2p

Az orvosok jelentős mértékű, jövőre induló, többlépcsős béremeléséről döntött kedden az Országgyűlés.

A Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere által benyújtott, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt egyhangúlag, 165 igen szavazattal fogadta el a parlament. A jogszabály létrehozza az egészségügyi szolgálati jogviszonyt; a jövőben állami vagy önkormányzati egészségügyi szolgáltatónál csak ilyen jogviszony keretében lehet dolgozni.

A béremelés 2021. január 1-jén kezdődik és 2023-ig tart, érinti az orvosokat, szakorvosokat, fogorvosokat, szakfogorvosokat, gyógyszerészeket, szakgyógyszerészeket, továbbá a kormányrendeletben meghatározott munkakörben foglalkoztatott, egyéb, nem egészségügyi végzettséggel egészségügyi szolgálati jogviszonyban foglalkoztatottakat.

A három lépcsőben tervezett béremelésnek köszönhetően a rezidensek bére a jelenlegi bruttó 255 ezer forintról először 481 ezer, majd 619 ezer, végül 687 ezer forintra nőne a fizetésük. A kezdő orvosok bére bruttó 400 ezer forintról 613 ezer forintra, aztán 788 ezerre, majd 875 ezer forintra nőne. Egy 40 év szakmai tapasztalattal rendelkező szakorvos 525 ezer forintos fizetése pedig 2 millió 380 ezer forintra nő.

Írtunk róla, hogy Kunetz Zsombor egészségügyi szakember szerint a törvénytervezet épeszű ember számára is vállalhatatlan, sőt, néhány elemében tökéletesen alkalmas arra, hogy olyan helyzetet teremtsen az egészségügyben, ahol betegek ezrei maradnak egyik napról a másikra biztosan ellátatlanul – ezt már a 444.hu-s cikkében állítja. Merthogy megtiltja például a másodállások végzését, illetve azok kizárólag a kormány által kijelölt szerv előzetes engedélyével létesíthetőek.

De más dilemmákat is felvet a törvénytervezet, a teljesség igénye nélkül:

  • a magánorvosként ellátott beteget nem kezelheti ugyanaz az orvos állami kórházban
  • szabályozatlan még azoknak a magánegészségügyi szolgáltatóknak a léte is, amelyek állami kezeléseket is végeznek
  • rendezetlen a háziorvosok praxisa, nem tudni, hogy rájuk hogyan kell tekinteni majd, magánszolgáltatóként vagy állami munkaerőként?
  • hálapénz jövő évtől büntethető lesz, ám akkortól még nem a háromlépcsős magas fizetést kapják az orvosok
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit nekik a háború! – moszkvai gigaépítkezések kezdődnek
Elek Lenke | 2026. január 8. 17:26
Tizenöt év alatt a moszkvai beruházások megnégyszereződtek, a város ipari zónájának területe 10 millióról 13 millió négyzetméterre nőtt, és ezt a számot a következő öt évben megduplázni tervezik.
Makro / Külgazdaság Elgázolta a piaci lakáshiteleket az Otthon Start – kell aggódni?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:06
Minden öt forintból négyet támogatással helyeznek ki a bankok, az arány korábban fordítva volt. De mennyire nagy baj ez?
Makro / Külgazdaság Újabb kriptós cég lép le Magyarországról, a pénz kiutalása sem megy egyszerűen
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:47
Aki kiutalná a pénzét, annak az ügyfélszolgálattal kell egyeztetnie. Tovább dőlnek a hazai kripto-dominók.
Makro / Külgazdaság Alig győzték az ajánlatokat: újabb 256 milliárd forintot zsebelt be a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 12:24
Alacsonyabb hozamok mellett is a tervezett összeg sokszorosát értékesítette államkötvényből az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság Így szegényedtek el a nyugdíjasok az elmúlt 12 évben Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:46
Nyílik az olló a dolgozók bére és a nyugdíjak között, ezen a 13. havi és a 14. havi nyugdíj bevezetése sem változtat. A nyugdíjak egyre alacsonyabbak a bérekhez képest. 
Makro / Külgazdaság A mosoly fagy az arcára annak, aki csütörtökön tankol
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 10:27
Hideg van, de legalább egyre olcsóbb a benzin.
Makro / Külgazdaság A lengyeleknél már összejött, amiről a magyar kormány csak álmodik
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:33
Gyere haza, lengyel fiatal program nélkül is özönlenek haza a lengyel vendégmunkások – sőt a britek is mennek velük.
Makro / Külgazdaság Újabb gyomrost kaptak a hazai kriptósok
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 09:03
Már péntektől kivonul a magyar piacról egy népszerű alkalmazás.
Makro / Külgazdaság Megint felvett 3 milliárd eurónyi hitelt a magyar kormány – de milyen kamatra?
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:39
Sikeres volt az eurókötvény-kibocsátás, nagy érdeklődés mellett alacsonyabb kamatra vettek a befektetők.
Makro / Külgazdaság Budapesten szinte lépni sem lehetett a külföldiektől
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 08:30
A magyarok viszont kevesebbet utaztak novemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG