2p

Kegyelmet kapott egy Fehéroroszországban fogva tartott orosz állampolgár.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök megkegyelmezett Szofia Szapega orosz állampolgárnak, akit azóta tartanak őrizetben, hogy két éve egy kormánykritikus fehérorosz újságíróval együtt leszállították egy eltérített utasszállító repülőgépről - közölték szerdán az orosz hatóságok.

Töretlen Lukasenka és Putyin barátsága. Fotó: EPA/VLADIMIR ASTAPKOVICH/SPUTNIK/KREMLIN
Töretlen Lukasenka és Putyin barátsága. Fotó: EPA/VLADIMIR ASTAPKOVICH/SPUTNIK/KREMLIN

A BelTa fehérorosz állami hírügynökség szerint Szofia Szapegát, akit a fehérorosz Homel városának börtönben őriztek, szabadlábra helyezése után átadták a Tengermelléki határterület (Primorje) kormányzója, Oleg Kodzsemjako vezette orosz küldöttségnek, Szofia Szapega ugyanis odavalósi.

"Honfitársunk, Szofia Szapega egyedülálló kedvezményben részesült, újrakezdheti az életét. Azután helyezték szabadlábra, hogy fellebbezést nyújtottam be a fehérorosz elnöknél" - írta Telegram-csatornáján Oleg Kodzsemjako, egy videót is csatolva, amelyen Szofia Szapegával beszélget.

Szofia Szapegát 2021. május 23-án vették őrizetbe, miután egy fehérorosz vadászgép bombariadóra hivatkozva Minszkben leszállásra kényszerítette a Ryanair légitársaság Athénből Vilniusba tartó járatát, amelyen élettársával, Raman Prataszeviccsel együtt utazott. Az ügy nagy nemzetközi felháborodást váltott ki, és miatta számos szankciót rendeltek el fehérorosz magán- és jogi személyek ellen.Szofia Szapegát egy évvel később zárt ajtók mögött megtartott tárgyaláson hatévi börtönre ítélték.

A fehérorosz állampolgárságú Raman Prataszevics letartóztatása idején a Nexta ellenzéki lap vezetője volt, amely kulcsszerepet játszott a vitatott tisztaságú 2020 augusztusi elnökválasztás utáni tiltakozó mozgalom megszervezésében. Raman Prataszevics szintén elnöki kegyelemben részesült május 22-én, miután néhány héttel korábban nyolcévi elzárásra ítélték.

A fehérorosz állami televízió által közzétett videófelvételeken Raman Prataszevics beleegyezett, hogy együttműködik a nyomozóhatóságokkal, és azt állította, hogy megbánta a bűneit. A fehérorosz ellenzék szerint a felvételeken "kényszer hatására" beszélt. 

(MTI/AFP)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új szelek fújnak, hihetetlen pénzeket önthetnek a német gazdaságba
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 11:18
A német Bundestag költségvetési bizottsága péntek reggel véglegesítette a 2026-os büdzsét, amely jelentős gazdaságélénkítő beruházásokat tartalmaz.
Makro / Külgazdaság A franciák tényleg földre vitték az inflációt
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 10:50
1 százalék alá esett az éves szintű áremelkedési ütem Franciaországban.
Makro / Külgazdaság Több száz milliárd forintos mozgástere lett a kormánynak
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 10:03
Egészen pontosan 860 milliárd forintnyi.
Makro / Külgazdaság Ennek Trump nagyon nem örülne, kétségek gyötrik a befektetőket
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 09:45
Elbizonytalanodtak a befektetők a decemberi Fed-kamatvágással kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Jó napot csinált Lázár Jánosnak az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 08:30
A miniszter által irányított építőipar a két számjegyű augusztusi zuhanás után szeptemberben ugyanilyen mértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva,
Makro / Külgazdaság Hivatalos: ezeket a termékeket vásárolhatjuk meg olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 07:15
Még három hónapig biztosan velünk marad az árrésstop.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Telített betli a kínai gazdaságtól
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 06:50
Több fontos szektorban is lassult, vagy éppen visszaesett a kínai gazdaság, amelynek vezetése azonban továbbra sem tesz le az 5 százalékos GDP-céjáról.
Makro / Külgazdaság Simor András: A bankadóval az Orbán-kormány első megszorító intézkedése már meg is történt
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. november 14. 05:44
A volt jegybankelnök, közgazdász a november 12-ei élő műsorunk vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 87. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Jöhet a vámtarifa, vége lehet az olcsó kínai áruknak
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 18:41
Az Európai Unión kívülről érkező csomagokra jön rá a tarifa. 
Makro / Külgazdaság Várják a jelentkezőket: 100 milliárddal megfejelték a kkv-k hitelkeretét
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 18:21
A kormány mindent megtesz a hazai kis- és középvállalkozások támogatása érdekében, ezért 100 milliárd forinttal emeli a Demján Sándor Exportösztönző Hitelprogram keretét, ugyanis a befogadott kérelmek értéke már elérte a rendelkezésre álló 600 milliárd forintos keretösszeget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG