4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Bejelentette az osztrák kormánykoalíció felbontását és mielőbbi új választások kiírását javasolta szombat esti nyilatkozatában Sebastian Kurz osztrák kancellár, miután korrupciós botrány miatt lemondott alkancellári és pártelnöki tisztségéről Heinz-Christian Strache, a koalícióban részt vevő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezetője.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter, az Osztrák Néppárt (ÖVP) elnöke és kancellárjelöltje egy szavazóhelyiség előtt az előrehozott parlamenti választásokon Bécsben 2017. október 15-én. (MTI/EPA/Christian Bruna)

"Betelt a pohár" - fogalmazott az Osztrák Néppártot (ÖVP) vezető Kurz, hozzátéve, az FPÖ-vel folytatott megbeszélései alapján nem érzi úgy, hogy a szabadságpárt hajlandó lenne az alapvető változásra, márpedig ez "több mint szükséges volna". Az FPÖ árt a kormány reformterveinek, és árt az ország tekintélyének is - mondta a kancellár.

Az FPÖ elnöke körüli botrány péntek este robbant ki, miután a Spiegel és a Süddeutsche Zeitung című német lapok közzétettek egy videofelvételt, amelynek tanúsága szerint a szabadságpárti politikus két éve a spanyolországi Ibiza szigetén a 2017-es választási kampányhoz nyújtandó támogatásért cserébe állami megbízások elnyerését helyezte kilátásba egy ausztriai befektetésre készülő, magát dúsgazdagnak valló nőnek. A találkozón jelen volt Johann Gudenus, az FPÖ frakcióvezetője is. Sebastian Kurz leszögezte: tovább akar dolgozni Ausztriáért, és ezt a lakosság többségének támogatásával szeretné tenni, de ehhez jelenleg hiányoznak a partnerek. "Úgy gondolom, most ez senkivel nem lehetséges" - mondta.

Kurz a nap folyamán többször is elhalasztotta nyilatkozatát az üggyel kapcsolatban. A kancellári hivatalban tartott válságtanácskozás alatt több ezren tüntettek az épület előtt a koalíció felmondását, illetve a kancellár lemondását és új választások kiírását követelve.

Alexander Van der Bellen osztrák államfő azt mondta szombat este: előrehozott választásra van szükség Ausztriában, mert ez az egyetlen módja annak, hogy helyreállítsák az emberek közintézményekbe vetett bizalmát. Hozzátette: megvitatta a kérdést Kurz kancellárral, és vasárnap fogják megbeszélni a következő lépéseket.

Van der Bellen nyilatkozatában megjegyezte azt is, az FPÖ vezetőjének távozása csak az első lépés, mert most "világos, kíméletlen és teljes tisztázásra" van szükség. Az államfő egyúttal méltatta azt a központi szerepet, amelyet az újságírók játszottak ebben az ügyben. A sajtó jól teljesítette a feladatát - mondta.

Az APA osztrák hírügynökség szerint az előrehozott választást legkorábban augusztus közepére írhatják ki, de ez a nyári vakációk miatt nem valószínű, reálisan szeptember-október környékére várható az új választás időpontja.

Az Ibizán készült videofelvétellel, illetve a történtekkel kapcsolatban Heinz-Christian Strache a sajtónak úgy fogalmazott: "butaság, felelőtlenség és hiba volt". Elismerte, hogy túlzott mértékű alkohol befolyása alatt állt, és az általa tett kijelentések ennek következtében "józanul tekintve katasztrofálisak és kifejezetten kínosak voltak". Értékelése szerint úgy viselkedett, mint egy tinédzser.

A politikus ugyanakkor egy olyan titkosszolgálati akció áldozataként tüntette fel magát, amelyet szándékosan az európai parlamenti választásokra időzítettek, hogy "felrobbantsák" az osztrák kormánykoalíciót. A nyilvánosságra került videofelvételről pedig azt mondta, hogy abban a károkozás szándékával tudatosan kiválasztott részeket manipulatív módon vágtak össze. Egyúttal kijelentette, hogy nem követett el semmilyen jogsértést, és minden jogi lépést megtesz az ügy tisztázása érdekében. Strache bejelentését követően lemondott tisztségéről az FPÖ parlamenti frakcióvezetője, Johann Gudenus is, akinek közreműködésével jött létre az ibizai találkozó, és aki a tolmács szerepét töltötte be.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint durván drágulnának az üzemanyagárak a hazai kutakon védett ár nélkül
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 20:06
Hét, illetve három forinttal nőnek a piaci árak.     
Makro / Külgazdaság Bács-Kiskun bezuhant, Hajdú-Bihar húzott, Irán viszont keresztbe tehet a szép reményekkel induló magyar iparnak
Imre Lőrinc | 2026. március 13. 17:16
Megcsillant a fény az alagút végén a magyar iparban. A már évek óta mélyrepülésben lévő ágazat termelése idén januárban, a kiigazított adatok szerint csaknem két év után ismét növekedést mutatott. Az egyik legfőbb húzóerőt a folyamatosan felpörgő debreceni BMW-gyár jelentette. Az iráni háború nyomán elszálló energiaárak viszont súlyos kockázatként tornyosulnak a szektor és az európai gazdaság jövője fölé.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz hírt kapott Trump: behúzta a féket az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:35
Jelentősen lassult az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025 utolsó negyedévében. Eközben a fogyasztás továbbra is bővült, az infláció pedig a jegybanki cél felett maradt – közölte a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági statisztikai hivatala, a BEA (Bureau of Economic Analysis) pénteken.
Makro / Külgazdaság Alacsony az infláció, de drágul a rezsi Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:01
Lengyelországban januárhoz hasonlóan februárban is 2,1 százalék volt az éves infláció, ami 2024 óta a legalacsonyabb érték – áll a statisztikai hivatal (GUS) pénteki közleményében.
Makro / Külgazdaság Az elemzők is foghatják a fejüket: váratlanul zuhant az ipari termelés az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:54
Növekedést vártak, visszaesés lett belőle.
Makro / Külgazdaság Orosz olaj: Európának is lépnie kéne, különben nem sokat ér az amerikai mentesség
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:26
Bendarzsevszkij Anton reagált az amerikai lépésre. Az amerikai és az európai szankcióknak együtt kell mozogniuk.
Makro / Külgazdaság Rosszul jár, aki idén megy nyugdíjba
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:16
Közzétette a minisztérium a korábbi évek kereseteinek beszámításához használt új szorzókat – kevesebb lett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Valami nem stimmel a babaváró hitelekkel
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:02
De nem a konstrukcióval van a baj, csak kezdenek elfogyni a jogosultak.
Makro / Külgazdaság Az áprilisi választás után jön a neheze a győztesnek – megszólalt a Fitch Ratings
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 10:22
Jelentős kihívásokkal kell majd szembenéznie az új kormánynak.
Makro / Külgazdaság Beleszédül, ha megnézi, mi történik Romániában az árakkal
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 10:08
Van terület, ahol bőven 10 százalék felett nőttek az árak februárban a szomszédban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG