2p

A moldovai külügy- és európai integrációs miniszter szerdai sajtótájékoztatóján, hogy lemond tisztségéről.

Nicu Popescu azzal indokolta meglepetést keltő döntését, hogy "szünetet kíván tartani" a többhónapos intenzív és sikeres munka után, amelynek lezárultával az Európai Tanács úgy döntött, hogy Moldova megkezdheti az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat.

A miniszterelnök-helyettesi tisztségét is betöltő 42 éves politikus hozzátette: azért vonul vissza, hogy több időt tölthessen együtt a Franciaországban élő családjával, és hangsúlyozta, hogy "vegyes érzelmekkel távozik."

Nicu Popescu (középen) meglepő döntést hozott. Fotó: Európai Tanács
Nicu Popescu (középen) meglepő döntést hozott. Fotó: Európai Tanács

Megígérte, hogy folytatni fogja politikai karrierjét, és "bármilyen pozíciót is töltsön be a jövőben, továbbra is támogatni fogja Maia Sandu elnöknőt", aki az év végén indulni készül a második elnöki mandátumáért.

Kiemelte továbbá, hogy a december közepén meghozott uniós döntés eredményeként "Moldovát sikerült feltenni a szélesebb értelemben vett Európa térképére, ami két vagy három évvel ezelőtt még elérhetetlennek tűnt".

A Románia és Ukrajna között fekvő, 2,6 millió lakosú, és az egykori Szovjetunió volt tagköztársaságaként is ismert Moldova 2022 június 23-án nyerte el az Európai Unió tagjelölti státusát, majd 2023 december 14-én született meg a csatlakozási tárgyalások megkezdésének engedélyezéséről szóló uniós döntés. A leköszönő külügyminiszter a részvételével megtartott utolsó kormányülésen kollégái tapsától kísérve azt mondta: "büszkék lehetünk arra, hogy sikerült kivezetni Moldovát abból a korábbi sötét korszakából, amelyben a diplomácia még az oligarchák érdekeit szolgálta".

Nicu Popescu utóda a 36 éves Mihai Popsoi lesz, aki szintén tagja a kormányzó Cselekvés és Szolidaritás Pártjának (PAS), és eddig a parlament alelnöke volt. Az európai ügyekért felelős miniszteri posztot az eddig államtitkárként dolgozó Cristina Gherasimov fogja betölteni.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
Makro / Külgazdaság A hideg polgárháborútól az állítólagos Tisza-csomagig – az idei Klasszis Klub Live-ok legnézettebb adásai
Csabai Károly | 2025. december 25. 07:37
23 adás, több mint félmilló megtekintés – ez az idén már az ötödik évfolyamába lépett egyórás élő műsorunk mérlege. A korábbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is nevesebbnél nevesebb vendégeink voltak, köztük egykori miniszterek, jegybankelnökök, tőzsdeelnökök. Itt az ideje, hogy felidézzük a legnagyobb érdeklődésre számot tartó beszélgetéseinket.
Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG