2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Kalkulátor még nincs, a tájékoztató levél hamarosan érkezik. Sokféle lehetőség közül választhatnak a betéti társaságok és egyéni vállalkozások.
Fotó: MTI

A nyugdíjasok mellett 17,5 ezer evás vállalkozás is küldeményre számíthat szeptemberben, melynek feladója szintén a kormány lesz. A levélben arról tájékoztatják az adóalanyokat, hogy milyen más lehetőségeik vannak a vállalkozásuk működtetésére, mivel a jelenleg használt adónem, az eva az év végével kimúlik a jövő évre szóló adócsomag értelmében - írja az mfor.hu.

Ehhez a tájékoztató levél mellett más segítséget is ígért nyár elején a szaktárca, ám a számításokat megkönnyítő kalkulátort egyelőre nem találni a Pénzügyminisztérium honlapján. Pedig Izer Norben adózásért felelős államtitkár a június eleji tájékoztatón érdeklődésünkre részletesen kifejtette, milyen feladatok várnak idén az evásokra.

Lehet, hogy a kalkulátor hiánya, még inkább a nyári szabadságok miatt, de egyelőre nincs nagy tolongás a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz bekötött ügyfélkapun, illetve ügyfélszolgálatokon: míg nyár elején 18 074 evás vállalkozást tartott nyilván a NAV, szeptember 2.-án 17 504 adóalanyt. A különbség 570, vagyis a nyár elején még evázó vállalkozások mindössze 3,15 százaléka döntött már úgy, hogy átvált egy másik adónemre (illetve nem lehet kizárni, hogy voltak megszűnő vállalkozások is).

Sokáig azonban nem lehet késlekedni a döntéssel, hamar itt az év vége. Az majd a szeptemberre ígért levélből derül ki, hogy pontosan mi is a menetrend az átállás során. Azokat a vállalkozásokat, amelyek nem jeleznek a NAV felé a határidőig, automatikusan besorolják vagy a személyi jövedelemadó, vagy a társasági adó alá. A többiek viszont válogathatnak a lehetőségek közül, ideértve a kisadózó vállalkozások tételes adóját, illetve a kisvállalati adót. Utóbbi a kft.-k számára jelenthet jó megoldást, előbbi a betéti társaságoknak, egyéni vállalkozásoknak. Arra a szakértők nem számítanak, hogy nagyobb számban szüntessék meg vállalkozásaikat az evások, mert egy működő cég mindig érték.

Nyilván le is kell majd zárni az evás korszakot egy bevallással, erre vonatközó kérdésünkre korábban azt mondta Izer Norbert, hogy erre az év végén leadandó záró bevallás lesz majd erre alkalmas.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszel már készül arra, ha hiány lesz repülőgép-üzemanyagokból
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 15:46
Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára – jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület illetékes szóvivője Brüsszelben pénteken.
Makro / Külgazdaság Az AstraZeneca Magyarországon is jó partnerekre lelt
Kormos Olga | 2026. április 17. 15:01
A világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata támogatja az egészségügy átalakítását és kiterjeszti a valós adatokon alapuló kutatásait és döntéseit – erről is beszélt Dr. Szabó Lilla, az AstraZeneca Közép-európai Evidence Generation vezetője a Klasszis egészségkonferencián, mely a longevity és az egészséggazdaság témakörében zajlott nemrégiben.
Makro / Külgazdaság Rögtön sorsdöntő csata vár a Tisza-kormányra – ettől függ Magyarország leminősítése
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 13:55
A hitelminősítők várhatóan csak ősszel vizsgálják felül Magyarország adósságbesorolását, amelynek alakulásában az európai uniós pénzek felszabadítása döntő tényező lehet – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. pénteken.
Makro / Külgazdaság Május 11-től lehet új kormánya az országnak
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 12:45
Nagy beiktatási rendezvény lehet előtte a Kossuth téren.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Az új miniszterelnök a minisztereknek jelentős autonómiát szán
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:10
A közgazdász a Költségvetési Tanács összetételét is megváltoztatná.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elbúcsúzott a politikától
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 10:48
A közösségi médiában is törölték az oldalát.
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:53
A védett ár továbbra is marad.
Makro / Külgazdaság Mol: osztalékfizetés a harmadik negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:55
Magyar Péterrel is erről tárgyaltak.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyot nőttek a keresetek februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 08:30
A nettó kereset mediánértéke 417 100 forint.
Makro / Külgazdaság A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 07:59
Kína kész együttműködni az új magyar vezetéssel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG