3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) fontolgatja, hogy megbírságolja a Moody's, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings hitelminősítő intézetet, mert azok szabálytalanul jártak el a hitelminősítői döntéseikben, és nem javítottak a korábbi hibáikon.

Az ESMA hétfőn tette közzé a három hitelminősítőről 2013 februárja és októbere között készített vizsgálatát. Az eredmények szerint a hitelminősítők túl lassan teszik közzé az egyes országok besorolásáról szóló változtatásaikat, és gondok vannak a bizalmas információk kezelésével.

Lassú a reakcióidő

Az MNB elnöke is úgy véli lassúak a hitelminősítők, legalábbis múlt héten így nyilatkozott Matolcsy György: "Felszólítom a négy nagy hitelminősítőt, kezdjék meg Magyarországgal a felminősítésről szóló tárgyalásokat".

A hatóság talált olyan esetet, ahol egy hitelminősítői átsorolást csak a döntés meghozatala után öt nappal jelentettek be, de volt, amikor kéthetes késés is előfordult. Az ESMA szerint az átsorolásokat időben kell bejelenteni, de úgy, hogy legalább 24 órát hagynak előtte az érintett országnak a válaszadásra.

Az ESMA azt is vizsgálja, hogyan volt lehetséges, hogy egy jogosulatlan harmadik fél egyszer hamarabb értesült egy besorolás változásáról, mint maga a piac. A felügyeleti szerv szerint rosszak voltak a külső szakértőkkel való konzultációt szabályozó előírások, így itt is szivároghattak ki információk. Előfordult az is, hogy a vezető elemzők feladatait pályakezdő vagy frissen felvett kollegákra bízták.

Rendet kell tenni

Az ESMA vizsgálata hiányosságokat tárt fel a szuverén hitelminősítői besorolások folyamatában. Ezek kockázatot jelentenek a besorolások és a besorolási eljárás minőségére, pártatlanságára és integritására nézve. A hitelminősítőknek fel kell gyorsítaniuk a folyamataikat, és rendet kell tenniük a saját házuk táján - mondta el az ESMA elnöke, Steven Maijoor újságíróknak.

Maijoor szerint a hitelminősítőknek "kiigazítási terveket" kell kidolgozniuk, hogy megfelelnek az új EU-s szabályoknak, és meg kell szüntetniük a korábbi hibás gyakorlataikat is. Maijoor szerint nem meglepő, hogy találtak szabálytalanságokat, mert az egész ágazat elmozdulni kezd a közel teljesen szabályozatlan állapotából egy erősen kontrollált rendszer fele.

A hatóság már márciusban kritizálta a hitelminősítőket, akkor a banki besorolások átláthatatlansága miatt. Az ESMA most még nem döntötte el, hogy lesz-e szükség bírságokra, de a tisztviselői még vizsgálódnak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
Makro / Külgazdaság Tovább várakozik a kormány, már csak Magyarország vár az EU-s hitelre
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:15
A cseh és a francia SAFE-igényléseket elfogadták.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Brüsszelben: ezekre a célokra csoportosítanak át eurómilliárdokat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:04
Az Európai Bizottság és a tagállamok a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló kohéziós alapból 34,6 milliárd eurót csoportosítottak át az Európai Unió más stratégiai prioritásaira – közölte az uniós bizottság szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezen múlhat a választás? Megjött az utolsó látlelet a magyar lakosság és a vállalatok hangulatáról
Imre Lőrinc | 2026. március 25. 15:08
Közzétette az április 12-i választások előtti utolsó, a magyar lakosság és a vállalatok gazdasági hangulatát tükröző felmérését a GKI Gazdaságkutató Zrt. A cég márciusi konjunktúraindexe 0,4 százalékponttal csökkent, azonban a lakossági és az üzleti bizalom ellentétes pályán halad. Ami biztos, hogy hurráoptimizmusról egyik esetben sincs szó.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: kemény lépésre készül a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 13:52
Itt a legújabb kormánydöntés.
Makro / Külgazdaság Kínai banki központot hozna Magyarországra Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:41
A kínai Eximbank kész regionális központot létrehozni Magyarországon, valamint továbbra is támogatni fogja a kínai vállalatok beruházásainak idehozását, amiből hazánk már eddig is rendkívül sokat profitált, közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Makro / Külgazdaság Jaksity György: Az állami támogatás egy kábítószer, minél többet használja valaki, annál életképtelenebbé válik
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 25. 05:44
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítója, elnöke a március 24-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 94. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG