2p

Az amerikai elnök kedden értékeli az Egyesült Államok helyzetét hagyományos beszédében a Kongresszus előtt.

Joe Biden elnököt hivatalosan a Képviselőház elnöke, a republikánus Kevin McCarthy kérte meg levélben, hogy a törvényhozás tagjai előtt értékelje az Egyesült Államok helyzetét. A várakozások szerint az elnök megerősíti az Egyesült Államok Ukrajna melletti elköteleződését, valamint Kínáról is szól majd, miután az amerikai légtérben szombaton megsemmisített kínai hírszerző léggömb tovább élezte az amerikai-kínai viszonyt.

Az amerikai belügyeket illetően Joe Biden a gazdaság javuló helyzete mellett érvelhet. Az unió helyzetéről című beszéd (State of the Union) az előzetes értékelések szerint szól majd az amerikaiak életkörülményeinek javulásáról, az alacsony munkanélküliségről, a munkahelyteremtésről, az infrastrukturális beruházásokról és a csökkenő pályára álló inflációról, ami 2022-ben négy évtizede nem látott magasságokba emelkedett. Többen várják, hogy az elnök utal-e 2024-es elnökválasztási indulására. 

Joe Biden amerikai elnök. Fotó: EPA/SHAWN THEW
Joe Biden amerikai elnök. Fotó: EPA/SHAWN THEW

A beszédet megelőző napon, hétfőn ugyanakkor megjelent egy közvéleménykutatás, amely szerint a demokrata választók többsége nem szeretné, ha Joe Biden lenne a párt jelöltje a 2024-es elnökválasztáson. Az AP hírügynökség és a NORC közvéleménykutató felmérése alapján a demokrata szavazók csupán 37 százaléka van meggyőződve arról, hogy a hivatalban lévő elnöknek kellene indulnia jövőre. Tavaly októberben ez az arány még 52 százalék volt.

Az Egyesült Államok helyzetéről szóló elnöki értékelőt az elnöknek az alkotmány írja elő, amelynek 2 cikkelye úgy fogalmaz, hogy az elnöknek időről-időre tájékoztatnia kell a Kongresszust az unió helyzetéről és a törvényhozók figyelmébe ajánlania, milyen intézkedéseket tart megfontolandónak a következő időszakra. Az elnöki értékelőre 1790 és 1946 között éves üzenetként (Annual Message) hivatkoztak, 1947 óta nevezik hivatalosan az unió helyzetéről szóló beszédnek.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Első a biztonság a Budapest-Belgrád vasúton – de mikor jöhetnek az utasok?
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 15:49
Vitézy Dávid ismertette a dolgok állását.
Makro / Külgazdaság Vagyonvisszaszerzés: fontos pontosítás érkezett
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 15:06
Csak az eredetileg is állami vagyont veszik vissza a kekváktól, de mi lesz a többivel?
Makro / Külgazdaság Kína nagyon berágott a brit kormányra – súlyos következményei lehetnek az államosításnak
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 13:06
Az egész brit gazdaságnak keresztbe tehetnek, ha nem kapnak kártérítést.
Makro / Külgazdaság Az igazság pillanatai jönnek keddtől a magyar gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 09:33
Először Varga Mihályék döntenek, utána jönnek a fontos számok.
Makro / Külgazdaság Elárulta Forsthoffer Ágnes, ki ül be az ő székébe
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 09:11
Amíg ő Sulyok Tamás helyét veszi át.
Makro / Külgazdaság Őrült meccsen dőlt el a bronzérem sorsa
Privátbankár.hu | 2026. július 19. 08:24
Két csalódott csapat játszott egy teljesen őrült meccset.
Makro / Külgazdaság Amerikai szankciók fenyegetik Magyarországot, Washingtonban folytatódtak a tárgyalások
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:42
Az oroszországi energiaimport szankciójáról szóló amerikai kongresszusi törvényjavaslat is szóba került Hajdu Mártonnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének washingtoni megbeszélésein. Az Egyesült Államokban benyújtott tervezet szerint Magyarország is azok közé az országok közé kerülhet, amelyekkel szemben Washington akár 100 százalékos vámot vethet ki az orosz energiahordozók jelentős importja miatt.
Makro / Külgazdaság Olcsó? Drága? Így áll most a régióban a hazai benzinár
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:10
Ismét nyomás alá kerültek a hazai üzemanyagárak, mivel a közel-keleti régióban kiújult harcok rövid idő alatt több mint 20 százalékkal emelték az északi-tengeri Brent típusú kőolaj árát.
Makro / Külgazdaság A nap képe: száraz lábbal lefotózható a Parlament a Duna közepéről
Herman Bernadett | 2026. július 18. 11:38
Az extrém alacsony vízállás miatt a Margit-sziget déli végén több tíz méterre be lehet sétálni a Duna közepén. A híd középső pillére is a szárazföldön áll. 
Makro / Külgazdaság Újabb óriáscég szekrényéből esett ki egy csontváz?
Kollár Dóra | 2026. július 18. 11:18
Két, világszinten is ismert élelmiszeripari vállalat történetében is találni sötét ügyeket kiszolgáltatott régiókban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG