3p
Kissé gyorsulhatott, de továbbra is jóval 1 százalék alatt maradt az éves összevetésű magyarországi infláció a múlt hónapban - jósolták a pénteki adatismertetés előtt londoni pénzügyi elemzők.

A konszenzusos citybeli várakozás szerint a magyar inflációs ütem a bázishatások belépésével az év későbbi szakaszában kezd nagyobb ütemben gyorsulni, és várhatóan jövőre éri el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3 százalékos középtávú célját. Az egyöntetű londoni prognózisok szerint addigra az MNB is emeli alapkamatát a negatív reálkamat elkerülése miatt.

A márciusi tizenkét havi inflációra adott londoni elemzői előrejelzések a 0,2-0,4 százalékos sávban mozognak. Februárban 0,1 százalékos, januárban nulla százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.

A rezsicsökkentések hatása

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői 0,4 százalékos tizenkét havi márciusi inflációra számítanak. Az általuk várt gyorsulást az élelmiszerek dezinflációjának valószínű megtorpanásával magyarázzák, kiemelve, hogy az élelmiszerárak januárban és februárban is egyaránt csaknem 2 százalékkal csökkentek éves összevetésben.

A GS londoni elemzői a forint gyengülése miatt az üzemanyagárak éves szintű csökkenési ütemének lassulásával is számolnak, emellett véleményük szerint már most érzékelhető lesz a tavalyi év elején végrehajtott első közműdíj-csökkentések belépő éves bázishatásának felhajtóereje.

A ház hosszabb távlatban, 2014 későbbi szakaszára és 2015-re is a teljes kosárra számított éves infláció fokozatos további gyorsulását valószínűsíti a közműdíj-csökkentések tavalyi két fordulójának bázishatásai és a várható élelmiszer-áremelkedés miatt.

A Goldman Sachs elemzőinek előrejelzése szerint ugyanakkor az inflációs ütem gyorsulási folyamatát az idei harmadik negyedévben megállítja a tervezett - jóllehet az eddigieknél kisebb mértékű - újabb közműdíj-csökkentés. Ennek inflációlassító hatása azonban csak átmeneti lesz, és nem fogja megakadályozni a magyarországi infláció fokozatos visszatérését a jegybanki célszintre 2015-ben - jósolták a GS londoni szakértői.

Nulla alá nem megy

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai 0,2 százalékos tizenkét havi inflációt várnak márciusra a februári 0,1 százalék után. Véleményük szerint az általuk valószínűsített márciusi gyorsulás is alátámasztja a ház azon várakozását, hogy a januári nulla százalékos éves ütem volt a magyarországi infláció mélypontja.

A JP Morgan elemzői innentől már ütemes gyorsulást várnak: júliusra 1 százalékos, 2014 végére 2,2 százalékos tizenkét havi inflációval számolnak, elsősorban szintén a tavalyi közműdíj-csökkentésekből eredő negatív bázishatások miatt. A ház szerint az éves inflációs ütem 2015 negyedik negyedévéig emelkedik ismét az MNB 3 százalékos célszintjére.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG