2p
Milos Zeman szerint nem fordítanak eleget védelmi kiadásokra.
Milos Zeman. Kép forrása: EPA

A cseh államfő a dél-morvaországi Brünnben vett részt az IDET nemzetközi védelmi és biztonságtechnikai kiállítást, ahol elmondta, hogy meglátása szerint Csehország nem fordít eleget a védelemre, így teljes mértékben támogatja ezek növelését, kiváltképp a „jelenlegi bonyolult nemzetközi helyzetben”. Emlékeztetett arra is, hogy miniszterelnöksége idején (1998-2002) a GDP 2 százalékát fordították védelemre, manapság ugyanakkor már abból csinálnak hírt, ha tizedszázalékkal növelik azt.

A koalíciós kormány 2020-ig amúgy 1,4 százalékát szánja a GDP-nek védelemre, a mostani szint 1,6 százalék. A 2014-es walesi NATO-csúcstalálkozón kitűzött cél szerint a tagállamoknak 2024-ig el kellene jutniuk oda, hogy bruttó gazdasági össztermékük (GDP) legalább 2 százalékát katonai kiadásokra fordítják. Ettől azonban az euroatlanti szövetség legtöbb európai tagállama még távol van. Az első NATO-csúcstalálkozóján részt vevő Donald Trump amerikai elnök múlt héten azt hangsúlyozta, hogy minden tagállamnak kivétel nélkül eleget kell tennie a védelmi kiadásokra vonatkozó kötelezettségeinek, erről korábban itt írtunk. >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar vezérigazgatói felmérés: romlott a bizalom
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 17:48
A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll – közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
Makro / Külgazdaság A Barátság vezeték leállásnál sokkal nagyobb veszteség éri most Magyarországot
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 16:45
A magyar kormány ugyan az energiáit az Ukrajnával való vita köti le, energetikai szempontból számunkra az iráni háború sokkal nagyobb költséggel jár számunkra nemzetgazdasági szinten, áll az Mfor kedd reggel megjelent elemzésében.
Makro / Külgazdaság Minden korábbi várakozást felülírt a közel-keleti háború a magyar gazdaságban
Herman Bernadett | 2026. március 4. 16:31
A korábban biztosra vett márciusi kamatvágás elmaradhat, az infláció emelkedhet a közel-keleti konfliktus miatt. 
Makro / Külgazdaság Itt nézheti élőben, mit mond Bod Péter Ákos és Pleschinger Gyula a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 15:13
Fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire a volt jegybankelnök és a Monetáris Tanács 2013-2025 közötti tagja.
Makro / Külgazdaság Már a cseresznyevirágzás előtt kitavaszodott Japánban
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 14:59
Februárban csaknem hétéves csúcsra, 2019 áprilisa óta a legmagasabb szintre emelkedett a japán fogyasztói bizalmi index.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb vagyonkockázat, amiről nem készül portfólióelemzés
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 14:26
A Klasszis Média Lapcsoport idei egészségügyi konferenciájának témája az egyre divatosabb longevity.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: a Mol és a Slovnaft együtt lép fel a JANAF-fal szemben
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 13:54
A magyar és a szlovák cég feljelentette a horvát kőolajszállító vezetéket üzemeltető vállalatot. 
Makro / Külgazdaság Közel félmilliárd forintért újítják fel a Biodómot a nyitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 13:36
A hányattatott sorsú Biodóm nyáron végre megnyithat, de előtta többszáz milliós karbantartáson kell átesnie. 
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az indiai rúpia
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 11:15
Az indiai rúpia szerdán története során először gyengült 92-es szint fölé a dollárral szemben, miközben a Közel-Keleten eszkalálódó háború megrázta a globális piacokat. A jegybank várhatóan igyekszik fékezni Ázsia idei legrosszabbul teljesítő devizájának további gyengülését.
Makro / Külgazdaság Februárban esett a regisztrált munkanélküliek száma
Privátbankár.hu | 2026. március 4. 10:52
A csökkenés 6 ezer fő az előző év februárjához képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG