3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Ők a helyzet további alakulásának fényében döntenek majd arról, hogyan tovább.

A 6000 beazonosított, Afganisztánban tartózkodó amerikai állampolgár közül 4500-at és családjukat már evakuálták augusztus közepe óta - jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

A tárcavezető elmondta, hogy körülbelül 1500 amerikai állampolgárról van tudomásuk, aki továbbra is Afganisztánban tartózkodik, azonban nem biztosak abban, hogy mindegyikük el akarja hagyni az ázsiai országot. Vannak olyan amerikaiak, akik majd a helyzet alakulásának függvényében hozzák meg az Afganisztán elhagyásáról szóló döntésüket - tette hozzá Blinken.

Az Egyesült Államok diplomatái mintegy 500 emberrel beszéltek, és "agresszívan" próbálják elérni a többieket is - mondta a külügyminiszter, aki úgy fogalmazott: "Továbbra is hajthatatlanul próbáljuk elérni őket".

"Naponta többször, több kommunikációs csatornán, telefonon, e-mailben, szöveges üzenetben keressük őket, hogy eldönthessük, el akarják-e hagyni az országot. A legfrissebb információkat és utasításokat kapják meg tőlünk arra vonatkozólag, hogyan tehetik ezt meg" - fejtette ki Blinken.

A külügyminiszter elmondta: az is nehezíti az amerikai tisztviselők munkáját, hogy nem minden amerikai állampolgár regisztráltatta magát a kabuli nagykövetségen azok közül, akik az elmúlt két évtizedben Afganisztánba utaztak. Ezen kívül - folytatta - vannak olyanok is, akik nem jelentették be az ázsiai országból történő távozásukat, így a külügyminisztériumnak időbe telik meghatároznia, hogy pontosan hány  amerikai állampolgár tartózkodik jelenleg Afganisztánban.

Blinken arról is beszélt, hogy az augusztus közepe óta, az Egyesült Államok által kimenekített 82300 ember 45-46 százaléka nő és gyermek.

Az végleges kivonulás augusztus 31-ai (keddi) határidejével kapcsolatban a tárcavezető kijelentette: a keddit leszámítva, "nincs határidő arra a munkára, hogy segítsünk a még ott lévő amerikai állampolgároknak, akik úgy döntenek, hogy el akarnak menni, és az afgánoknak, akik mellettünk álltak az évek során, és távozni akarnak, de eddig képtelenek voltak erre. Ez az erőfeszítés minden nap folytatódik, augusztus 31. után is" - fogalmazott a külügyminiszter.

Az amerikai diplomácia vezetője leszögezte: a tálibok "nyilvánosan és magánúton is kötelezettséget vállaltak", hogy lehetővé teszik az amerikaiaknak, más külföldieknek és a magukat veszélyben érző afgánoknak, hogy augusztus 31. után is távozhassanak Afganisztánból. 

Blinken ugyanakkor arról nem szólt, hogy vajon az Egyesült Államok augusztus 31. után is fenntart-e diplomáciai képviseletet Kabulban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Még a választás előtt megpróbálják eladni a Nemzetgazdasági Minisztérium épületét
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 10:58
Ez eddig a negyedik árverés és a negyedik kikiáltási ár: 35,1 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Leminősítette Budapest besorolását a Moody's
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 09:36
Legutóbb decemberben rontották a főváros osztályzatait.
Makro / Külgazdaság Felháborította Szijjártó Pétert az Európai Unió válasza az orosz olaj ügyében (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:52
A magyar kormány a szlovákkal közösen az Európai Bizottsághoz fordult a leállított Barátság kőolajvezeték és az orosz olajszállítások miatt, de Szijjártó Péter szerint felháborító válasz érkezett.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, beszakadt a munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 15:30
Az Egyesült Államokban februárban váratlanul 92 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta pedig 4,4 százalékra emelkedett.
Makro / Külgazdaság Mindenki a Közel-Keletre figyel, de eközben így áll a venezuelai helyzet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:00
Az Egyesült Államok és Venezuela megállapodott a diplomáciai és konzuli kapcsolatok újbóli felvételéről – erről a BBC számolt be.
Makro / Külgazdaság Két nap alatt 28 forintot emelkedhet a dízel ára
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 12:51
Csütörtökről péntekre 11 forinttal emelkedett a dízel átlagára, szombaton pedig további 17 forinttal emelkedik a nagykereskedelmi ár, amelyet a kutak átháríthatnak a tankolókra. A benzin nagykerára 7 forinttal nő szombaton.
Makro / Külgazdaság Elárulta a NAV, miért tartják Budapesten a hét ukrán pénzszállítót
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 11:17
Pénzmosással gyanúsítják azt a hét pénzszállítót, akik Ausztriából Ukrajába vittek volna 35 millió euró készpénzt és 9 kilogramm aranyat. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal azt is hozzátette, ebben az évben mennyi készpénzt és aranytömböt vittek Magyarországon keresztül Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Nem csak a napsütés miatt örülhetnek ma a Karmelitában
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 08:30
A csaknem két éve folyamatosan negatív ipari termelés ha árnyalatnyival is, de januárban éves szinten végre emelkedett. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: A Magyarországon áthaladó, Ukrajnának fontos dolgokat le fogjuk állítani
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 08:19
Pénteken beszélt erről a miniszterelnök a Kossuth Rádióban, és azt is elmondta, megfelelő választ kell találnia a kormánynak az ukrán vezetés részéről érkező zsarolásra.
Makro / Külgazdaság Magyarország és Románia között épülhet új út
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 07:51
Véglegesíthetik a román és a magyar kormány közötti megállapodás szövegét a Kübekházánál lévő új határátkelőről. A terv már akkor megszületett, amikor még ellenőrzőpontot is kellett volna építeni, de azóta Románia is tagja lett a schengeni övezetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG