2p

Több lakástámogatási elemen változtatna a kormány a kedd éjjel közzétett rendeletmódosítás tervezet szerint – írja a Bankmonitor.

A Babaváró hitel és a CSOK Plusz feltételei is változhatnak, ha ebben a formában hirdetik majd ki a Magyar Közlönyben. A Babaváró hitelnél a változás, hogy ha a futamidő alatt az 5. évet követően születne meg az első gyereke a párnak, akkor újra járhat a kamatmentesség. A mostani szabályok szerint ez ilyen esetben elveszik, és piaci kamatokkal kell törleszteni a kölcsönt, illetve az addig kapott kamattámogatás után büntetést kell fizetni az állam felé.

A módosítás után gyakorlatilag a várandósság 12. hetét, vagy az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő hónap törlesztési napjától újra kamatmentessé válik a kölcsön – írja a Bankmonitor, hozzátéve, hogy értelmezésük szerint ez nem jelenti azt, hogy a korábban megfizetett büntetés visszajárna. A család azt is kérheti a gyerek megszületése után, hogy a törlesztési kötelezettséget három évre szüneteltessék.

Idén júliusban a kormány már belenyúlt a Babaváró feltételeibe, és kitolta a gyerekvállalási határidőt 2026. július 1-ig. A szerződéskötéstől függően van, akinek ez két éves halasztást jelent, másnak csak egy napot. Ezen nem módosítanak újra.  Újabb házasságkötés esetén is javulnak a feltételek, és a méltányolhatósági szabályok is változnak, a kamatemelkedés alól is lehet felmentést kérni. Az egyik büntetési tételt viszont máshogy számolják majd, így előfordulhat, hogy a párnak többet kell fizetnie. A változás visszamenőleges hatályú, az összes szerződést érinti, a folyamatban lévőket is.

A CSOK Plusz feltételei is érdemben változnak a rendelettervezet szerint, például a koraszülésre vonatkozóan. A törlesztés szüneteltetését lehet kérni abban az esetben is, ha 2024. január 1 utánra volt kiírva a kismama, a gyerek viszont korábban született meg. Egy újabb gyerekkel pedig már 10 milliós tartozáselengedésre is jogosult lenne a házaspár. Az is változás, hogy az állam javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom, valamint a jelzálogjog nem a kölcsön futamidejére szólna, hanem csak 10 évre. Vagyis, ha akarnak, idővel büntetés nélkül elköltözhetnek. A meglévő ingatlan beszámítására vonatkozó kiskapu bezárul, és a tartozáselengedés szabályait is pontosítják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Széthúznak az uniós intézmények, és ezt a gazdák és a leszakadó térségek bánhatják
Vámosi Ágoston | 2026. április 28. 05:59
Az Európai Parlament azt szeretné, ha még ebben az évben véglegessé válna az Európai Unió 2028 és 2034 közötti költségvetése. A tervei azonban nagyságrendekkel többe kerülnének, mint az Európai Bizottságé. A legnagyobb különbség a mezőgazdasági támogatások és a felzárkóztatáshoz szükséges források területén van, amelyeket a Bizottság jelentősen visszavágna a versenyképességre hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Versenyfutás az idővel: mennyi pénzt szerezhetnek vissza Magyar Péterék Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 19:06
Még meg sem alakult az új kormány, leendő képviselői máris tárgyalnak a belga fővárosban arról, hogyan lehetne feloldani a távozó Orbán-kormány jogállam-ellenes lépései miatt befagyasztott eurómilliárdokat. Az idő ugyanis szorít, augusztus 31-éig teljesíteni kell az Európai Bizottság által szabott feltételeket, december 31-éig pedig le is kell zárni a kifizetéseket. Ezt járta körül a Trend FM-ben hétfő délelőtt főszerkesztőnk, Csabai Károly, aki az adás második részében a hazai ár- és kamatstopok lehetséges jövőjéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter és Vitályos Eszter is helyet kap a Fidesz padsoraiban
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:36
Megalakult a Fidesz frakciója.
Makro / Külgazdaság Negatívról stabilra – döntött a hitelminősítő
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:37
Jó hírt kapott a kínai gazdaság.
Makro / Külgazdaság Mosolyt csalt Magyar Péter arcára Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 13:17
Itt a válasz a hétfői levélre.
Makro / Külgazdaság Ukrán segítséggel épülne a lengyel drónarmada
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:58
Kell az ukránok szakértelme.
Makro / Külgazdaság Hiába a fölényes Tisza-siker, Varga Mihályék még nem lazíthatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:49
Ezt mutatja a Monetáris Tanács keddi kamadöntése előtt az Mfor Elemzői Konszenzus.
Makro / Külgazdaság Ez lehet a Tisza-kormány egyik legnagyobb gazdasági kihívása
Imre Lőrinc | 2026. április 27. 12:18
Az Orbán-kormány 16 éve alatt összességében nem sikerült csökkenteni a Budapest és a vidéki régiók közötti gazdasági különbségeket. 2016 környékén valamelyest szűkült az olló, de a 2020-as évek után visszatértünk a startvonalra, vagy talán még azon is túlra. A Tisza most ismét nekikezdhet a felzárkóztatásnak.
Makro / Külgazdaság Érdekes közleményt adott ki a kormány, Orbán Viktorról szó van benne, a vagyonmentésről nem
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 12:04
Nem tűnik el hetekre a leköszönő miniszterelnök? De mi a helyzet a bécsi repülőtérről felszálló magángépekkel?
Makro / Külgazdaság Keddtől megint érdemes szemkötővel menni a benzinkútra
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 11:41
Itt a fordulat, újra meglódulnak felfelé a piaci árak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG