2p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.

Az Európai Unió szerdán figyelmeztette a tagállamokat, hogy ha elhúzódik az iráni konfliktus, az hosszan tartó ellátási sokkot okozhat az energiapiacokon, ami végül a fogyasztás visszafogására kényszerítheti az országokat – mondták uniós diplomaták a Reutersnek.

A cikk szerint Európában egyelőre nincs fizikai hiány, de az olaj- és gázárak meredeken emelkednek, és repülőterek már arra figyelmeztettek, hogy heteken belül megjelenhetnek az első kerozinhiányok. Egy szerdai, zárt ajtók mögött tartott egyeztetésen az Európai Bizottság két fő forgatókönyvet vázolt fel:

Ha fennmarad az amerikai-iráni tűzszünet, és feloldják a Hormuzi-szoros blokádját, akkor az olaj- és gázszállítások néhány hónapon belül helyreállhatnak, és az árak csökkenhetnek. A dízel és a kerozin ára később, nyár végére csökkenhet, míg az LNG-piac még 2030-ig feszes maradhat, részben a katari infrastruktúra károsodása miatt.

Sokáig fog tartani a helyreállás?
Sokáig fog tartani a helyreállás?
Fotó: DepositPhotos.com

Ha viszont a feszültség fennmarad, az elhúzódás kínálati sokkot és extrém árkilengéseket hozhat, ami az ipari ellátási láncokra is kihat. Tartós zavarok esetén úgynevezett „keresletrombolás” következhet be – vagyis a magas árak miatt visszaesik az üzemanyag-fogyasztás. Ebben a forgatókönyvben Európa nehézségekbe ütközhet a gáztárolók feltöltésében a tél előtt, és helyi kerozinhiány is kialakulhat.

Az EU továbbra is nagymértékben függ az importált energiahordozóktól, ami sebezhetővé teszi a globális ármozgásokkal szemben – még akkor is, ha fő beszállítói jelenleg az Egyesült Államok, Norvégia és más, Közel-Keleten kívüli országok. A Reuters cikke szerint a Bizottság már dolgozik olyan javaslatokon, amelyek enyhíthetik a hatásokat: egy tervezet szerint csökkentenék az áramadót, és felgyorsítanák a tiszta technológiák bevezetését, hogy hosszabb távon csökkentsék Európa fosszilisenergia-függőségét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter ezeket a számokat látva elmosolyodhat
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 19:18
Jelentős a Tisza Párt fölénye.
Makro / Külgazdaság Az Orbán-kormány egyik különadóját már nem kell befizetni
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 17:34
A kiegészítő bányajáradéknak leáldozott.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás ügyét kivizsgálja a Velencei Bizottság
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 16:04
Alkotmányos válsághelyzetről beszél.
Makro / Külgazdaság Magyarországnak és Romániának is felszólítás érkezett Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 15:43
Az előző kormány idején jött az első levél.
Makro / Külgazdaság Fájdalmas intézkedésekre is szüksége lehet a Tisza-kormánynak
Herman Bernadett | 2026. június 4. 14:37
Nem omlott össze a világgazdaság az iráni válság miatt, a kőolaj ára sem szállt el – mondják az Amundi szakértői. Akik arról is beszéltek, hogy a Tisza-kormánynak megszorításokra is szüksége lesz, ha meg akarja valósítani a terveit. 
Makro / Külgazdaság Sokkal drágább lesz a dízel holnaptól
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 11:43
A benzin beszerzési ára továbbra is változatlan marad.
Makro / Külgazdaság Kiskereskedelem: rákattantak a védett áras tankolásra a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. június 4. 08:30
Az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,1 százalékkal bővült az értékesítés a KSH szerint.
Makro / Külgazdaság Nehéz terepen védené szuverenitását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:55
A brüsszeli testület szerdán bemutatta az európai technológiai szuverenitási csomagot, amelynek célja az unió digitális autonómiájának és ellenálló képességének erősítése a félvezetők, a mesterséges intelligencia (MI), a felhőszolgáltatások és a nyílt forráskódú technológiák területén.
Makro / Külgazdaság Reformjavaslatokat és meglepő kijelentéseket is tesz az OECD Magyarországgal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:20
A magyar GDP növekedése 2026-ban várhatóan 1,6 százalék, 2027-ben pedig 2 százalék lesz – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss elemzésében.
Makro / Külgazdaság Bejelentette Vitézy Dávid, hogy mit fognak vásárolni az uniós források egy részéből
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 16:45
Lecseréljük az InterCity-flottát a most hazahozott uniós forrásokból – írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG