3p

Az euróövezet feldolgozóiparából érkező adat alapján egyre kétségesebb, hogy gyors gazdasági fellendülés jöhet Európában a második félévben.

Júliusban az előző havival megegyező mértékben csökkent a feldolgozóipar teljesítménye az euróövezetben a londoni S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján. Az euróövezeti BMI végleges értéke az előző havival megegyező, 45,8 pont lett a 45,6 pontos előzetes értékkel szemben.

A feldolgozóipari új megrendelések júniusban már a tizennegyedik egymást követő hónapban csökkentek. A feldolgozóipari kapacitás alacsony kihasználtsága hatással volt a foglalkoztatásra, ami a legnagyobb mértékű csökkenést szenvedte el az idén.

A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének csökkenését, 50 pont feletti értéke pedig a növekedését jelzi.

A feldolgozóipari BMI alakulása az euróövezetben. Forrás:  S&P Global Market Intelligence / Hamburg Commercial Bank AG
A feldolgozóipari BMI alakulása az euróövezetben. Forrás: S&P Global Market Intelligence / Hamburg Commercial Bank AG

Júliusban három euróövezeti ország ért el 50 pont feletti BMI értéket: Görögország 53,2 pontot, 7 havi mélypontot, Spanyolország 51,0 pontot, 6 havi mélypontot, Írország pedig 50,1 pontot, 5 havi mélypontot. A holland BMI 49,2 pontra 6 havi mélypontra, az olasz 47,4 pontra, 4 havi mélypontra, a francia 44,0 pontra, 6 havi mélypontra, a német 43,2 pontra, 3 havi mélypontra, az osztrák pedig 43,1 pontra, 4 havi mélypontra csökkent.

Nem lesz ebből gyors fellendülés a második félévben?

"A legutóbbi feldolgozóipari BMI-indexnek köszönhetően az a széles körben elterjedt vélekedés, hogy az euróövezet fellendülése az év második felében felgyorsul, mostanra megingott. Az év elején úgy tűnt, hogy az ágazat fokozatosan kimászhat a hónapok óta tartó termelési visszaesésből, de a júniusban felszínre került kételyeket felerősítette a termelés júliusi felgyorsult visszaesése. A gyenge adatok miatt valószínűleg csökkentenünk kell az idénre vonatkozó GDP-növekedési előrejelzésünket 0,8 százalékról" - kommentálta a felmérés megállapításait Cyrus de la Rubia, Hamburg Commercial Bank vezető közgazdásza.

"Az euróövezet ipari tevékenysége júliusban mindenütt visszaesett. A felmérés által lefedett országok közül csak Görögországban és Spanyolországban tapasztalható még érdemi növekedés, bár már ott is jelentősen lelassult a lendület. A legnagyobb gyengeséget Ausztria és Németország mutatja. A széles körű és meredek visszaesés meglepő, ami még valószínűbbé teszi, hogy a feldolgozóiparra nehéz idők várnak a következő hónapokban" - tette hozzá.

"A kereslet nem fog egyhamar visszaerősödni. A beérkező rendelések, amelyek már 27 hónapja folyamatosan csökkennek, júliusban még gyorsabban csökkentek. Úgy tűnik, a vállalatok nem sok reményt fűznek ahhoz, hogy a dolgok hamarosan jobbra fordulnak. Valójában júliusban még erőteljesebben csökkentették létszámukat, és a termelés jövőbeli növekedésével kapcsolatos bizalmuk a hosszú távú átlag alá süllyedt" - közölte Cyrus de la Rubia.

Az is csütörtökön derült ki, hogy Magyarországon is tovább csökkent a BMI, szezonálisan kiigazított júliusi értéke 49,2 pont lett. 

Az exportorientált magyar gazdaságnak nem túl jó hír, ha fő piacai gyengélkednek - ez a szintén csütörtökön megjelent külkereskedelmi adatokra is rányomta bélyegét:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erre a listára nem lehetünk büszkék, a svédek annál inkább
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 13:00
A második becslés is megerősítette, hogy éves szinten és havi alapon is nőtt az euróövezet és az Európai Unió gazdasága.
Makro / Külgazdaság Ha a benzinkutakon múlik, nyugodt hétvégénk lesz
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 12:45
Egyik típus sem lesz drágább holnaptól. Sajnos olcsóbb sem.
Makro / Külgazdaság Új szelek fújnak, hihetetlen pénzeket önthetnek a német gazdaságba
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 11:18
A német Bundestag költségvetési bizottsága péntek reggel véglegesítette a 2026-os büdzsét, amely jelentős gazdaságélénkítő beruházásokat tartalmaz.
Makro / Külgazdaság A franciák tényleg földre vitték az inflációt
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 10:50
1 százalék alá esett az éves szintű áremelkedési ütem Franciaországban.
Makro / Külgazdaság Több száz milliárd forintos mozgástere lett a kormánynak
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 10:03
Egészen pontosan 860 milliárd forintnyi.
Makro / Külgazdaság Ennek Trump nagyon nem örülne, kétségek gyötrik a befektetőket
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 09:45
Elbizonytalanodtak a befektetők a decemberi Fed-kamatvágással kapcsolatban.
Makro / Külgazdaság Jó napot csinált Lázár Jánosnak az állami hivatal
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 08:30
A miniszter által irányított építőipar a két számjegyű augusztusi zuhanás után szeptemberben ugyanilyen mértékben nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva,
Makro / Külgazdaság Hivatalos: ezeket a termékeket vásárolhatjuk meg olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 07:15
Még három hónapig biztosan velünk marad az árrésstop.
Makro / Külgazdaság Mi történt? Telített betli a kínai gazdaságtól
Imre Lőrinc | 2025. november 14. 06:50
Több fontos szektorban is lassult, vagy éppen visszaesett a kínai gazdaság, amelynek vezetése azonban továbbra sem tesz le az 5 százalékos GDP-céjáról.
Makro / Külgazdaság Simor András: A bankadóval az Orbán-kormány első megszorító intézkedése már meg is történt
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. november 14. 05:44
A volt jegybankelnök, közgazdász a november 12-ei élő műsorunk vendége volt. Az 5. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 87. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG