2p

Bármikor felrobbanhat.

Időzített bomba a Jemen partjai előtt veszteglő, katasztrofális műszaki állapotban lévő Safer nevű olajtanker - figyelmeztetett kedden az ENSZ jemeni koordinátorának tanácsadója. Russell Geekie felhívta a figyelmet arra, hogy

"a Safer egyre rosszabb állapotban van, és bármely pillanatban összetörhet vagy felrobbanhat. Az októbertől decemberig tartó időszakban a kiszámíthatatlan áramlatok és az erős széljárás csak tovább növeli egy katasztrófa esélyeit" - fűzte hozzá.

A világszervezet ismételten sürgős adományfelhívást tett közzé egy nagyon súlyos környezeti katasztrófa elhárítása érdekében. Geekie hangsúlyozta, hogy már csak 14 millió dollár hiányzik a mentési terv megvalósításához. Eddig 66 millió dollárnyi felajánlás gyűlt össze, legutóbb a jemeni HSA konszern ígért 1,2 millió dollárt. Ugyanakkor az ENSZ számláira ebből csak tízmillió dollárt utaltak át, ami túl kevés ahhoz, hogy szerződést köthessenek műszaki mentést végző cégekkel.

A Safer az arab országban dúló polgárháború miatt 2017 óta vesztegel Rász Ísza kikötőváros közelében.

Szakértők többször is elmondták, hogy a hajó időzített ökológiai bomba: ha a kőolaj a Vörös-tengerbe kerül, akkor megsemmisülhet Jemen vörös-tengeri halállománya, a tenger megtisztítása pedig mintegy 20 milliárd dollárba kerülne.

A Japánban épített hajót az 1980-as években adták el a jemeni kormánynak. Jelenleg egymillió hordónyi olaj van a hajón, amelynek 2015 óta elmaradt az éves karbantartása. Geekie szerint a fedélzeten már szinte semmi sem működik. Egy szomszédos hajó kis létszámú legénysége próbálja megakadályozni a legrosszabbat, viszont pénzre van szükség ahhoz, hogy kiszivattyúzzák a Saferen lévő olajat.

"Ha nem cselekszünk, a hajó szét fog törni és bekövetkezik a katasztrófa. Nem az a kérdés, hogy be fog-e következni, hanem az, hogy mikor" - jelentette ki Geekie.

(MTI) 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban van Izrael az elhúzódó háborúk miatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 16:37
Erre utal a GDP-előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Beszivárog az iráni háború, ezt a németek is megemlegetik
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 15:33
Gyorsult a németországi infláció márciusban az iráni háború miatt megugrott energiaárak hatására.
Makro / Külgazdaság Pályázatot írtak Brüsszelben: ezzel segítenék meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:42
1,5 milliárdos a keret.
Makro / Külgazdaság Toporogni kezdett az üzamanyagok ára
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 13:16
Legutóbb pénteken volt híradás az üzemanyagárak alakuléása kapcsán.
Makro / Külgazdaság Kimondták az elemzők: az iráni háború keresztbe tett a magyar exportnak
Imre Lőrinc | 2026. március 30. 12:56
Februárban tovább romlott Magyarország külkereskedelmi mérlege, pedig az iráni háború negatív gazdasági hatásai ekkor még nem is nyomták rá a bélyegét a hazai termékforgalom alakulására. Az export ennek ellenére is visszaesett, ami továbbra is gyenge ipari teljesítményt feltételez. Öröm az ürömben, hogy végre feltámadhatott a cégek beruházási kedve.
Makro / Külgazdaság Olcsóbb lehet a benzin, csökkentik az adóterheket Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:57
Forintban kifejezve is komoly léptékben csökken az üzemanyagok ára a kormány intézkedésének köszönhetően.
Makro / Külgazdaság Több ezer dollárral drágább lesz feljutni a világ tetejére
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 09:29
Megkezdődött a Himalája tavaszi mászószezonja, miközben Nepál szigorúbb szabályok és magasabb díjak bevezetését tervezi a Mount Everest meghódítására készülők számára.
Makro / Külgazdaság Még mindig hiába várjuk a feltámadást a magyar húzóágazattól
Privátbankár.hu | 2026. március 30. 08:30
Februárban 665 millió euró volt Magyarország termékkülkereskedelmi többlete. A kivitel volumene 2,3 százalékkal alacsonyabb, a behozatalé 6,7 százalékkal magasabb volt, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiból a választás előtt
Kollár Dóra | 2026. március 30. 05:51
Árcsökkenést fedeztünk fel a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés során.
Makro / Külgazdaság Kijev elcsúszhatott az olajon? Valami megint nagyon nem stimmel a vezeték körül
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 15:19
A helyzet a szakértő szerint akár tragikomikus is lehetne, de inkább csak elkeserítő. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG