3p

Így is 1200 milliárd dolláros a program, viszont nem annyira kiterjedt, mint az eredetileg tervezett, kemény kompromisszumként a klímavédelmi és szociális intézkedések kikerültek belőle. Ezeket a demokraták későbbi programokkal pótolnák. Ami maradt: az infrastruktúra-fejlesztés.

Joe Biden amerikai elnök közölte csütörtökön, hogy heteken át tartó tárgyalások eredményeképpen sikerült megállapodni szenátorok egy kétpárti csoportjával a kormányzat 1200 milliárd dollár értékű infrastrukturális beruházási tervének részleteiről.

"Megállapodtunk, de komoly kompromisszumokat kötöttünk mindkét oldalon" - fogalmazott az elnök a Fehér Házban republikánus és demokrata szenátorok társaságában bejelentve a tárgyalások sikerét. "Mindannyian egyetértünk abban, hogy egyikünk sem kapta meg mindazt, amit szeretett volna. Én egyértelműen nem kaptam meg, amit szerettem volna" - tette hozzá. Mint fogalmazott: a mostani döntés "azokra a napokra emlékeztet, amikor az Egyesült Államok kongresszusában valóban együtt dolgoztunk".

A gondterhelt Joe Biden. Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Pool/Brendan Smialowski)
A gondterhelt Joe Biden. Illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Pool/Brendan Smialowski)

Az amerikai média összefoglalói szerint a mostani megállapodás "közel sem annyira kiterjedt", mint az elnök által április elején felvázolt, 2200 milliárd dolláros "munkahelyteremtési terv" volt. A demokrata vezetők azonban világossá tették, hogy reményeik szerint később, egy külön csomagban sikerülhet egy olyan tervet is elfogadtatni, amely tartalmazza az éghajlatváltozás kezelésével, a fizetett szabadsággal és az oktatásüggyel kapcsolatos prioritásokat is.

A Fehér Ház csütörtökön közzétett tájékoztatása szerint a törvényjavaslat alapján ötéves távlatban 579 milliárd dollárral megemelnék az infrastruktúra fejlesztésére szánt kiadásokat. A tervezet ebből 312 milliárd dollárt különít el közlekedési programokra, azaz utak, hidak, repülőterek építésére és felújítására, valamint az elektromos járművekhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésére. A fennmaradó 267 milliárd dollárt többek között a vízhálózat fejlesztésére, a szélessávú internet kiépítésére, a környezeti károk helyreállítására, illetve az energetikai infrastruktúra fejlesztésére fordítanák.

A szövetségi kormány által eddig tervezett összegekkel együtt öt év alatt 973 milliárd, nyolc év alatt pedig megközelítőleg 1200 milliárd dollárt fordítanának a megnevezett célokra.

Hogy mi lett volna Biden eredeti, 2200 milliárd dolláros csomagjában, arról bővebben laptársunk, az mfor írt, itt.

Rob Portman, Ohio állam republikánus szenátora újságíróknak úgy fogalmazott: "Nem kaptunk meg mindent amit akartunk, de sikerült megegyezésre jutnunk és ez segíteni fog az amerikai embereken. Örömmel látom, hogy képesek voltunk összefogni az infrastrukturális csomag ügyében." Susan Collins, Maine állam republikánus szenátora Biden bejelentése után azt mondta: "Elengedhetetlen volt megmutatni az amerikai népnek, hogy a szenátus működik, hogy képesek vagyunk kétpárti módon dolgozni."

Krysten Sinema, Arizona állam demokrata szenátora "történelmi beruházásnak" nevezte a mostani megállapodást. "Engedtünk valamennyit, hogy kapjunk valamennyit. Hazánk igényeit helyeztük előtérbe" - tette hozzá. Joe Manchin, Nyugat-Virginia demokrata szenátora szerint a megállapodás egy "hatalmas lehetőség, hogy megmutassuk a világ többi részének: nagy dolgokat tudunk véghezvinni kétpárti módon".

A kétpárti megállapodást egyelőre sem Chuck Schumer, a szenátusi demokraták vezetője, sem Mitch McConnell, a felsőházi republikánusok vezetője nem hagyta jóvá, bár Schumer szerda este azt mondta: általánosan támogatja a koncepciót.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bemondta az S&P, hogy mi a legvalószínűbb forgatókönyv Grönlanddal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:10
Megerősítette Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” szintű besorolásait az S&P Global Ratings, ami mellé továbbra is stabil kilátást mellékelt. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG