1p
Václav Klaus szerint az európai uniós tagság hatása a Cseh Köztársaságra csak kis mértékben kedvező, ha nem inkább negatív. A cseh elnök szerint Európa már nem lesz a világ gazdaságának húzóereje - az országnak esze ágában sincs bevezetni az eurót.

A cseh államfő erről kedden a szaúd-arábiai Rijadban megrendezett nemzetközi konferencián beszélt - írja a Mladá Fronta Dnes című prágai napilap. "Az én becslésem az, hogy az európai uniós tagság tiszta hozadéka számunkra nagyon kicsi, ha nem negatív. A nagyon alacsony gazdasági növekedés azt jelzi, hogy a második megállapítás felelhetne meg inkább a valóságnak" - idézi az újság Klaus kijelentését. (Hogy valamit azért mégis ért a cseh eurótagság, azt az egy főre eső GDP értéke mutatja - ezen a téren Csehország gyorsabban növekszik, mint az Európai Unió - lásd grafikonunkat.)

A nemzetközi konferencián, amelynek témája az arab világ gazdasága korszerűsítésének lehetőségei voltak, Klaus ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a jövőben Európa már nem lesz a világ gazdaságának húzóereje.

"Az európai szociális piacgazdaság előnyben részesíti a szabadidőt és a hosszú szünidőt a kemény munka rovására. Ugyancsak előnyben részesíti a fogyasztást a beruházásokkal szemben, az eladósodást a takarékoskodással szemben" - húzta alá a Mladá Fronta Dnes szerint a cseh köztársasági elnök.

"Az európai adósságválság megkerülhetetlen következménye annak, hogy közös pénznemet vezettek be nagyon eltérő gazdasági mutatókkal rendelkező országok számára" - jelentette ki továbbá Klaus. Hangsúlyozta, hogy a Cseh Köztársaságnak ebben a pillanatban nincsenek "semmiféle ambíciói", hogy csatlakozzon az euróövezethez.

A cseh elnök közismert ellenzője a szorosabb európai integrációnak, s az utóbbi időben többször is kifejtette: Európa mai gazdasági problémáiért az elhibázott európai gazdasági modell a felelős.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az európai kiskereskedelem úgy csökkent, hogy mégis nőtt
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 17:01
Az előző hónaphoz képest szeptemberben csökkent, éves összevetésben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen üzleteket kötne Orbán Viktor Donald Trumppal?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 13:11
Amerikai rakétákat gyártanának Magyarországon?
Makro / Külgazdaság Már megint bezsákolt 108 milliárdot az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 12:44
És még többet is ajánlottak, de megint drágult a finanszírozás.
Makro / Külgazdaság Akár 200 millió is lehet a tét, már lehet előregisztrálni
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 11:11
Csütörtöktől már lehet előregisztrálni a Demján Sándor 1+1 program második ütemére.
Makro / Külgazdaság Súlyos figyelmeztetés érkezett a Nvidia vezérétől MI-ügyben
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:48
Trump Kína kezébe adja a győzelmet? 
Makro / Külgazdaság Végre ujjal mutogathatunk Romániára – itt egy friss adat
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 10:06
Már a második hónapja esik a kiskereskedelmi forgalom keleti szomszédunknál.
Makro / Külgazdaság Együtt szállt fapadosra Orbán Viktor és Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 09:08
Irány Washington!
Makro / Külgazdaság 1661 milliárdot költöttünk, de mire?
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:46
Friss adatok a magyar kiskereskedelemi forgalomról.
Makro / Külgazdaság Csak első látásra jött jó hír a magyar iparról
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:31
Munkanaphatástól megtisztítva már megint csökkent a termelés tavalyhoz képest.
Makro / Külgazdaság Amerikai gázt hoznának Szlovákiába és Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 08:11
Folynak a tárgyalások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG