3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Csökkentek a magyar adóterhek, de az OECD-tagállamok között még mindig magasnak számít.

Tavaly immár harmadik éve csökkent az átlagkeresők munkajövedelmére rakódó adóteher a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban. 2016-ban a tagállamokban 0,07 százalékponttal 36 százalékra mérséklődött az átlagkeresők jövedelmének adóterhelése – derült ki A béreket terhelő adók 2017 c. jelentés adataiból.

Ezen belül 20 országban emelkedett, tizennégyben csökkent, egyben pedig változatlan maradt az adóteher. Ezek a változások elsősorban a személyi jövedelemadók módosításából származnak. Az adatok alapján Chile és Mexikó kivételével minden OECD-tagállamban alacsony a gyermekes családok adóterhelése az egyedülálló munkavállalókhoz képest.

Az egykeresős, kétgyermekes családok esetében az átlagos adóék több mint 26 százalékot tett ki, majdnem 10 százalékponttal kevesebbet az egyedülálló, gyermektelen munkavállalókhoz képest. A két csoport átlagos adóterhelése közötti különbség enyhén növekedett tavaly.

Miénk a harmadik legnagyobb adóék

Az egyedülálló, gyermektelen munkavállalók bérének adóterhe Belgiumban volt a legmagasabb, 54,0 százalékos szinttel. Ezt követi Németország 49,4 százalékkal, majd Magyarország és Franciaország több mint 48 százalékkal.  A legalacsonyabb szintet (7 százalék) Chilében mérték, majd Új-Zéland következik 17,9 százalékkal és Mexikó 20,1 százalékkal.

Magyarországon az egyedülálló, gyermektelen átlagkeresők munkajövedelmének adóterhelése 0,78 százalékponttal csökkent 2016-ban, ennél nagyobb mértéket csak Belgiumban és Ausztriában mértek. Az egykeresős, kétgyermekes családok esetében az átlagos adóék Franciaországban volt a legmagasabb, 40,0 százalékkal, míg Belgiumban, Finnországban, Görögországban, Olaszországban és Svédországban 38-40 százalék között mozog ez az arány. Magyarországon 33,7 százalékra rúg ez az arány, amivel a 35 tagállam közül a 11. helyen áll.

Az egykeresős, kétgyermekes családok esetében Ausztriában (2,68 százalékpont), Portugáliában (2,50 százalékpont), Belgiumban (1,73 százalékpont), Magyarországon (1,60 százalékpont) és Írországban (1,03 százalékpont) csökkent 1 százalékpontot meghaladó mértékben az átlagos adóék tavaly.

Az egyedülálló, gyermektelen átlagkereső vásárlóerő paritáson számolt teljes munkaerőköltsége átlagosan 50 ezer dollár fölé rúgott tavaly. A lista élén Belgium (74 913 dollár), Svájc (74 439 dollár) és Németország (73 683 dollár) állt, Magyarország 32 930 dollárral a 30. helyen áll.

OECD: a kormány szeszélyei miatt nem fejlődünk elég gyorsan

Habár részben teljesültek az OECD ajánlásai, nem tesz jót a gazdaságnak, hogy a kormány kénye-kedve szerint szabályoz. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szerbiában is rekordalacsony a Duna, lépnie kellett a kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 16:35
A szerb kormány lehetővé teszi, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) operatív üzemanyagkészleteinek egy részét felhasználják az augusztusi megnövekedett kereslet kielégítésére, miközben az állami stratégiai tartalékokat továbbra is rendkívüli helyzetekre tartják fenn. Dubravka Djekovic Handanovic kiemelte, elsődleges céljuk továbbra is a hazai üzemanyagpiac ellátása és a lakosság megóvása a hirtelen áremelkedésektől. Eközben a szlovén-horvát tulajdonú Krsko Atomerőmű teljesítményét is csökkentik a szárazság és a hőhullám következtében.
Makro / Külgazdaság Megérkezett a válasz az orosz Amazont ért támadásokra
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 15:40
Több ukrajnai áruházlánc logisztikai központját érintette Oroszország éjszakai támadása: csapás érte Ukrajna legnagyobb barkács- és lakberendezési üzlethálózatát, az Epicentr vállalatot, valamint a Novus és a Szilpo élelmiszer-kiskereskedelmi láncot; a támadásoknak halálos áldozatai is vannak.
Makro / Külgazdaság Erre vártunk: nagyon jó hírek jöttek az euróövezet gazdaságából
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 13:47
Júliusban nyolc hónapja a leggyorsabb ütemben nőtt az euróövezeti gazdasági aktvitás a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges értékei alapján, miután júniusban stagnálást jegyeztek fel.
Makro / Külgazdaság Románia tényleg mindent bevet, de kihúzza úgy, mint Paks?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 13:22
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál, a szerb-román határnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Makro / Külgazdaság Sokkal olcsóbb lesz végre a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 12:10
 A nemzetközi piaci folyamatok kedvező irányba mozdultak el.
Makro / Külgazdaság Elmaradt a várakozásoktól az OTP Bank nyeresége a második negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 5. 06:59
Az eredmény- és mérlegdinamikákat jelentősen befolyásolta a forint euróval szembeni erősödése.
Makro / Külgazdaság Visszafogták a fogyasztást a gigagyárak, a kormány számokat közölt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 16:29
Hétfőre 7000 megawatt csúcsidei terhelést várt a Gazdasági és Energetikai Minisztérium, ebből 6438 lett. Kedden ennél is magasabb terhelésre számítanak.
Makro / Külgazdaság Beszólt Magyar Péternek az orosz állami hírügynökség
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 13:20
A RIA Novosztyi rákérdezett, még mindig túl drágának tartja-e a magyar kormányfő Paks II. építési költségeit.
Makro / Külgazdaság Megint ugyanarra számíthat a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 11:18
Szerdától lehet számolhat ezzel a fejleménnyel a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Nem mindegy, mit ír a sajtó: előrejelzi a válságokat a cikkek elemzése az MNB szerint
Herman Bernadett | 2026. augusztus 4. 10:44
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) munkatársai olyan új, szövegelemzésre épülő indikátort (SFSI) mutattak be, amely a hazai online hírportálok cikkeinek nyelvezete alapján számszerűsíti a pénzügyi stabilitási kockázatokat. A módszertan lehetőséget biztosít a piaci bizonytalanság korai azonosítására és a folyamatok valós időhöz közeli nyomon követésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG