2p

A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.

A madridi kormány azt tervezi, hogy 100 százalékos ingatlanszerzési adóval sújtja azokat az Európai Unión kívüli vásárlókat, akik Spanyolországban lakást akarnak venni. A briteket a brexit miatt érintheti az intézkedés – adta hírül a BBC. Pedro Sánchez miniszterelnök szerint „példa nélküli” intézkedésekre van szükség országa lakásválságának megoldásához.

A lakáshiány mellett azzal indokolta a tervet, hogy meg akarják akadályozni az ország szociális szétszakadását bérleti díjból élő ingatlantulajdonosokra és az ezeket nyögő bérlőkre. Az EU-n kívüli állampolgárok 27 ezer ingatlant vásároltak Spanyolországban 2023-ban – árulta el a kormányfő egy mardidi gazdasági fórumon. Ezek többsége nem él az országban, csak pénzt keres a lakások kiadásával. Sánchez nem részletezte a terv részleteit, illetve azt, hogy miként akarja elfogadtatni a javaslatot a parlamenttel. A szocialista kormánynak az utóbbi időben komoly kihívást jelent törvényjavaslatainak megszavaztatása a törvényhozásban. Azt mondta, hogy alaposan tanulmányozzák az új adó lehetséges hatásait, és ezután állnak elő a végső javaslattal.

A kormány egyébként tucatnyi intézkedést tervez annak érdekében, hogy megengedhető szintre szorítsák le a lakhatási költségeket. Ezek közé tartozik az a lehetőség, hogy elengednék a lakáskiadást terhelő adót azoknak, akik megfizethető bérleti díjat kérnek. Emellett több mint háromezer lakást egy állami ingatlanüzemeltető vállalkozás kezébe adnának.
További lépés lehet, hogy növelik a turistáknak kiadott lakások után fizetendő vállalkozási adót. A miniszterelnök szerint nem korrekt az a helyzet, hogy a négy-öt lakással rendelkezők kevesebb adót fizetnek a hotelszolgáltatás után, mint a szállodák.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Autoriter rendszer elleni küzdelemért adták az idei Nobel-békedíjat
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 11:39
A venezuelai María Corina Machado halálos fenyegetéseket is kapott, ezért költöznie kellett, de az országban maradt. A Nobel-bizottság a díjátadón arról beszélt: a demokrácia azokon az embereken múlik, akik nem maradnak csendben.
Makro / Külgazdaság Véget ért a Napkirályok kora – e nélkül halálra van ítélve egy cég
Imre Lőrinc | 2025. október 10. 10:16
A generációváltás csak egy jól hangzó szlogen, valójában világszinten a cégek kevesebb mint ötödére jellemző, hogy családon belül öröklődik tovább a vállalatirányítás. Ami elengedhetetlen, az a független menedzsment: a rendszerváltozás utáni időszak első generációs vállalkozói ugyanakkor nehezen mondanak le a Napkirály-státuszukról. Cikkünkben a hazai kkv-szektor tipikus problémáira egy magyar viszonylatban ritkaságszámba menő fúzió segítségével világítunk rá.
Makro / Külgazdaság Trump megtiltaná a kínai légitársaságoknak, hogy Oroszországon keresztül repüljenek az USA-ba
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 08:54
Az amerikai légitársaságok régóta kifogásolták, hogy a kínai gépek átrepülhetnek az orosz légtéren, az amerikai repülők viszont nem. Trump az után beszélt a terveiről, hogy Kína szigorította a ritkaföldfémek exportellenőrzését.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor szerint az EU a Tisza Párt adóemeléséből finanszírozná az ukránokat
Csabai Károly | 2025. október 10. 08:39
A kormányfő a szokásos péntek reggeli közrádiós interjúját ezúttal Kolozsváron adta.
Makro / Külgazdaság Kidobná Spanyolországot a NATO-ból Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 07:58
Az amerikai elnök szerint nincs rendben, hogy Spanyolország nem egyezett bele abba, hogy a GDP 5 százalékát költsék az ország védelmére.
Makro / Külgazdaság Ismét 420 alatt a svájci frank
Privátbankár.hu | 2025. október 10. 07:27
Jól indult a péntek a forintnak, az euróval és a dollárral szemben is erősödni tudott. 
Makro / Külgazdaság Részvény, arany vagy ingatlan: mibe fektessünk válság idején?
Imre Lőrinc | 2025. október 9. 18:31
Válságról-válságra éljük az életünket, az elmúlt hat-hét évben teljesen más viszonyok alakultak ki a globális gazdaságban, mint a megelőző évtizedekben – hangzott el a lapcsoportunk által rendezett Klasszis Befektetői Klubon. A portfóliókat is ennek tudatában érdemes kialakítani: ideje lehet növelni a reáleszközök súlyát, és az sem mindig egyértelmű, hogy a kötvény lesz a nyerő befektetés.
Makro / Külgazdaság Ezt üzenték a horvátok a Molnak az Adria kőolajvezetékről
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 16:55
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat nem eladó, ilyen lehetőséget a kormány nem fontolgat – jelentette ki Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök a kabinet ülésén.
Makro / Külgazdaság Szavazzon! Ön szerint mekkora az élelmiszerek inflációja Magyarországon?
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 14:01
Vajon a hivatalos adatok megfelelnek az érzékelt inflációnak? Most kiderül.
Makro / Külgazdaság Kína már nem dilemmázik, kőkemény szigorításokat hoz
Privátbankár.hu | 2025. október 9. 13:21
Ezek a ritka földfémek kulcsfontosságúak számos high-tech termék gyártásához.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG