3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Mind a munkavállalókat, mind a munkáltatókat érdeklő kérdés, hogyan kell eljárni, mik a jogaik és kötelezettségeik járványveszély vagy járvány idején. Nagy a különbség a járvánnyal fenyegető helyzet, illetve a kihirdetett járványveszély, járvány között – írja a koronavírus kapcsán jogász szakértőnk.

A járvánnyal fenyegető helyzetet a jog nem ismeri és így nem is szabályozza. Magyarországon jelenleg ez a helyzet áll fenn, mivel eddig sem járványt, sem járványveszélyt az egészségügyi államigazgatási szervek nem hirdettek ki.

Amíg tehát nincs kihirdetett járványveszély vagy járvány, addig a munkavállalók kötelesek a munkaszerződésük szerinti munkát a munkahelyükön végezni, nem mentesülnek a munkavégzés alól, nem tagadhatják meg a munkavégzést járvánnyal fenyegető körülményekre hivatkozással.

Azonban bármely felelős munkáltató a saját hatáskörében bármikor hozhat megfelelő intézkedéseket a munkavállalók biztonságos és egészséges munkafeltételei biztosítása érdekében akkor is, ha nem a különösen érintett élelmiszeriparban működik. Ennek keretében elrendelhet átmeneti home office munkavégzést vagy felfüggesztheti a működését és a dolgozókat mentesítheti a munkavégzés alól. Mindkét esetben a munkavállalók fizetett távolléten lesznek.

Nem ez a helyzet az elrendelt járvány vagy járványveszély esetén, amikor is a hatóságok járványügyi intézkedéseket foganatosítanak, többek között korlátozhatják vagy megtilthatják intézmények, működését, rendezvények megtartását, egyes területek elhagyását. Ugyancsak elrendelhető a fertőző betegség vagy annak gyanúja esetén az ezzel érintett személyek elkülönítése, megfigyelése vagy zárlata, amit együtt karanténnak nevezhetünk, bár különbözőek az intézkedések, de minden esetben korlátozzák.

Ha a fenti bármely intézkedés érinti a munkáltató működését vagy bármely dolgozóját – ideértve a karanténba került személyeket is –, akkor a munkavállalók igazoltan mentesülnek a munkavégzés alól, de az Munka Törvénykönyve (Mt.) értelmében ezen időszakra sem illeti meg őket munkabér vagy alapbér.

Az Mt. nem tiltja azonban, hogy a munkaadók saját belátásuk szerint bért vagy juttatást fizessenek a vis maior okból igazoltan távollévőknek, de az Mt. rendelkezése nem kötelezi a munkáltatót bármilyen díjazás fizetésére ezen időszakra, hacsak az adott munkáltató által megkötött kollektív szerződés ezt nem rendezi ettől eltérően.

A szerző a CLV Partners vezető ügyvédje

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nehéz terepen védené szuverenitását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:55
A brüsszeli testület szerdán bemutatta az európai technológiai szuverenitási csomagot, amelynek célja az unió digitális autonómiájának és ellenálló képességének erősítése a félvezetők, a mesterséges intelligencia (MI), a felhőszolgáltatások és a nyílt forráskódú technológiák területén.
Makro / Külgazdaság Reformjavaslatokat és meglepő kijelentéseket is tesz az OECD Magyarországgal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 19:20
A magyar GDP növekedése 2026-ban várhatóan 1,6 százalék, 2027-ben pedig 2 százalék lesz – áll a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss elemzésében.
Makro / Külgazdaság Bejelentette Vitézy Dávid, hogy mit fognak vásárolni az uniós források egy részéből
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 16:45
Lecseréljük az InterCity-flottát a most hazahozott uniós forrásokból – írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság Az Európai Bizottságtól kaptak ajánlást Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 14:05
Az Európai Bizottság szerint Magyarországon továbbra is fennállnak a makrogazdasági egyensúlyhiányok, különösen a versenyképesség, az államháztartás finanszírozási szükségletei és a lakásárak alakulása terén – derült a brüsszeli testület szerdán közétett, 2026-ra vonatkozó európai szemeszter tavaszi csomagjából.
Makro / Külgazdaság Az ukrán pénzszállítók ügyvédje szerint a legfőbb ügyésznek távoznia kell
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 13:03
Kulcsszerepe lehetett a legfőbb ügyésznek abban, hogy március 5-én hét ukrán állampolgárt bilincsbe vertek az alacskai pihenőhelyen a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársai. Az akciót Orbán Viktor rendelhette meg a hatóságoktól.
Makro / Külgazdaság Lopakodnak felfelé a piaci üzemanyagárak, de ez közel sem a májusi szint
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 12:14
A benzin piaci átlagára 5 forinttal, a dízelé pedig 4 forinttal emelkedett szerdára. Az üzemanyagok árszintje ezzel együtt is alacsonyabb, mint áprilisban, vagy májusban.
Makro / Külgazdaság Égett a munka a repülőtéri dolgozók keze alatt a BL-döntő hétvégéjén
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 11:29
Volt, hogy egy éjszaka alatt kilenc kerékcserét hajtottak végre, amire korábban nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Lecserélte a belügyminiszter Budapest rendőr-főkapitányát
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 10:18
Terdik Tamást már kedden felmentették, szerdától Baricska Norbert Tamás ezredes vezeti a fővárosi rendőrséget.
Makro / Külgazdaság A Tisza Párt beütheti az utolsó szöget a Szuverenitásvédelmi Hivatal koporsójába
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 08:39
Melléthei-Barna Márton törvényjavaslatot nyújtott be, és nem fukarkodott a jelzőkkel.
Makro / Külgazdaság Tényleg már túl erős a forint? Virág Barnabástól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 3. 08:15
A Magyar Nemzeti Bank 2020-2025 közötti alelnöke, jelenlegi jegybankelnöki tanácsadója június 11-én, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG