1p
Nagyon lassú, csupán stagnálás közeli növekedés várható 2012-ben Magyarországon - mondta el a Költségvetési Tanács elnöke egy konferencián. Járai Zsigmond szerint a gazdasági növekedés gyorsítása költségvetési eszközökkel nem megoldható a büdzsé nehéz helyzete miatt.

A közeljövőben nem lesz lehetőség olyan gyors növekedésre, amiről korábban álmodtunk - tette hozzá a volt jegybankelnök.

Az InfoRádió tudósítása szerint Járai Zsigmond hangsúlyozta: nincs mozgástere a kormány gazdaságpolitikájának, éppen ezért az anticiklikus gazdaságpolitika helyett csak prociklikus gazdaságpolitikát tud folytatni a kormány.

Szerinte a növekedést az uniós források hatékonyabb felhasználásával, a versenyképesség fokozásával, a bürokrácia csökkentésével, a kiszámíthatóság, illetve a bizalom növelésével lehetne fokozni.

Járai Zsigmond korábban arról beszélt: elérhető az idei és a jövő évi államháztartási hiánycél, de lehet, hogy további intézkedésekre lesz szükség - esetleg még az idén. Járai akkor kiemelte: "szerencsére elég jelentős összegű tartalékok, mintegy 400 milliárd forint van a jövő évi büdzsében, de a kockázatok is nagyok."

Az Európai Bizottság csütörtöki jelentése szerint idén 1,4, jövőre 0,5 százalék lehet Magyarország gazdasági növekedése. A kormány jövő évre 1,5 százalékos, míg a jegybank 0,6 százalékos GDP növekedést prognosztizált.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez is az iráni háború hatása: nagy fordulat készül Németországban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:45
Németország gazdasági minisztere az atomenergia szerepének újragondolását sürgeti az ország energiaellátásában.
Makro / Külgazdaság A boltokban is visszaköszönhet Donald Trump háborújának hatása
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:30
Az iráni háború nemcsak az energiaárakat, hanem a mezőgazdaságot is súlyosan érintheti, ami világszerte élelmiszerinflációhoz vezethet. Erről a magyar vásárlóknak még viszonylag friss élményei lehetnek, hiszen a 2022-23-as időszakban az EU-ban nálunk volt a legjelentősebb az élelmiszerek drágulása.
Makro / Külgazdaság Javítási munkák indulnak a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 10:15
Megindulhat a Barátság kőolajvezeték kulcselemének helyreállítása: Ukrajna tendert írt ki a brodi szivattyúállomás felújítására, ami az első konkrét lépés a januári leállás óta.
Makro / Külgazdaság Nagyon törékeny maradt a bizalom a magyar kulcságazatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 09:00
A 2026 márciusi BMI index 50,4 pontra csökkent a februári (51,2) értékhez képest. Március átlag alatti hónapnak számít: az 1995 óta mért hosszútávú átlag értéke 52,6; a márciusi értékeké 51,8. A most mért, szezonálisan kiigazított BMI index a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.
Makro / Külgazdaság Nem túl fényes helyzetet örököl az április 12-én győztes párt által megalakítandó kormány
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal szerda reggeli közlése szerint 2025-ben a költségvetés hiánya GDP-arányosan 4,7, az államadósság pedig 74,.6 százalék lett.
Makro / Külgazdaság Újabb tartályhajót támadtak meg a Perzsa-öbölben, orosz szállítmány érkezett Kubába
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:55
Újabb olajszállító hajót ért találat szerda hajnalban a Perzsa-öbölben; 24 órán belül ez a harmadik hajó, amit megtámadtak, köztük a második tartályhajó – közölte a brit UKMTO tengerbiztonsági hivatal.
Makro / Külgazdaság Nem sokat várt a kormány, tényleg megemelik a biztonsági tartalékot
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 07:40
A Magyar Közlönyben is megjelent a rendelet arról, hogy a kormány a nemzetközi energiabiztonsági válsághelyzetre tekintettel megemelte a földgáz biztonsági készletének mértékét.
Makro / Külgazdaság Az EU az iráni háború miatt újraélesztheti a 2022-es energiaválság-intézkedéseket
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:55
Az Európai Unió fontolgatja a 2022-ben – amikor Oroszország csökkentette a gázszállításokat – alkalmazott energiaválság-intézkedések újraélesztését, hogy kezelje az iráni háború okozta energiapiacokon kialakuló zavarokat – mondta kedden az unió energiaügyi biztosa.
Makro / Külgazdaság A háború ellenére töretlen a fogyasztói bizalom az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:20
Márciusban sorban a második hónapban emelkedett az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Az orosz olaj ára az európai fölé szökött a háború hatására
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 19:00
A szokatlan helyzetre Bendarzsevszkij Anton elemző írása hívja fel a figyelmet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG