022 szeptemberében érte el mínusz 27,5 ponton.
Ugyancsak nem végleges adatok szerint az EU-ban a fogyasztói hangulatindex az előző havihoz képest 1,2 százalékponttal mínusz 17,0 pontra emelkedett, jelentősen elmaradva a mutató hosszú távú átlagától.
Az előzetes eredmények adatgyűjtési időszaka június 1-19. között volt. A végleges adatokat június 29-én teszik közzé.
Javul a hangulat.

Lerántotta a leplet: ezzel zsebelte be az idei díjakat az Erste profija
A magyar sztori jó és a forint erősődésén keresztül megfelelő dezinflációs folyamatok indultak el




