1p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Matolcsy György eheti jegyzetében a pozitív érzelmekről egy unortodox bakugrással mindjárt oda jut, hogy államosítani kell a belföldi monopolcégeket, különben úgy is elintézik, hogy veszteséget termeljenek.

 

A nemzetgazdasági miniszter mai jegyzetében a jegybankról alig ejtett szót

Fő a pozitív érzelmek!


A "pozitív összegű játékokon" elmélkedik mai Heti Válaszbeli cikkének elején Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter szerint nekünk, magyaroknak is ilyen játékokat kellene játszanunk, a jólét helyett a jóllét felé kell vennünk az irányt. Ehhez a fordulathoz pedig változtatnunk kell gondolkodásunkon: pozitív érzelmek, kötelezettségek vállalása, pozitív kapcsolatok, értelmes életcélok és sikeres teljesítmény - ezekre kelleni helyezni a hangsúlyt.

A nemzetgazdasági miniszter bölcsen jegyzi meg: mindenki nyerne azzal, ha mindenki dolgozna, mindeninek jól jönnének az olcsó forinthitelek, mindenkinek jó lenne, ha vállalkozóink sikeresek lennének. Matolcsy szerint igazi "nyer-nyer játék lenne, ha tartós gazdasági növekedéssel visszaszereznénk a pénzpiac bizalmát" (a cikkből nem derül ki, ebben benne vannak-e a forint elleni támadásra rákészülő spekulánsok is?).

Súlyos mondatok

"Senki sem veszítene azon, ha az állam visszaszerezné a hibásan eladott belföldi monopóliumokat: a befektetőknek már sokszor megtérült, és megelőznék későbbi veszteségeiket. Mindenkinek jó lenne, ha versenyképes költségszint lenne az energiától a telefonig" - írja példákkal együtt a miniszter (utóbbi két szektorra amúgy épp ő vetett ki különadót).

A továbbiakban a miniszter úgy folytatja, mintha nem ő lenne éppenséggel a gazdasági csúcstárca első számú vezetője, nézzük Matolcsy szerint mi lenne még színtiszta nyereség a számunka: például ha a növekedés hasznát visszaforgathatnánk adócsökkentésekkel a gazdaságba, ha az alacsony adókat mindenki befizetné, ha a felsőoktatás megfelelne a piaci igényeknek, ha a kormány és a jegybank valamint a kereskedelmi bankok együttműködnének, ha mindenki kikerülne a devizahiteles csapdából, ha belföldről finanszíroznánk a egyre kisebb államadósságot, mindenki nyerne, ha az uniós pénzeket jól használnánk fel, mindenkinek jó lenne Európában, ha a magyar gazdaság erős lenne és dinamikusan növekedne... A gazdasági miniszter megint felvillantotta egy erős Közép-Európa képét, melyet Magyarország vezet, milyen jó is lenne ez a globális gazdaságnak.

A kétharmados kormányzás önmagában egy nyer-nyer játék

Matolcsy szerint épp emiatt fel kell hagyni a zéró összegű játékokkal, a pozitív összegű játékokat kell játszani, és "ez könnyebb, mint gondolnánk". A kétharmados kormányzás már önmagában nyer-nyer játék Matolcsy szerint. A miniszter ezek után azt írja, szerinte "jó, hogy vállalja a kormány az ország megújítását", még ha ez vitákkal is jár. És szerinte a csökkenő államadósság meg az, hogy az ország pénzügyeit rendbe tették, az is jó, akárcsak a stabil költségvetés. "Játsszunk új játékot, mert mindenkinek megéri".

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy évet sem ért meg Szabó Zsófi új vállalkozása
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 13:24
A politikai műsorvezetővé avanzsált influenszer tavaly októberben két tulajdonostársával jegyeztette be a cégét, de máris végelszámolják. 
Makro / Külgazdaság Mindjárt elfogy a magyar állam devizaadósság-kerete, pedig még csak március van
Imre Lőrinc | 2026. március 11. 08:43
Idén már egy 3 milliárd euró értékű eurókötvény- és egy 1,2 milliárd dollár értékű dollárkötvény-kibocsátáson is túl van az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Ezzel a 2026-ra tervezett nettó devizafinanszírozási tervének több mint 60 százalékát teljesítette az ÁKK. A magyar államadósság devizaaránya növekszik, ezért is lenne fontos a stabilan tartott forint. A közel-keleti háború viszont közbeszólhat.
Makro / Külgazdaság Az MNB bedobja devizatartalékát az energiaimport biztosítására
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 15:15
A Monetáris Tanács az energiaimport kapcsán felmerülő jelentősebb devizalikviditási igény biztosításáról döntött.
Makro / Külgazdaság Nagyot durrant a kínai exporttöbblet
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 14:55
Kína kereskedelmi többlete meghaladta a várakozásokat, az első két hónapban elérte a 213,6 milliárd dollárt.
Makro / Külgazdaság A fix 3 százalékos hitelek módosításáról döntött a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:32
A kormány döntése értelmében márciustól magasabb hitelösszeggel és hitelkiváltási lehetőséggel igényelhetik a hazai kis- és közepes vállalkozások a fix 3 százalékos hitelt.
Makro / Külgazdaság Nem kezdte túl erősen az évet Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 11:15
Csökkent Németország kivitele és behozatala januárban decemberhez viszonyítva a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis honlapján kedden közzétett adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Nyugtat a minisztérium: marad árrés a kereskedőknél, ennyibe kerül a jövedékiadó-csökkentés
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 10:51
A védett árakkal és a jövedékiadó-csökkentéssel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára és Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.
Makro / Külgazdaság Európa egyik leggyengébb teljesítményét hozta össze a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 09:10
A nemzetközi mezőny egyik legrosszabb adatát érte el 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulatot jelez a cégek toborzási kedve
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:45
Javuló kilátásokat mutatnak a hazai cégek foglalkoztatási tervei: 2026 második negyedévében a magyar munkáltatók 35 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést csupán 17 százalékuk jelez előre – derül ki a Manpower Magyarország Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
Makro / Külgazdaság Csak ámulunk-bámulunk: több mint kilenc éve nem fordult elő ilyen
Privátbankár.hu | 2026. március 10. 08:30
Februárban az éves infláció 1,4 százalék lett, ennél utoljára csak 2016 novemberében tett közzé alacsonyabb adatot a Központi Statisztikai Hivatal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG