4p

A légiközlekedés szereti a versenyzést: számtalan listát állítottak már fel, melyik a legszebb reptér vagy a legveszélyesebb, netán a legrejtélyesebb, hol legjobb a catering, melyik városban vész el a legtöbb bőrönd, mely cégeknél adnak tényleg kedvezményeket a hűségpontokért. Az alltomresort.se most a kifutópályák szépségversenyéről számolt be.

Ahol a repülési idő a dagálytól függ

Mitől szép egy kifutópálya? Nyilvánvalóan a környezettől. Zsúfolt nyomornegyedek, gyárak, favellák felett repülni nem egy élmény, míg meseszép atollok felett inkább. Több mint 41 000 repülőtér van a világon a lap becslése szerint. Mindegyiket senki sem látogatta még meg, de azért a gyakran utazó üzletemberek és szakújságírók összeállítottak egy listát a nyolc, legszebbnek ítélt kifutópályáról.

Talán meglepő, de nem egy, örök nyárral kecsegtető azúrkékben játszó egzotikus tájék vezet, hanem a Barra repülőtér, amely a Külső-Hebridák déli részén, Barra szigetén található. Nemcsak azért látványos, mert magas dombok és a sötétkék tenger veszi körül – ez az egyetlen repülőtér a világon, ahol a menetrend szerinti gépek a homokos tengerpartot használják fel- és leszállásra. Dagálykor a strand víz alá merül, ami azt jelenti, hogy a repülési idő az árapálytól függően változik.

Ahová speciális vizsga kell

Skiathos repülőtere Alexandros Papadiamantis görög író nevét viseli, aki a 19. század végén élt, és több mint 100 novellát írt imádott szigetéről. Papadiamantisl ahhoz az exkluzív klubhoz tartozik, mint például John F. Kennedy, Charles de Gaulle és Leonardo da Vinci – vagyis azok a személyiségek, akikről repülőteret neveztek el. 

Ahova a legszebb megérkezni. Fotó: Pixabay
Ahova a legszebb megérkezni. Fotó: Pixabay

A rövid és keskeny leszállópálya, amelyet mindkét oldalról fenyővel borított dombok vesznek körül, közvetlenül a Földközi-tenger partján fekszik. Amikor közelítünk a leszállópálya felé, láthatjuk a kikötőben veszteglő, felülről makettnek látszó pici hajókat, a strandot és magát a városkát. A kifutópálya egyedi adottságai miatt az itt leszálló pilótáknak speciális tanúsítvánnyal kell rendelkezniük.

A kicsiny Tenzing-Hillary, más néven Lukla repülőteret több, mint 20 éve a világ legveszélyesebb repterének tartják. Itt van a hegymászók szokásos kiindulópontja, a Mount Everest alaptáborba vezető úton. A Mount Everestet elsőként megmászó ember után elnevezett létesítmény bámulatos helyen fekszik, 2900 méteres tengerszint feletti magasságban található, körülvéve a világ legmagasabb és legfenségesebb hófödte hegyeivel.

Napnyugtakor érkezni igazi élmény

A Santos Dumont egyike a két nagy repülőtérnek, amelyek Rio de Janeirót, a világ egyik legfestőibb tengerparti városát szolgálják ki. Nemcsak hegyek és tengerek veszik körül, de zöldellő szigetek és a világhírű homokos Copacabana strand is, a távolban pedig az ikonikus Cristo Redentor szobor látható.

A velencei Marco Polo repülőteret természetesen a szárazföldön, Tessera közelében építették meg. De amikor megközelítjük, olyan mintha egy léghajón tekintenénk meg a csodálatos lagúnákat, a világörökség részét képező történelmi épületeket és helyszíneket, a Szent Márk teret, a Dózse-palotát. A turista szinte sajnálja, hogy le kell szállni. A Marco Polo-ra állítólag különösen napnyugtakor élmény megérkezni.

A Private Fly utazási oldal az írországi Dublintól nagyjából 20 mérföldnyire Észak-Nyugatra található Donegal repülőteret három egymást követő évben a világ legszebb repülőterének nevezte, nem utolsósorban a táj miatt, amely meglepően változatos. Magas hegyek, a vad tenger és a gyönyörű strandok veszik körül a Carrickfinn néven is emlegetett repülőteret, melynek puha homokkal körülvett kifutója valóban megérdemli, hogy a legszebbek között szerepeljen.

Mintha a Paradicsomba ereszkednénk le

Most pedig következzenek a trópusok: egy pálmafákkal övezett lagúna közepén, a tenger kristálytiszta vizének szomszédságában található a Bora Bora repülőtér, amely a közeli Motu Mute szigeten található. 

A repülőteret már a második világháború alatt megnyitották, de 1958-ban, a kifutópálya átépítése után kezdték csak használni kereskedelmi célú légi forgalomra. A festői környezet mellett nagy előnyt jelent a barátságos és nyugodt légkör, valamint a tömegek, a hosszú sorok hiánya.

Praslin a Seychelle-szigetek második legnagyobb szigete, és bár a paradicsomi jelző már elhasználódott ebben a kontextusban, mégis indokolt itt használni. A repteret türkizkék víz veszi körül, miközben elrepülünk a világ két legjobb homokos strandja mellett. Miközben a kristálytiszta víz felett a magas hegyek között hasítjuk az eget,  mintha már a strandon lennénk.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem növeli termelését az OPEC, maradhat a magas olajár?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 15:07
Nem változtatnak a terveken az iráni feszültség árnyékában sem.
Makro / Külgazdaság Néhány óra múlva indul a százmilliárdos támogatási program, érdemes a rajtvonalra állni
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 11:53
Indul az energiatárolós program, hétfőn délelőtt már lehet jelentkezni. A cégek is készülhetnek.
Makro / Külgazdaság Megjelent Orbán Viktor vagyonnyilatkozata is: 7,2 milliós havi fizetés, csökkenő megtakarítás
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:58
Az is kiderült, hogy a miniszterelnök nincsenek a személyes tulajdonában vagyontárgyak.
Makro / Külgazdaság Mibe fektette a pénzét Magyar Péter?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:24
62 milliót tart értékpapírban a Tisza elnöke, de milyen befektetéseket választott?
Makro / Külgazdaság Kapaszkodhat a magyar kormány a jövő héten – sok minden kiderül
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:11
Árulkodó tavaly decemberi és egész éves adatokat közöl a jövő héten is a KSH.
Makro / Külgazdaság Az oroszoknak érdeke lenne az energiapiaci megbékélés Európával, de akkor már inkább mi diktálhatunk
Imre Lőrinc | 2026. február 1. 06:04
A közeljövőben nem, de hosszabb távon az Európai Uniónak és Oroszországnak is ismét érdeke lehet az energiapiaci együttműködés. Addig viszont az EU-nak változtatnia kell a gondolkodásán, új földgáz- és kőolajprojekteket kell indítania – hangzott el a Klasszis Befektetői Klub idei első, energiaipari trendekről és kilátásokról szóló panelbeszélgetésén. Amin az is szóba került, hogy Kína miként tudja zsarolni a nyugati világot a kritikus fontosságú nyersanyagok piacán, és hogy mi lehetne erre Európa válasza.
Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG